Hlavní obsah

Modlitby i palačinky. Noc kostelů opět nabídne atraktivní prohlídky i kulturu

Foto: CzechTourism, Ladislav Renner, Seznam Zprávy

K účastníkům Noci kostelů patří i klášterní bazilika ve Žďáru nad Sázavou.

V pořadí 16. ročník Noci kostelů se koná v pátek 7. června 2024. Až do nočních hodin budou lidem zdarma otevřené stovky kostelů a jejich běžně nepřístupné části. Součástí akce budou i mše, koncerty či ochutnávky jídla a nápojů.

Článek

V Praze třeba prohlídka zvonů Svatovítského chrámu, kaple v Poslanecké sněmovně či Betlémské kaple na Žižkově. V Brně zase ochutnávka palačinek v Blahoslavově domě nebo varhanní koncerty v katedrále.

Při Noci kostelů, v Česku pořádané po vzoru Rakouska, si lze prohlédnout slavné i méně známé stavby spojené s různými křesťanskými církvemi.

Pro návštěvníky jsou připravené komentované prohlídky, lidé mají často možnost nahlédnout i do jindy nepřístupných míst. Vše navíc zdarma a v kouzelné atmosféře večerního osvětlení.

Program a téma akce

Do akce se letos podobně jako vloni přihlásilo více než 1800 kostelů a dalších prostor. Jsou mezi nimi románské rotundy i moderní kostely, velké chrámy i malé kaple, sakristie a zvonice, krypty nebo klášterní zahrady.

Připraveno je v nich přes 7700 programů. Někde se otvírá už odpoledne, jinde navečer, na většině míst je otevřeno dlouho do noci. Vedle osobních návštěv se některé akce živě streamují na internet, akce má i vlastní mobilní aplikaci a některá místa nabízejí odkazy na virtuální prohlídky. Na Plzeňsku je připraveno několik cyklotras a v Krušných horách na Karlovarsku motorkářská pouť.

Téma letošního ročníku je srdce a tohle motto pořadatelé zvolili mimo jiné proto, že se konání kryje s katolickým svátkem Nejsvětějšího Srdce Ježíšova. Akce zároveň připomíná 120. výročí od úmrtí hudebního skladatele Antonína Dvořáka. Napříč chrámy po celém Česku proto zazní jeho symfonie Z nového světa.

Seznam Zprávy připravily výběr z programu ve městech a regionech, kde je akce nejpopulárnější.

Praha a okolí: Staroměstská radnice i ­Svatojánské proudy

V Praze je přihlášeno 160 kostelů a dalších objektů. Prohlédnout si lze například zvony v katedrále svatého Víta, kapli v Poslanecké sněmovně či ve Staroměstské radnici, funkcionalistický Husův sbor na Vinohradech nebo kubisticko-secesní Betlémskou kapli na Žižkově.

Z méně známých staveb stojí za zmínku i bazilika svatého Jakuba Staršího v Malé Štupartské, která se pyšní největšími varhanami v Praze a druhou největší sbírkou oltářních obrazů od Petra Brandla. Evangelický kostel v Bieblově ulici na Smíchově je spojený se vzpomínkou na Miladu Horákovou, která sem chodila.

K zátiším Holešovic patří kostel svatého Klimenta v Kostelní ulici, který má nepravidelný půdorys se stěnami bez pravých úhlů. Sbor Církve československé husitské v Michli sídlí v bývalé synagoze a současnou architekturu zastupuje mimo jiné modlitebna Církve bratrské v Černošicích od architekta Zdeňka Fránka, která má tvar andělských křídel.

Z programů lze upozornit na dětské dílny v kostele Panny Marie Sněžné na Jungmannově náměstí, v kostele Nejsvětějšího Salvátora na Křížovnickém náměstí zazní gregoriánský chorál provázaný s elektronickou hudbou a industriálními zvuky. Do věží ke zvonům lze vystoupat u svatého Matěje v Dejvicích nebo v kostele svatého Antonína Paduánského na Strossmayerově náměstí. Ve věži kostela Povýšení svatého Kříže ve Vinoři si lze vyzkoušet řehtačku, která se používala na Velikonoce místo zvonů.

Okolí Prahy

V blízkém okolí Prahy je možné navštívit třeba secesní klenot od architekta Kamila Hilberta nad Svatojánskými proudy ve Štěchovicích, v jehož interiéru se uplatňuje surový beton. Gotický kostel svatého Vavřince v Brandýse nad Labem se může pochlubit vzácnými nástěnnými malbami z první poloviny 14. století. Barokní kostel svatého Martina v Líbeznici je zase známý jako první kostel v Čechách, na který byl instalován hromosvod.

V Říčanech lze navštívit kapli dětské léčebny s komentovanou prohlídkou. U kostela svatého Klimenta v Odoleně Vodě budou připraveny soutěže pro děti a jejich doprovod, v kostele svtého Petra a Pavla v Jirnech zase stolní hra Cesta za svatováclavskou korunou.

Brno a okolí: varhany, chorály i palačinky

V Brně se účastní téměř 50 kostelů a dalších objektů. Na programu jsou třeba varhanní koncerty v katedrále Petra a Pavla, gregoriánský chorál v kostele svatého Michala, ochutnávka palačinek v Blahoslavově domě Českobratrské církve evangelické či prohlídka kaple v Psychiatrické nemocnici. Otevřený bude i kostel svatého Jakuba, který je těsně před dokončením dvouleté rekonstrukce.

Ekumenické zahájení Noci kostelů se zástupci křesťanských církví se koná v 16.30 hodin na náměstí Svobody na místě zaniklého kostela svatého Mikuláše. Program čeká návštěvníky i v místech zaniklého kostela svaté Barbory v Zahradách pod Petrovem, kde se budou konat koncerty. V areálu bývalého kláštera Voršilek v Josefské ulici se lze dozvědět informace o jeho budoucnosti z pohledu architektů a designérů.

Z dalších akcí lze upozornit na Dvořákovu Novosvětskou v modlitebně Křesťanského společenství Brno v Jundrově, možnost namíchat si vlastní bylinkový čaj na louce u kaple Svaté Rodiny v Kohoutovicích, tvoření mozaiek v kostele svatých Cyrila a Metoděje v Bílovicích nad Svitavou nebo prohlídku 3D modelu krovové konstrukce v kostele svaté Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou.

Ostrava: videomapping či mešní vína

Program v Ostravě zahrnuje více než 30 kostelů a dalších prostor. V katedrále Božského Spasitele v Moravské Ostravě se bude mimo jiné promítat videomapping nových varhan, v dřevěném kostele svaté Kateřiny Alexandrijské v Hrabové je připravené mimo jiné malování na sádrové odlitky nejen pro děti.

Kostel Panny Marie v Hrabůvce bude hostit ochutnávku mešních vín a exkurzi do nitra varhan. Ve středisku Dona Bosca v Moravské Ostravě bude možná nejen prohlídka kostela svatého Josefa, ale i celého centra včetně tvořivé dílny i možnosti vyzkoušet si cvičení v síti. V kostele Neposkvrněného početí Panny Marie v Přívozu si lze prohlédnout i vyzkoušet kostelní oblečení.

Olomouc: Červený kostel a utajená kaple

V Olomouci se do Noci kostelů zapojí přes 30 míst. Patří k nim například nedávno opravený Červený kostel, který je součástí Vědecké knihovny Olomouc a u kterého si lze dát i dobrou kávu. Přístupná bude biskupská kaple v Arcibiskupském paláci včetně komentáře, v bývalém kostele svatého Petra a Pavla v rámci Univerzity Palackého si návštěvníci mohou postavit vlastní kostel, u dominikánů bude možná komentovaná prohlídka kostela Panny Marie i kláštera.

V kapli Božího Těla je připravený animační program pro děti zaměřený na baroko a bohatý program nabídne i kostel svatých Filipa a Jakuba v Nových Sadech, včetně farní kavárny, zpěvů a varhanního koncertu.

Historie a význam Noci kostelů

Křesťanská akce Noc kostelů má ukázat kostely jako důležitou součást společenského života, předvést rozmanitost církví, ale i architekturu, umění a hudbu. Účastní se jí řada různých církevních organizací, které se dobrovolně přihlásí.

Jako hromadná akce vznikla ve Vídni v roce 2005, rozšířila se nejprve po celém Rakousku, po čtyřech letech také do Brna a odtud i po celém Česku. V některých německých městech se konala už od 90. let minulého století.

Během uplynulých ročníků se v tuzemsku zapojily bezmála dva tisíce kostelů, kaplí, modliteben a sborů, které otevřely dveře až 450 tisícům návštěvníků. V minulosti byl součástí například i pojízdný kostel v podobě tramvaje nebo plovoucí kostel na pontonu.

V současnosti se akce koná ve stejném termínu v Česku, Rakousku a Estonsku, zapojují se i některá místa v Tyrolsku, Švýcarsku nebo Bavorsku. Vídeň v roce 2024 slaví jubilejní 20 ročník.

Další účastníci - významné kostely a místa

MístoKostel
Plzeňkatedrála sv. Bartoloměje
Libereckostel sv. Antonína Velikého
Svatý kopeček u Olomoucekaple Ducha sv. v hospici
České Budějovicekatedrála sv. Mikuláše
Hradec Královékatedrála sv. Ducha
Pardubicekostel sv. Bartoloměje
Litoměřicekatedrála sv. Štěpána
Zlín-Štípakostel Narození Panny Marie
VelehradBazilika Nanebevzení Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje
Karlovy Varykostel sv. Maří Magdalény
Třebíčbazilika sv. Prokopa a Panny Marie
Stará Boleslavbazilika sv. Václava, kostel Nanebevzetí Panny Marie
Žďár nad Sázavoukostel sv. Jana Nepomuckého Zelená hora
Kolínchrám sv. Bartoloměje
Kutná Horachrám sv. Barbory, kostel sv. Jakuba, chrám v Sedlci
Budečkostel sv. Petra a Pavla (rotunda)
Svatá Hora u Příbramibazilika Nanebevzetí Panny Marie
Havířovkostely SCEAV v Bludovicích a Prostřední Suché

Kompletní program najdete na www.nockostelu.cz.

Doporučované