Článek
„K dnešnímu dni nepozorujeme nárůst počtu pasažérů z Ukrajiny ani do Česka, ani do jiných evropských zemí,“ vyjádřil se pro Seznam Zprávy ukrajinský velvyslanec v České republice Jevhen Perebyjnis. Dodal také, že „je přesvědčen, že i v případě ruského vojenského útoku na jejich zemi zůstane většina ukrajinských občanů ve své vlasti a budou bránit svou zemi před agresorem“.
Navíc také velvyslanec upozorňuje, že podle něj stálé opakování o možných válečných uprchlících z Ukrajiny „nahrává Rusku do karet“ ve snahách šířit paniku v Ukrajině a v Evropě.
S velvyslancem Perebyjnisem se shoduje i Viktor Rajčinec, předseda Ukrajinské iniciativy, české diasporní organizace, která podporuje rozvoj ukrajinské kultury v Česku i Evropě. „Zatím to na emigranty nevypadá. Když už, tak se budou lidé spíše stahovat z východu na západ Ukrajiny,“ řekl Rajčinec pro Seznam Zprávy.
Obě instituce se shodují také na tom, že je zatím ukrajinští občasné nekontaktují s prosbou o pomoc s emigrací do České republiky.
Česká strana to řeší
Přesto se Česko – podobně jako Maďarsko či Polsko – na případnou uprchlickou vlnu z Ukrajiny chystá. Ministerstvo vnitra, které má tuto problematiku v gesci, informovalo na pondělním mimořádném jednání Bezpečnostní rady státu o připravenosti České republiky na větší nápor uprchlíků, ale i na návrat českých občanů z Ukrajiny.
To potvrdil také náměstek ministra zahraničí Martin Dvořák (STAN): „Nemohu popřít, že se o tomto na krizovém štábu mluvilo,“ odpovídá na otázku Seznam Zpráv, zda ministerstva koordinují například i možnou uprchlickou vlnu. „Zdá se, že má ministerstvo vnitra vše připraveno,“ dodal Dvořák. Řekl také, že se ministr zahraniční Jan Lipavský (Piráti) telefonicky spojil s ukrajinským velvyslancem v ČR Perebyjnisem. „Je možné, že se bavili i o tomto, ale nemám o tom informace,“ doplnil náměstek.
O Ukrajincích, kteří by mohli najít útočiště v České republice, ale podle velvyslance řeč nebyla. „V současné době velvyslanectví nekomunikuje s českou stranou ohledně řešení tzv. uprchlické vlny. Prozatím nejsou, a doufáme, že ani nebudou, žádné reálné předpoklady k tomu, abychom hovořili o nutnosti řešit situaci s válečnými uprchlíky,“ napsal Perebyjnis.
„Občas se mnou lidé možnost odchodu konzultují, ale konkrétní případy zatím neevidujeme,“ říká Rajčinec z Ukrajinské iniciativy. Dodává ale, že je v České republice spousta Ukrajinců, kteří už tu žijí roky, má i české občanství a snaží se sem přestěhovat i svoji rodinu. „To ale nesouvisí bezprostředně s tímto konfliktem,“ říká.
Druhá největší česká minorita
V České republice podle výsledků sčítání lidu z minulého roku žije na 78 tisíc lidí, kteří se hlásí k ukrajinské národnosti. Pro srovnání, před dvaceti lety to bylo jen osm tisíc lidí. Jde o druhou nejpočetnější menšinu v Česku, hned po Slovácích.
Co se týče vízových povinností pro Ukrajince mířící do Česka, pravidla platí následovná: nepracovní pobyty do devadesáti dnů jsou do ČR i do celého Schengenu možné bez jakéhokoliv víza s podmínkou, že je dotyčný držitelem biometrického pasu. Pro pobyty delší než 90 dní je pro Ukrajince vízum pro cesty do ČR povinné. Nelze si o ně ani zažádat na území Česka.
Azyl v Česku získalo za posledních osm let 55 lidí z Ukrajiny. Dalších 404 dostalo dočasnou ochranu. Celkem ministerstvo vnitra obdrželo od roku 2014 do konce loňska od Ukrajinců a Ukrajinek 3 608 žádostí o mezinárodní ochranu. Vyplývá to ze statistických zpráv resortu o žadatelích, na které upozornila ČTK.