Článek
Redakce Seznam Zpráv vybrala do Fóra čtenářů nejzajímavější názory z diskuzí u článku o tom, že stát zřizuje datové schránky i statisícům lidí, kteří aktuálně nepodnikají, protože mají živnost pozastavenou.
Luboš Meszner: „Nepamatuji, že by mi stát někdy za posledních 10 let něco posílal. Já státu také nic nepotřebuji posílat, protože finančák mám za rohem, tak není problém tam jednou za rok podat daňové přiznání. Jednou jsem tam měl něco špatně, tak mi úřednice zavolala a stejně jsem tam musel naběhnout osobně. Datovou schránku nechci, protože ji nepotřebuji.“
Tomáš Novák: „Datové schránky byly dobrý nápad, ale stala se z toho klasická dojná kráva České pošty. Platit za delší ukládání zpráv? Platit za odchozí zprávy 10 Kč? Zlodějna. A i když máte tedy slavnou datovku a stát má povinnost vás kontaktovat přes ni, stále mi i po letech chodí různé státní dopisy poštou. Když jim jejich zákony připomenu, akorát se mi vysmějí – že oni prý nemají čas hledat, jestli mám datovku, nebo ne.“
Lumír Vitha: „Datová schránka je dobrá věc. Jediný důvod, proč ji lidé odmítají, je to, že chtějí být ukrytí před úřady. Což je ale dost krátkozraké, platí fikce doručení po 10 dnech od vyrozumění, takže nepřevzatá zásilka se i přes poštu bere za doručenou 10. den a od toho dne běží všechny lhůty, třeba platebního rozkazu. Z následné exekuce se pak těžko vykrucuje. A že to je dojná kráva? Schránka je zdarma, obousměrná komunikace s úřady taky, v dalších případech je odeslání zprávy zpoplatněno deseti korunami. Doporučený dopis na poště stojí nejméně 65 Kč. Včetně dopisu na úřad. Archivovat zprávy může uživatel na svém zařízení, nemusí si zřizovat archiv u provozovatele. Jediná hloupost s tím spojená je to, že na každou živnost člověku zřídí jednu schránku. To je fakt nesmysl a nechápu účel tohoto opatření.“
Martin Dřímal: „Proč by si nějaký šílenec rušil datovku? Díky ní nemusím chodit na úřady a naprosto vše vyřeším z domu na pár kliknutí. Navíc jsem krytý, co se týče lhůt a doručování. Jedna z mála skutečně užitečných státních věcí – i když s dost předraženým provozem. Ale co čekat od České pošty.“
Stanislav Král: „Datovku používám od samého začátku a myslím, že se kolem toho dělá zbytečné drama. Státní aparát ušetří peníze za doporučené dopisy a občané také – hlavně čas. Pořád můžete chodit do front na úřady, kde bude sedět otrávená úřednice. Mně se tedy nechce chodit na poštu pro doporučený dopis, protože pošťačka neměla svůj den a nezazvonila u našich dveří a tupě hodila výzvu pro vyzvednutí do schránky. Raději také pošlu doporučený dopis za 10 přes datovku než za 50 na poště.“
Vláďa Vaněk: „Nechápu zdůvodnění, že datovou schránku musí mít i osoby, které mají pozastavenou činnost, z důvodu, že mohou ze dne na den začít podnikat. Mohlo to být obráceně, že kdo chce opět začít podnikat, napřed si musí zřídit datovou schránku. Ubylo by mnoho zbytečných starostí a hlavně byrokracie, která nikomu nic nepřinese.“
Fórum čtenářů
Redakce Seznam Zpráv vybírá nejzajímavější příspěvky z diskuze čtenářů (některé mohou být redakčně kráceny). Zajímají nás vaše názory na aktuální témata a vážíme si diskutérů, kteří debatují slušně, k věci a dodržují kodex diskuzí SZ.
Své postřehy k tématu můžete redakci Seznam Zpráv také psát na e-mail forumctenaru@sz.cz.
Petr Žoha: „Datovou schránku mám už delší dobu. Funguje, ale pomalu a ukládání zpráv je třeba platit, nebo si je uložit a třeba přeposlat na e-mail. Také posílání zpráv jinam než státu je zpoplatněno. Banky neuznávají ověření identity přes datovku. Jediné pozitivum, že stát uznává ověření při podáních. Zřízení těm, co o to nestojí, a hlavně ji nemohou sami obsluhovat, je naprostý nesmysl. Navíc je pak snadné zneužití, kdy za účelem obsluhy vám někdo ‚pomůže‘ a zřídíte mu sami přístup. Takový člověk, také nechtěně může předat i přístup k bankovní identitě.“
Marek Hanáček: „Lidé jsou od přírody neochotní ke změnám, nicméně datovka má pro drtivou většinu z nich pouze výhody. Žádné chození na poštu pro doporučené dopisy, komunikace se státem zdarma. Navíc se dá nastavit i upozornění na přijatou zprávu, takže není nutné se pravidelně přihlašovat a kontrolovat. Kdo má mail a používá ho, zvládne používat i datovku. Není v tom zásadní rozdíl.“