Hlavní obsah

O těžbě lithia v Krušných horách by se mělo rozhodnout do konce roku

Foto: Michal Šula, Seznam Zprávy

Krušné hory.

V létě by měla být hotová studie proveditelnosti těžby lithia v Krušných horách. V původně zvažované průmyslové zóně bude pouze nádraží, odkud bude putovat ruda po železnici do Prunéřova.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Rozhodnutí o projektu těžby lithia na Cínovci v Krušných horách by mělo padnout do konce tohoto roku. ČTK to v pondělí řekl mluvčí energetické skupiny ČEZ Roman Gazdík. V létě by měla být hotová studie proveditelnosti, která podrobně analyzuje investiční záměr ohledně samotné těžby i zpracovatelského závodu. Lithium je kov, který se používá při výrobě baterií do aut, v keramickém a sklářském průmyslu či při výrobě některých léků.

„Na aktualizaci finální studie proveditelnosti se intenzivně pracuje,“ uvedl Gazdík. Se zpracovatelským závodem se počítá na pozemcích energetické skupiny v okolí elektrárny Prunéřov na Chomutovsku.

V původně zvažované průmyslové zóně Dukla u obce Újezdeček na Teplicku bude pouze nádraží, odkud bude putovat ruda po železnici do Prunéřova. „Myslíme si, že jde o dobrý kompromis, který může pomoct projektu a zároveň vychází vstříc okolním obcím,“ uvedl Gazdík. Proti stavbě továrny v Újezdečku se postavili místní obyvatelé i okolní obce.

Protože jde podle Gazdíka o velkou změnu pro celý projekt, je potřeba rozsáhlá aktualizace studie proveditelnosti. Jde o detailní dokument, který se dělá na míru pro konkrétní místo a musí obsahovat všechny skutečnosti týkající se nové lokality, kde by měla továrna vzniknout.

Lithium je považováno za kov budoucnosti, v Česku jsou podle odhadů asi tři procenta světových zásob –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ naprostá většina na Cínovci a malé množství ve Slavkovském lese. Ložisko u Cínovce je největší v Evropě. Možnost těžby lithia v Česku se stala jedním z diskutovaných témat před parlamentními volbami v roce 2017.

Doporučované