Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Starší žena z Liberce se necítila příliš dobře, svému zdravotnímu stavu ale nepřikládala moc velkou váhu. Jenže příznaky nepomíjely a navíc si její rodina všimla, že se chová zmateně.
„Dostali jsme ji do nemocnice, kde nasadili antibiotika, ale moc se nelepšila. Po pár dnech lékaře napadlo, že by mohlo jít o legionelózu, což se také potvrdilo,“ popisuje Seznam Zprávám její vnučka Michaela (její identitu redakce zná, kvůli ochraně soukromí jsme jméno změnili).
Zdroj nákazy se pak podařilo najít velmi rychle. Legionellou byly kompletně zasažené rozvody v celém bytovém domě.
„Při šetření potvrzeného onemocnění legionelózou standardně probíhá šetření v objektech, ve kterých nemocný pobýval v inkubační době,“ vysvětluje mluvčí Krajské hygienické stanice Libereckého kraje Zuzana Balašová.
Zatímco loni evidovali tamní hygienici jen 14 případů a v předchozích letech jich nebylo nikdy více než 10, k začátku letošního října šlo už o 21 případů.
Letos také byla legionella zachycena v sedmi objektech z 24 kontrolovaných, jedno šetření ještě není ukončeno. Loni to byly za celý rok čtyři nálezy ze 13 objektů, kde probíhala kontrola.
Expertka: Nesnižujte ohřev pod 50 °C
Onemocnění obvykle začíná horečkou a bolestmi hlavy nebo svalů. Po těchto příznacích přichází suchý kašel s bolestmi na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy zápalu plic. K tomu se asi u poloviny nemocných projevuje zmatenost nebo blouznění a část pacientů trpí také průjmem.
„Počty onemocnění jsou v letošním roce jednoznačně vyšší. Snižování teploty ohřevu vody je minimálně jednou z příčin,“ dodává Balašová.
Právě na nižší teploty přepínají lidé ohřev v domech kvůli úsporám. Ceny energií vyletěly nahoru, a tak může jít zdánlivě o logický krok. Jenže se může velmi rychle vrátit v podobě šíření legionelly.
„Ideální teplota vody pro množení bakterií druhu legionella se pohybuje od 25 do 45 °C. Teplota studené vody by se tedy měla pohybovat pod 25 °C a teplota teplé vody ideálně nad 50 °C. Existuje riziko, že ve snaze ušetřit na ohřevu vody si bakterie lidé nevědomky ve svých vodovodech a zásobnících vody pomnoží,“ říká Jana Košťálová z Centra epidemiologie a mikrobiologie Státního zdravotního ústavu (SZÚ).
V zásobnících by se tedy teplota vody měla ideálně pohybovat mezi 50 a 60 °C s možností přihřátí nad 70 °C, při kterých bakterie hyne.
Letos 28 úmrtí
V Liberci se potýkají se šířením legionely nejen bytové domy. Na jaře to musela řešit na svých kolejích také Technická univerzita.
„Legionellu jsem měli na jaře 2023 na dvou našich kolejních blocích. Prověřili jsme chod čerpadel chemie, kterou dávkujeme průběžně, krátkodobě jsme zvyšovali teplotu TUV v postižených blocích a navýšili také dávky chemie. Po 14 dnech byla voda v pořádku v jednom bloku a po dalších 14 dnech i ve druhém bloku,“ přibližuje mluvčí univerzity Radek Pirkl s tím, že situaci stále monitorují a kvalita vody při začátku akademického roku byla zcela v pořádku.
Státní zdravotní ústav letos registruje rekordní počet případů legionelózy. K 1. září jich bylo 193, zatímco loni bylo za stejné období hlášeno 164 onemocnění.
„Jedná se o mírný nárůst. Jedním z důvodů může být nedostatečný ohřev vody kvůli šetření energiemi,“ potvrzuje také epidemioložka SZÚ Jana Košťálová, že úspory domácností hrají roli, jak upozorňují hygienici.
Nákaza legionellou může mít i mírnější průběh. Onemocnění se pak podobá chřipce a nazývá se pontiackou horečku.
Těžší průběh ve formě legionelózy ovšem může končit i tragicky. Z dat Informačního systému pro hlášení infekčních nemocí vyplývá, že ročně v souvislosti s touto diagnózou zemře zhruba třicet lidí. Loni to bylo 33 úmrtí, letos k 5. říjnu zatím 28.