Článek
Prezidentská kancelář vydala dokumenty, které se týkají případu milosti, kterou necelé dva měsíce před koncem mandátu udělil Miloš Zeman manželce bývalého premiéra Janě Nečasové.
Ta se podle rozsudku v někdejší funkci ředitelky kabinetu premiéra dopustila zneužití Vojenského zpravodajství, když úkolovala tajnou službu, aby mimo jiné sledovala tehdejší manželku premiéra. V březnu 2019 ji soud potrestal třemi roky vězení s pětiletým podmínečným odkladem a desetiletým zákazem působení ve vedoucích funkcích státní správy. Miloš Zeman jí prominul zbytek zkušební doby, která od rozsudku zbývala.
Seznam Zprávy podle zákona o přístupu k informacím získaly dokumenty, které Hrad a Zeman o milosti vydali. Ačkoli jsou anonymizované, vyplývá z nich, že o udělení milosti požádala jedna z dcer Jany Nečasové
„Prezident republiky Miloš Zeman částečně vyhověl Vaší žádosti o milost pro Vaši matku a svým rozhodnutím o zmírnění trestu jí prominul zbytek zkušební doby podmíněného trestu odnětí svobody,“ píše jí v jednom z úředních oznámení o udělení milosti hradní kancléř Vratislav Mynář.
Že žádost podala dcera, je zřejmé i z oznámení, které o udělení milosti poslal Hrad přímo omilostněné Janě Nečasové.
Mezi dokumenty, které Hrad podle zákona poskytl, je i oznámení o udělení milosti zaslané na adresu ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) a také předsedkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Hanu Marsovou. Právě tento soud případ Nečasové dříve řešil.
Zdůvodnění, proč byla milost udělena, v dokumentech není. Veřejnost se tedy musí spokojit se Zemanovým vysvětlením pro internetovou televizi XTV. Uvedl, že Janě Nečasové trest zmírnil mimo jiné proto, že žije řádný život.
„Za prvé: Paní Nečasová deset let žije normálním životem, nedopustila se žádného trestného činu, tuším ani přestupku. Za druhé: Já, upřímně řečeno, považuji pana (Roberta) Šlachtu a jeho kovbojský tým za poněkud odpudivé zjevy. Je to můj osobní názor. Ale koneckonců, jeho neúspěch ve volbách dokazuje, že to není jenom můj osobní názor,“ prohlásil Zeman.
Detektivové předložili soudu zjištění, že Jana Nečasová jako vysoce postavená vládní úřednice zosnovala zneužití pravomoci, když v roce 2012 nezákonně zaúkolovala zpravodajce, aby zařídili sledování tehdejší manželky premiéra Nečase Radky. S Nečasem měla ředitelka jeho kabinetu poměr a podle policie chtěla získat informace, jež by urychlily Nečasův rozvod.
Robert Šlachta, jehož jméno Zeman v souvislosti s milostí zmínil, byl šéfem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, který kauzu kolem Nečasové vyšetřoval. Po udělení milosti bývalý policista řekl, že jde o „absolutní prasárnu“.
„Teď ta spravedlnost tady dostává takovým způsobem na zadek,“ okomentoval Zemanův pardon pro Seznam Zprávy.
Rozhodnutí Miloše Zemana je podle těchto dokumentů datováno z 11. ledna. Do médií se informace o prominutí zbytku trestu dostala o devět dní později.
Miloš Zeman při pardonu pro Nagyovou nedodržel obvyklý postup, kdy před rozhodnutím o milosti nechá případ posoudit Ministerstvo spravedlnosti. Nyní podle dosud známých informací úřad ministra Pavla Blažka obešel.