Článek
Je to dva týdny, co čtyřicátnice Lenka připravila večeři a pak se učila se synem. Když se už chystaly děti spát, začala si také pro sebe dělat jídlo do práce na druhý den.
„Pak už mě syn našel na gauči, jak chrčím a nemohu dýchat,“ popisuje Lenka, že ji zachránil život starší 15letý syn, který zavolal 155 a resuscitoval ji až do příjezdu záchranky.
Syndrom zlomeného srdce
Lence přestalo fungovat srdce – prodělala drobný infarkt a k tomu zřejmě i syndrom takzvaného zlomeného srdce, odborně Takotsubo syndrom.
Není úplně zřejmé, co se Lence konkrétně stalo, už kvůli tomu, že si nic nepamatuje a probrala se až v nemocnici. K srdečnímu selhání ale mohlo přispět jablko, které jí zaskočilo a nedařilo se jí ho vykašlat. Na stres a šok pak mohlo srdce reagovat rozvojem Takotsubo syndromu, ale možným spouštěčem mohl být právě i drobný infarkt.
„Se srdcem jsem přitom do té doby žádné výraznější potíže neměla,“ dodává Lenka.
S Vánoci přichází riziko
Počet pacientů se selháním srdce v Česku v posledních letech výrazně přibývá, a netýká se to jen starších lidí, jak ukazuje i případ Lenky. S přibývajícím věkem ale riziko roste, úměrně tomu i počet zemřelých.
Lékaři ale varují, že rizikovým faktorem je rovněž přicházející zima a vánoční svátky. Chladnější počasí a atmosféra nejoblíbenějšího svátku roku totiž přispívají k výraznému nárůstu srdečních selhání.
„Z četných studií víme, že propad venkovních teplot přibližně o 10 °C zvyšuje počet srdečních příhod asi o sedm procent,“ říká Petr Ošťádal, předseda České kardiologické společnosti.
Kvůli chladu se totiž zužují tepny, a tak se zvyšuje riziko, že dojde k ucpání cév. Mráz pak vyvolává také poruchy srdečního rytmu.
U Takotsubo syndromu pak hraje roli fyzický a emoční stres. A ten se s vánočními svátky dnes pojí stejně neodmyslitelně jako koledy, cukroví nebo pohádky.
„Svátky, které jsou tradičně vnímány jako rodinné, mohou spouštěče umocňovat,“ potvrzuje, přednosta II. interní kliniky kardiologie a angiologie VFN v Praze a 1. LF UK Aleš Linhart a dodává, že tento syndrom postihuje z 90 procent ženy.
Co je to Takotsubo syndrom?
- Syndrom zlomeného srdce, známý jako Takotsubo kardiomyopatie, se týká asi dvou procent lidí s akutním koronárním syndromem.
- V Česku by tedy podle pesimistických odhadů mohlo jít až o 800 případů za rok.
- Projevuje se velmi podobně jako akutní infarkt myokardu.
Problém může být i velká radost a jídlo
„Jsou ale popsány i případy, že tento stav může navodit nejen velmi negativní emoce, ale i velmi pozitivní. Když tak pod vánočním stromečkem najdete dárek, který jste si hrozně přáli, riziko do určité míry existuje také,“ doplňuje Jan Krejčí, přednosta I. interní kardioangiologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny a LF MU v Brně.
Kombinace několika faktorů, do které patří i změna režimu, popíjení alkoholu nebo přejídání, pak vede k tomu, že Vánoce jsou pro srdce nejrizikovějším obdobím roku.
Prokázala to také studie z amerického Einstein Medical Centra, která srovnávala počty hospitalizací kvůli srdečním selháním v hlavní svátky, čtyři dny po svátcích a po zbytek měsíce. Ukázalo se, že při svátcích je příjmů méně, naopak těsně po nich výrazně více.
Což potvrzuje fakt, se kterým se lékaři setkávají také u nás. Pacienti během svátků přechodí infarkt a dostaví se až se srdečním selháním. To výrazně snižuje jejich šance na uzdravení. Zároveň část už diagnostikovaných pacientů také vynechává přes Vánoce pravidelné kontroly.
Lékaři proto radí, aby lidé nepodceňovali chladné počasí, dobře se oblékali a udržovali tělo v teple. Když se ale u nich přeci jen objeví pálení, tlak nebo bolest na hrudi, pocity na omdlení nebo zhoršené dýchání, měli by okamžitě volat záchrannou službu.
Nějakou nemoc oběhové soustavy má v Česku asi 2,7 milionu lidí. Jen za posledních osm let také přibylo o pětinu pacientů se srdečním selháním, podle posledních dat jich v Česku je asi 370 tisíc. Kardiologové odhadují, že by do roku 2030 toto číslo mohlo vyrůst až na 600 tisíc.