Článek
Pohřeb bývalého českého vicepremiéra a dvojnásobného ministra zahraničí má hotový smuteční scénář. Symbolicky spojí dnešek se staletou historií země.
Na pohřbu Karla Schwarzenberga zazní československá hymna, přímluvy během církevního obřadu přečte i dlouholetý souputník „knížete“ z české politiky Miroslav Kalousek. Smuteční řeč pronese prezident Petr Pavel.
Obřad, který doprovodí státní pocty, proběhne v sobotu 9. prosince 2023 ve 12 hodin v katedrále sv. Víta. Veřejnost bude moct akt sledovat i na velkoplošné obrazovce na Hradčanském náměstí.
Vyplývá to z tiskových informací, které Seznam Zprávám poskytl tajemník zesnulého exministra Filip Štědrý.
34 úderů zvonu
Rodina zesnulého připomíná, že Schwarzenbergové mají ke katedrále sv. Víta blízký vztah, je v ní socha pražského arcibiskupa Bedřicha Schwarzenberga. Jan Nepomucký, jehož stříbrná tumba s prosklenou rakví leží na pravé straně katedrály, je patronem rodu Schwarzenbergů.
Karel Schwarzenberg také přispíval na výstavbu svatovítských varhan, jejich instalací má být symbolicky završeno dokončení celé katedrály.
„Průvod se na cestě z katedrály zastaví u Schwarzenberské kaple, zazní 34 úderů zvonu Zikmund jako připomínka 34 let svobodné republiky. Následně zazní smuteční marš v podání Hudby Hradní stráže zkomponovaný pro maršálka Schwarzenberga, jednoho z největších českých vojevůdců, který stál v čele vítězných spojeneckých vojsk v bitvě u Lipska proti Napoleonovi,“ připomíná rodina Schwarzenbergů.
Na pohřbu za rodinu promluví synovec Ferdinand, na závěr poděkuje syn Jan.
Rozloučení pro veřejnost
Rakev zesnulého bývalého ministra zahraničí, poslance, senátora a hradního kancléře Karla Schwarzenberga bude veřejně vystavená od středy 6. prosince do pátku 8. prosince v kostele Maltézských rytířů Panny Marie pod řetězem v Praze.
Po pohřbu se uskuteční 16. prosince slavnostní rekviem, tedy zádušní mše, ve Vídni v katedrále svatého Štěpána. Další mše se budou konat příští rok 9. ledna v rakouském Murau, 11. ledna v německém městě Schwarzenberg, 16. ledna v Sedlci u Kutné Hory, 17. ledna v Orlíku nad Vltavou a 18. ledna v Českém Krumlově.
Sám Schwarzenberg si přál, aby lidé uctili jeho památku příspěvky na obranu Ukrajiny spíše než nákupem květin.
Karel žije dál!
Rakev bude po konci ceremonie naložena do vozu, v doprovodu policejních motocyklů se krátce zastaví před Schwarzenberským palácem na Hradčanském náměstí, krokem projede okolo Černínského paláce, sídla Ministerstva zahraničních věcí, a v doprovodu policejního vozu odjede na Orlík. Do tamní rodinné hrobky bude Karel Schwarzenberg uložen v nejužším kruhu rodiny.
Krom církevního obřadu se státními poctami proběhne i druhá odlehčenější část rozloučení - koncert Karel žije dál v pražské Lucerně. Ten si vzal na starost tým, který stál za Schwarzenbergovou neotřelou prezidentskou kampaní v roce 2013.
Více k akci v pražské Lucerně
„Akce svou povahou není výhradně koncertem ani festivalem, naopak veškerá dramaturgie by měla směřovat k velkému setkání. Právě setkávání nejrůznějších lidí a jejich propojování je to, co Karla opravdu naplňovalo,“ říká Martin Kotas, provozovatel kavárny Mlýnská, neformální základny Schwarzenberga, a zároveň jeden z organizátorů akce.
Karel Schwarzenberg na Seznam Zprávách
Příslušník slavného šlechtického rodu se narodil 10. prosince 1937 v Praze, notnou část života ale nedobrovolně strávil v exilu.
Po návratu po roce 1989 působil jako kancléř Václava Havla, byl senátorem i ministrem zahraničí. Zemřel 12. listopadu 2023 ve Vídni. Pohřeb se uskutečnil v sobotu v poledne zádušní mší v katedrále svatého Víta na Pražském hradě. Obřadu se zúčastnili z bezpečnostních a kapacitních důvodů vedle rodiny jen pozvaní hosté, mezi nimi například slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, přední příslušníci evropské šlechty, diplomaté a politici. Po mši byly Schwarzenbergovy ostatky odvezeny na Orlík a uloženy do rodinné hrobky.
K pohřbu a rozloučení
- Video: Sestřih z pohřbu Karla Schwarzenberga
- Fotky: Poslední rozloučení na Hradě objektivy fotografů Seznam Zpráv
- Co řekli na pohřbu prezident Petr Pavel, Tomáš Halík a Miroslav Kalousek
- Fotky: Pozvané osobnosti na pohřbu
- Vzpomínky hostů na Hradčanech
- Elita evropské šlechty na Schwarzenbergově pohřbu. Forejt vysvětluje
- Detaily organizace posledního rozloučení
- Hrad v sobotu čekaly uzavírky
- Halík: Schwarzenberg mi zanechal dopis, jak má rozloučení s ním vypadat
- Pohřeb dostal pietní i „punkovou“ část
- Fotky: Večerní rozloučení v Lucerně
- Videozáznam z besedy v Lucerně a on-line zpravodajství z dění kolem pohřbu
- Na pohřeb dostala pozvánky česká šlechta
- Fotky: Lidé se v kostele loučili se Schwarzenbergem