Článek
Na školáky a děti v mateřských školách se od září chystá největší posun za třicet let v tom, co se jim má objevovat na talířích v jídelnách. Přepracují se takzvané spotřební koše. Důraz bude na více ryb a luštěnin, ovoce a zeleninu s každým jídlem a méně soli, cukru a také masa.
„Zachování stávajícího právního stavu znamená nereflektování současného vědeckého poznání,“ poznamenává v důvodové zprávě navrhované vyhlášky Ministerstvo školství.
Prvně se ovšem stravování začne řídit novými pravidly u dětí od jednoho do tří let v dětských skupinách, jejichž provoz upravuje Ministerstvo práce a sociálních věcí. „Stravovací revoluce“ v dětských skupinách začne už v květnu.
Počítá s tím vyhláška projednaná vládou a podepsaná ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL).
Proč právě děti v rozmezí jednoho až tří let? Pro děti nad tři roky platí výživové normy podle školního stravování, a tedy změny se propíší až s novým školním rokem, pro děti do jednoho roku a pro děti v sousedských dětských skupinách připravuje stravu rodič.
Čtyřikrát ryba, osmkrát vegetariánský oběd
Vyhláška stanovuje, že minimálně osmkrát v rámci 20 provozních dnů – pro zjednodušení lze mluvit o jednom kalendářním měsíci – mají mít děti bezmasý oběd. „Z toho maximálně dvakrát se může jednat o sladký pokrm,“ stojí ještě v dokumentu v reakci na oblíbenou strategii, jak se masu vyhnout.
Zároveň nová pravidla říkají, že na přípravu pokrmů se nepoužívají masné výrobky a masné polotovary.
Ještě trochu komplikovanější pravidla budou mít provozovatelé dětských skupin ohledně ryb. Minimálně čtyřikrát během 20 dnů mají podávat během dne jídlo s rybou. Z toho minimálně dvakrát má jít o oběd a minimálně dvakrát o přesnídávku nebo svačinu. Pro vysvětlení: Požadavek na rybí pokrmy se často řeší pomazánkou.
Ovšem i v rámci oběda může být ryba předkrmem, polévkou nebo hlavním chodem.
Zákaz přidaných cukrů
Nová pravidla stravování také přísně omezují podávání cukrů malým dětem. Opět platí, že v rámci 20 provozních dnů mohou být maximálně osmkrát přesnídávky nebo svačiny řešeny sladkou variantou, tedy takovou, kde jsou volné cukry.
„Volnými cukry se rozumí přidané cukry a cukry přirozeně se vyskytující v medu, sirupech, ovocných a zeleninových šťávách a koncentrovaných šťávách,“ vysvětluje vyhláška.
Zároveň je možné v rámci jednoho provozního dne podávat jen jeden sladký pokrm. Pokud bude sladké k obědu, už nemůže být i ke svačině.
„Cukrářské výrobky, sladké trvanlivé pečivo, cukrovinky, čokoláda a čokoládové bonbony se nepodávají,“ určuje dále vyhláška. A stejně tak se nemají podávat mléčné výrobky s přidaným cukrem.
Ne syceným nápojům a sýrům s plísní
Přísnější pravidla ohledně cukrů se týkají i slazených nápojů. Vyhláška napřímo uvádí, že nápoje s volnými cukry se nepodávají. Stejně tak ani nápoje sycené oxidem uhličitým.
Ke každému dennímu jídlu se pak má nabízet alespoň jeden nealkoholický nápoj bez mléka a alespoň jeden nápoj mléko obsahující. Nápoj obsahující mléko lze nahradit mléčným výrobkem.
Od května začínají fungovat i sousedské dětské skupiny:
Na přípravu pokrmů se nesmí používat ochucovadla, omezené je i využití dehydratovaných výrobků. Zejména při přípravě polévek, omáček a základů pokrmů.
„Na přípravu pokrmů se používá pouze nepálivé a nedráždivé koření a směsi koření nebo kořenicí přípravky bez přidané soli a cukru,“ stojí ve vyhlášce.
Dětem od jednoho do tří let se nepodávají ani sýry s plísní na povrchu, s plísní uvnitř hmoty, dvouplísňové, v solném nálevu a sýry s vyšším obsahem soli než 1,5 g na 100 g výrobku.
Co se má změnit od září ve školních jídelnách:
Co se v jídelnách změní
Chystané změny vycházejí ze světových výživových doporučení a mění původní verzi spotřebního koše. Týkají se například těchto oblastí:
• aktualizace výživových potřeb dle soudobých doporučení
• větší důraz na plnění spotřebního koše kvalitními a nutričně hodnotnými potravinami