Článek
„Vážení duchovní a otcové, v příloze Vám zasílám Rozhodnutí i Informaci zaměstnavatele o přijatých organizačních změnách v rámci Pražské pravoslavné eparchie,“ začíná e-mail, který pravoslavným duchovním rozeslala ve čtvrtek odpoledne sekretářka Pražské pravoslavné eparchie Helena Hrychová. Seznam Zprávy ho mají k dispozici.
Oznamuje se v něm, že arcibiskup Michal Dandár přistoupil k hromadnému propouštění v církvi. Jako důvod uvedl nutnost celkové redukce nákladů a pokles příjmů. A bez bližšího vysvětlení i konflikt na Ukrajině. Podle něj už takto nelze z dlouhodobého hlediska dále fungovat.
Pravoslavní přitom mají díky majetkovému vyrovnání státu s církvemi nárok na 1,146 miliardy korun během třiceti let. V roce 2020 pražská eparchie obdržela už 280 milionů.
O práci přijde všech 52 žalmistů, tedy duchovních nižšího stupně, kteří pomáhají kněžím se správou kostelů, zpívají během bohoslužeb nebo čtou z Písma.
Tito duchovní se dle e-mailu „stanou pro zaměstnavatele nadbytečnými“ v období od července do srpna a skončí výpovědí nebo dohodou. Pražská pravoslavná eparchie rozhodnutí o hromadném propouštění v předstihu oznámila krajskému úřadu práce.
Církevní restituce a pravoslavná církev
Koncem února 2013 podepsal tehdejší předseda vlády Petr Nečas smlouvu o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi. Česká republika se v dokumentu zavázala, že vyplatí pravoslavné církvi v českých zemích během třiceti let 1,146 miliardy korun. Pražská eparchie obdržela 280 milionů k roku 2020, ročně dostává zhruba 30 milionů. Kam peníze plynou, sami duchovní podle svých slov nevědí.
„Chce se mi plakat a je mi stydno“
„Je to nehorázné, nezákonné a nemorální,“ okomentoval propouštění pro Seznam Zprávy druhý nejvýše postavený duchovní české pravoslavné církve vikář Olomoucko-brněnské pravoslavné eparchie Izaiáš, biskup šumperský.
„Michal Dandár rozhoduje a jedná bez svolení eparchiální rady, což je samo o sobě proti českému i kanonickému právu. A navíc zmíněný důvod, konflikt na Ukrajině, je směšný. Co mají co výplaty duchovních s válkou společného?“ podivuje se biskup Izaiáš. Redakce požádala arcibiskupa Michala o vyjádření, na SMS zprávu ani e-mail ale zatím neodepsal.
Pražská pravoslavná eparchie – hlavní eparchie pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku – v e-mailu adresovaném duchovním prozradila strukturu a počet zaměstnanců ke konci dubna. Jedná se o osm administrativních pracovníků, sedmdesát pět duchovních a dvaapadesát žalmistů-čtečů, kteří ovšem u církve skončí.
„Čeští faráři přijdou na řadu v druhém kole,“ domnívá se bývalý člen nejužšího vedení, kterého se ohlášené propouštění týká. Nechce být jmenován, redakce ale jeho identitu zná. „Bankrot a exekuce bude další stupeň této tragédie,“ míní.
„Pravoslavná církev jako jediná církev v ČR nemá schválenou žádnou ekonomickou strategii, hospodářský řád ani vnitřní legislativu. Navíc v ní nefungují žádné správní a kontrolní orgány,“ upozornil tento muž, který byl během působení v církvi s jejím hospodařením obeznámen.
Za církevní miliony koupil ruinu
V srpnu 2020 Seznam Zprávy zjistily, že arcibiskup Michal Dandár koupil za církevní peníze neobyvatelnou ruinu zámku Brnky u Zdib nedaleko Prahy za deset milionů korun.
Odkoupil ji od bývalého starosty Zdib za ČSSD Jana Tvrdého, bývalého místopředsedy strany Věci veřejné Tomáše Jarolíma a předsedy Spolku pro obnovu a provozování zámku Brnky Vladimíra Černila.
Ukázalo se však, že na pozemku a zastavěné ploše visí zástavní právo za pohledávku ve výši 109 milionů korun, kterou drží společnost Silverdime Limited se sídlem ve Velké Británii.
Arcibiskup tehdy v rozhovoru pro Seznam Zprávy tvrdil, že se o břemenu dozvěděl moc pozdě. „Teď to řešíme soudně, aby se udělal ten výmaz,“ vysvětloval v polovině srpna 2020. „Oni mi řekli, že to bude vymazáno. Já vám říkám, že běží výmaz. Tak se s tím spokojte,“ a více se o Brnkách nechtěla hlava pravoslavné církve bavit. Dodnes však v katastru nemovitostí zástava ve výši 109 milionů je.
Arcibiskup Michal Dandár
Arcibiskup, celým titulem Jeho Vysokopřeosvícenost Michal, arcibiskup pražský a českých zemí, je statutárním zástupcem pravoslavné církve v České republice od roku 2014. Pravoslaví studoval na Pravoslavné bohoslovecké fakultě v Prešově a na Leningradské teologické akademii v tehdejším Sovětském svazu. Podle evidenčních záznamů Archivu bezpečnostních složek byl vědomým spolupracovníkem StB pod krycím jménem Míša. Zaregistrován byl 2. září 1966. V sedmdesátých letech sloužil na ruské farnosti v Drážďanech. Tajemníkem arcibiskupství je bývalý důstojník StB Igor Střelec, který měl úzké vztahy a podnikal se sankcionovaným ruským politikem Chizrim Abakarovem a v pravoslavné církvi má v posledních dvou letech na starosti hospodaření.