Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Barevný reklamní poutač, z nějž shlíží obličej světové šampionky Markéty Davidové, odpočítává čas. Na digitální obrazovce zbývá v pondělí dopoledne přes osm dní a pár hodin. Každou chvíli ji pár metrů od Vysočina Arény míjejí členové organizačního týmu, dobrovolníci nebo místní. Ve středu 7. února začíná jedna z největších sportovních akcí letoška na českém území, mistrovství světa v biatlonu.
Klidné desetitisícové Nové Město na Moravě na deset dní několikanásobně nabobtná. Když hostilo vrcholnou biatlonovou akci před 11 lety poprvé – a zatím naposledy – za jediný den dorazilo i třicet tisíc lidí. Pořadatelé tehdy za celý šampionát prodali přes 190 tisíc vstupenek.
Teď je tu poměrně klid. Zatím. Červeno-černé rolby upravují přibližně metrovou peřinu z technického sněhu. Přírodní chybí, z modré oblohy se opírá slunce do prázdných tribun.
Počasí dělá pořadatelům starosti. Předpověď na příští týden ukazuje plusové teploty i déšť. Ani předešlé dny okruhu neprospěly. „Měli jsme připravené hromady sněhu na rozhrnutí. V pátek přišel silný vítr i déšť, obleva. Na trať popadaly stromy. Někde musíme znova sníh přihrnovat. Na střelnici odtál všechen sníh. Nejvíc opršelo trestné kolo. Musíme připravit sněhové rezervy,“ hlásí ředitel soutěží MS Vlastimil Jakeš.
Půl miliardy změnilo areál
Modernizovaná technologie zvládá za krátký čas vyrobit tuny sněhu. „Děla teď umějí nastříkat dvakrát víc sněhu při dvojnásobné spotřeby vody než dřív. Teď máme výrobní kapacitu okolo 120 vteřinových litrů,“ přidává Jakeš jednu z novinek.
Jinak se podle něj finišuje na „všech frontách“.
Kdo zamíří do Vysočina Arény po více letech, bude překvapený. Investice za bezmála půl miliardy korun zajistila tribunu E v nové podobě. „Už je to pevná stavba, nejen montované lešení. Pod ochozy přibylo 12 pokojů s 25 lůžky, také servisní buňky, jídelny i skladovací prostory,“ ukazuje novinky Veronika Černá z organizačního týmu.
Arénu osvítí nové LED lampy, pod tribunou D přibyla stovka pevných toalet. Pořadatelé ladí detaily. „Od reklamních poutačů, obrazovek, příjezdů přes parkování až po počty odpadkových pytlů, nebo objednávku tisíců rolí toaletního papíru. Všechno musí zaklapnout do sebe,“ usmívá se dívka, která v roce 2013 ještě jako malá fanynka nasávala atmosféru prvního šampionátu.
Modernizovaná aréna se v pondělí slavnostně otevírá. Šéf biatlonového svazu a jeden z hlavních strůjců zimního boomu Jiří Hamza vyhlíží šampionát v jiné situaci než před 11 lety. „Z party kamarádů jsme se stali profíky. Jsem teď už jen takový hladič seshora, protože lidé vědí, co mají dělat,“ vysvětluje.
Po areálu kmitají desítky dobrovolníků. Ze žebříků aut montují ozvučení, chystají trať pro splnění všech parametrů. Do organizace šampionátu se včetně bezpečnostních složek zapojí okolo tří tisíc lidí.
Divácký zájem je stejně jako v roce 2013 obrovský. „Lístky na víkendy jsou prodané. Ladíme kosmetické detaily. Zbývají dvě věci: aby naši sportovci ukázali dobré výsledky, a pokud možno se vylepšila předpověď počasí,“ říká svazový šéf.
Sportoviště využijí i v létě
Kromě nového zázemí za půl miliardy korun narostl také rozpočet. Pořadatelé na světovou akci počítají s 270 miliony. „Je to asi o 70 až 80 milionů víc než před 11 lety. Ale vezměte si, jak za tu dobu narostla inflace,“ vypočítává Hamza.
Sportovní manažer, který dříve dovedl na evropský vrchol brněnské basketbalové Žabovřesky, v pondělí provádí po areálu politiky, kteří se předhánějí v superlativech. „Areál snese nejpřísnější měřítka a kritéria. A neslouží jen na vrcholné akce, ale jako zázemí pro nadějné sportovce, a to nejen v oblasti zimních sportů, ale třeba horských kol,“ říká odpoledne při slavnostní akci premiér Petr Fiala (ODS).
Ne všichni na Vysočině si monstrózní akci pochvalují. Mají v paměti i předešlý šampionát, kdy auta s davy fanoušků ucpala kruhové objezdy v centru města i všechna parkovací místa. „Řada lidí říká, už aby to bylo pryč. Někteří z města odjíždějí,“ popisuje podnikatelka, která provozuje krámek na Vratislavově náměstí.
Jméno říct nechce, šampionát se sousedy dennodenně řeší. Aréna je vzdálená centrálnímu náměstí přes tři kilometry. Cestu z města až na stadion lemují zlatomodré vlajky s logem šampionátu. „Jenže kdo půjde pěšky? Řada lidí jen dojede na závody a hned zase odjíždí nazpět. Nebo si dají občerstvení přímo v aréně,“ naráží žena na to, že se podle ní při biatlonových závodech tolik nedaří přenést atmosféru do centra.
„Před 11 lety bylo celé náměstí zavřené. Letos to plánují jinak, tak to třeba bude lepší. První týden mistrovství mají jarní prázdniny Pražáci a Brňáci, což bývá turisticky nejsilnější týden. Teď všechno ubytování obsadí týmy a jejich zázemí. Ale třeba se o městě bude víc mluvit. Je pravda, že se v létě turisti ptají na Vysočina Arénu. Uvidíme, necháme se překvapit,“ dodává.
Desítky tisíc sportovních nadšenců zamíří kromě stadionu do vedlejší fanzóny, užijí si třeba laserovou střelnici. „V centru města budou tři velké doprovodné akce, včetně koncertu Ewy Farné. Jinak program před závody soustředíme na stadion a jeho okolí,“ upřesňuje Hamza.
Nad závody nejásá ředitel Hotelu Ski Marian Štetina. Kvůli opatřením musí být pro veřejnost zavřená hotelová restaurace. „Vnímám to neutrálně. Nic nám to nepřinese, nic nám to nevezme. Bydlí u nás rozhodčí, delegáti IBU i francouzská reprezentace. Běžný host se k nám nedostane. Čekáme velmi klidných 14 dní,“ naráží na část omezených služeb při šampionátu. Sportovní klienti obsadí všech 67 pokojů i šest bungalovů. Podle Štetiny si i francouzské hvězdy vystačí s bufetovým stravováním.
Městu se šampionát vyplatí
Starosta a šéf SOCDEM Michal Šmarda akci vnímá jako jednoznačný přínos pro město. „Ano, cítím, že obrovské nadšení místních se zmírnilo. Nicméně přibývá ubytovacích kapacit, podnikatelů v cestovním ruchu a nese to změnu struktury nabízených služeb. Značka Nového Města, kde dokážeme zorganizovat světovou akci bez průšvihu, roste,“ míní.
Radnice vlastní drtivou většinu pozemků pod Vysočina Arénou, kterou sportovcům pronajímá. V souvislosti s akcí na výdajové stránce pustila v posledních dvou letech asi 30 milionů navíc. „Jsme připravenější, co se týče logistiky. Asi nemá cenu manažersky ke každé koruně přičítat korunu třicet jako při bankovním úvěru, ale městu se šampionát z dlouhodobého pohledu vyplatí,“ tvrdí Šmarda.
Erik Havlík z informačního centra potvrzuje, že v posledních letech i díky biatlonu či závodům horských kol prodlužují pobyty turistů ve městě i v regionu. „Slýchám, že lidé původně přijeli na biatlon a v létě dorazí znova. Díky spolupráci s destinační agenturou Koruna Vysočiny jsme nachystali brožuru s turistickými cíli v regionu. I fandové dostanou tipy na okolí,“ říká ke stánku, který bude v dějišti šampionátu.
Zájem potvrzuje i Milan Vagrčka, který vychází z jednoho krámků na Vratislavově náměstí. S dítětem přijel nakoupit z Bobrové. „I tam jsou zaplněné pronájmy třeba v podkroví. Ubytovací kapacity v okolí se při akci zaplní, není kde přespat. Pro region je to stoprocentně přínosná událost. Nové Město už je biatlonem vyhlášené, přijíždí lidé z celé Evropy. Projeví se to i na tržbách,“ vyjmenovává pozitiva.
Liberecké fiasko prý nehrozí
Přestože jsou lůžka přímo ve městě a okolí v termínu akce asi z 90 procent obsazená, webový portál šampionátu ještě volné postele nabízí. Třeba Kateřina Michlíčková v Chalupě u Fryšávky ještě nemá klienty ani na jeden ze dvou týdnů. „Můžeme nabídnout až 19 lůžek. Pronajímáme penzion jako celek, na celý týden za 32 tisíc korun. Zatím poptávalo jen pár lidí, jednotlivci, což se nám energeticky nevyplatí,“ říká majitelka. Rekreační dům ve Fryšavě pod Žákovou s pěti pokoji koupila teprve loni v srpnu.
Na akci letos míří bezmála čtyřicet národních reprezentací. Část kamionů, které přivezou stovky párů lyží a další techniku, už stojí na parkovišti. „Týmy bydlí v okruhu maximálně patnácti kilometrů. Trénovat v aréně začnou o víkendu,“ hlásí Jakeš.
Sedí v tiskovém středisku s výhledem na nejviditelnější část trati, kde budou v diváckém kotli boje o medaile začínat i končit. Řediteli závodů v hlavě šrotují úkoly. „Na co se nejvíc těším? Dožít se prvního závodu, kdy opadne největší stres, a pak co nejlépe zvládnout dalších deset dní,“ hlásí se smíchem.
Novoměšťané zároveň ujišťují, že pořadatelská blamáž třeba jako před lety na šampionátu v klasickém lyžování v Liberci nehrozí. „Rozpočtový průšvih tam tehdy nastal při výstavbě. Stavby jsou u nás zkolaudované. Ceny jsou o řád nižší než v jiných areálech s tak velkými akcemi. Když máte peněz málo, uděláte s nimi méně průšvihů,“ říká v nadsázce Šmarda.
Připomeňme, že pořadatelem libereckého mistrovství bylo občanské sdružení OC FIS NORDIC WSC 2009, jehož prezidentkou byla Kateřina Neumannová. Náklady na pořádání přesáhly 2 miliardy korun.
Sdružení pak kvůli přemrštěným nákladům a malému zájmu diváků skončilo v lednu 2012 v úpadku s dluhy ve výši skoro sto milionů korun. Později řada věřitelů boj vzdala a dluhy tak dosahují necelých 40 milionů. Majetek však mělo pořádající sdružení ve finále jen ve výši několika tisíců korun.
Prezidentka organizačního výboru Neumannová kvůli tomu čelila trestnímu oznámení – prý musela vědět, že objednala služby, které není schopna zaplatit. Policie ale oznámení nakonec odložila.