Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
„Za stejnou práci zaměstnanci náleží stejná odměna.“ Důležitá teze zákoníku práce už roky zaměstnává právníky České pošty. Jeden z největších zaměstnavatelů v Česku čelí stovkám žalob svých pracovníků. A přibývají případy, v nichž jim pošta musí dorovnat mzdu.
Obsah stovek soudních sporů je v principu podobný: žalobci tvrdí, že je státní podnik diskriminoval, když měli lidé v Praze vyšší mzdy než jejich kolegové na typově stejných pozicích v jiných městech.
Nejvyšší soud ve středu na úřední desce uveřejnil rozhodnutí ve prospěch olomouckého řidiče Petra L., který ve stejném tarifním stupni dostával o 3500 korun měsíčně méně než jeho pražští kolegové. Na rozhodnutí upozornil server Novinky.cz.
Soud nevyhověl dovolání státního podniku, který tak musí doručovateli zaplatit přes 100 tisíc korun. Řidičův advokát Pavel Berger rozhodnutí po 10 letech vítá. „S klientem jsme začali kauzu v roce 2014. Po dlouhé době se ji konečně podařilo uzavřít. Výše náhrady 126 tisíc korun může být díky úrokům ještě vyšší,“ reagoval advokát pro Seznam Zprávy.
Stovky sporů
Velkou část žalob na poštu ohledně odměňování řeší Obvodní soud pro Prahu 1. „Odhadem bude takových sporů u zdejšího soudu zhruba kolem 200,“ potvrdila Seznam Zprávám mluvčí Marianna Marcinková.
Ač státní podnik platovou diskriminaci odmítá a spory nadále bagatelizuje, množí se případy, kdy musí dorovnat statisícové položky.
Pošta tvrdí, že v této věci čelí asi stovce žalob. „Řadu případů jsme vyhráli a věříme, že budou případné další žalované případy rozhodnuty ve prospěch České pošty, a tím pádem žádné náklady navíc mít nebudeme,“ uvedl pro Seznam Zprávy mluvčí Matyáš Vitík.
Odboráři státní firmy se 20 tisíci zaměstnanci očekávají, že podobných případů ještě přibude s tím, jak jsou někteří kolegové ve vleklých sporech úspěšní. „Tohle je voda na mlýn pro naše zaměstnance. Většina lidí čekala, co se stane. Případů určitě přibude, jak kolegové zjistí, že někdo dostal peníze. Je to o statečnosti jednotlivců. Nicméně léta běží a smutné je, že nárok lze uplatnit tři roky zpětně,“ zdůraznil pro Seznam Zprávy Evžen Dvorský, předseda Odborového hnutí zaměstnanců České pošty.
Nejvyšší soud ve středu potvrdil rozhodnutí nižších soudů, že pošta při odměňování pražských i mimopražských kolegů postupovala nezákonně. „Mzda může být s jednotlivým zaměstnancem stanovena či sjednána nad rámec rovného zacházení a v jeho prospěch jedině tehdy, je-li pro to věcný důvod představující ve srovnání s jinými zaměstnanci určitou konkurenční výhodu, popřípadě že by rozdílné zacházení bylo podstatným požadavkem nezbytným pro výkon práce,“ odůvodnil mimo jiné soudce Jiří Doležílek.
„Aktuální verdikt soudu respektujeme. Rozhodnutí ohledně případného podání ústavní stížnosti prozatím nepadlo,“ reagoval Vitík.
Podle soudního senátu je věc „v podstatě totožná“ jako případ jiného řidiče Petra Hradila, jehož se v minulosti zastal Nejvyšší a také Ústavní soud. Jak Seznam Zprávy uvedly na konci září, pošta má šoférovi podle nepravomocného rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1 doplatit více než sto tisíc korun.
Stejný soud dal v tomto týdnu za pravdu pardubickému řidiči pošty a uznal jeho nároky. Doručovatel měl asi o 2000 korun měsíčně méně než jeho kolegové v Praze. Výši náhrady zatím soudci nestanovili. V tomto případě je rozhodnutí zatím nepravomocné, pošta se odvolala.
Šoféra zastupuje v souvislosti s iniciativou Rovná mzda advokátní kancelář Fairsquare. Podle jejích právníků se ukazuje, že mimopražští zaměstnanci České pošty mohli během let tratit na mzdách dohromady miliardy korun, ve srovnání s kolegy v metropoli.
„Rozhodnutí soudu jasně ukazuje, že místo výkonu práce nemůže být samo o sobě důvodem k odlišné mzdě, pokud není doložena skutečná vyšší náročnost práce,“ sdělil Sebastian Mach, řídicí partner advokátní kanceláře Fairsquare.
Pošta argumentuje náročnější prací v Praze
Pošta opakuje, že dřívější kauzy řidičů-doručovatelů nemají podle jejich analýzy žádný vztah k současně vedeným sporům. „Během posledních deseti let došlo k podstatným organizačním změnám i k faktickému přístupu k odměňování,“ řekl už dřív mluvčí Matyáš Vitík.
Rovná mzda
Rovná mzda podle § 110 zákoníku práce znamená, že zaměstnanci mají nárok na stejnou odměnu za stejnou práci nebo práci stejné hodnoty. Tento princip má za primární cíl zajistit, aby nebyli diskriminováni na základě pohlaví, věku, rasy nebo jiných osobních charakteristik.
Právníci pošty opakovaně argumentují tím, že zaměstnanci v Praze oproti kolegům na menších pobočkách mohli mít náročnější práci. V případě řidičů-doručovatelů její zástupci zmiňovali třeba množství zastávek.
Zástupci stovek žalobců to vidí přesně naopak. Očekávají, že soudy budou v dalších případech rozhodovat obdobně. „Podle našeho názoru se zas tak moc neliší, protože i v průběhu jednotlivých řízení našich klientů na různých pracovních pozicích (pracovník přepážky, doručovatel balíkový s řízením vozidla, doručovatel listovní pěší) se ukazuje, že Česká pošta při stanovení výše základní hrubé mzdy vycházela pouze z místa výkonu práce,“ namítl Mach.
Podle něj jsou argumenty pošty o kvantitě a kvalitě práce či délce praxe a dosaženém vzdělání pražských zaměstnanců pouze účelovou argumentací ve snaze odvrátit žaloby klientů.
Odboráři tvrdí, že by se měl státní podnik i politici k problému po letech mlžení postavit čelem. „Vedení podniku jej bagatelizuje, ale to je nesmysl. Moc dobře vědí, jak systém odměňování fungoval,“ opáčil Dvorský.
Podle některých názorů se aktuální spory promítnou i do jiných odvětví, kde funguje podobný princip odměňování, třeba do bankovnictví či velkoobchodů.
„Kauza má potenciál zahýbat se mzdovými hladinami v celé republice. Hlásí se nám i zájemci z řad zaměstnanců maloobchodu, ale momentálně je odmítáme a plánujeme se v nejbližší době soustředit na nároky zaměstnanců České pošty,“ sdělil Mach.
AKTUALIZACE: Doplnili jsme nové vyjádření mluvčího České pošty Matyáše Vitíka.