Článek
Ústecký kraj by měl již brzy spustit preventivní kontroly, díky kterým by se mělo snížit riziko vzniku požáru, ke kterému v neděli došlo v Mostě. Zapojí se do nich stavební a živnostenský odbor, na požární ochranu pak mají dohlížet hasiči. Zintenzivnění kontrol plánují i další kraje, podrobnosti budou řešit na bezpečnostních radách.
Ke kontrolám restaurací ze strany stavebních odborů či Hasičského záchranného sboru ČR nicméně dochází v průběhu celého roku. Budovami a přístavbami se zabývají obecně úředníci stavebních odborů jednotlivých měst či obcí. Ke kontrolám jsou zároveň přizvány i živnostenské odbory.
Současně ale chybí lidé, kteří by se kontrolám věnovali, například hasiči jich mají jen zhruba 200.
„K dispozici máme přibližně 200 živých duší na celou Českou republiku. A jestli zde máme desítky tisíc, ne-li stovky tisíc objektů, tak samozřejmě je jasné, že podle těchto kritérií se nutně nemusíme dostat do všech,“ popisuje ředitel sekce pro prevenci a výchovnou činnost generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR Michal Valouch.
Zároveň ale dodává, že i kdyby byly kapacity navýšeny například na tisíc pracovníků, stále není zaručeno, že odhalí všechny rizikové objekty.
K samotným kolaudacím se pak vyjadřují i odbory památkové péče, v případě restauračních zařízení má slovo i hygiena. Vedle toho, zda je stavba legální, úředníci kontrolují i to, že majitelé či provozovatelé dodržují projektové dokumentace, čímž se snaží předejít i nebezpečným situacím.
V případě přístaveb, jako jsou předzahrádky či pergoly, je podle odborníků nutné dodržovat stavební zákon a zákon o požární ochraně, včetně navazujících vyhlášek a předpisů. Ty totiž většinou regulují jak samotnou výstavbu, tak i provoz a údržbu těchto objektů nebo jejich případné úpravy.
Kontroly se plánují podle rizikovosti
K dozoru ze strany stavebních úřadů tak dochází i poté, co majitelé stavby disponují všemi potřebnými razítky. „Kontroly probíhají většinou na základě podnětu patřičného orgánu nebo veřejnosti,“ přibližuje běžnou praxi Klára Vydrová, tisková mluvčí Magistrátu města Most. Zároveň ale přiznává, že problémem je mnohdy značná vytíženost stavebních úřadů a nedostatek úředníků.
S podobnými problémy se pak potýkají i hasiči, kteří dohlížejí na dodržování požární ochrany. Michal Valouch proto zmiňuje, že z pohledu kapacit není možné být u všeho.
Kontroly ze strany hasičů jsou navíc mnohdy plánované na daný rok a v jednotlivých krajích se priority mohou i lišit. „Jižní Morava nemá průmysl, tudíž má primárně ubytování a jiné záležitosti. Naopak na severu je těžký průmysl, takže od toho se odvíjí stanovení plánu kontrol,“ vysvětluje Valouch. Hasiči se pak zabývají rizikovostí jednotlivých objektů. Pokud je objekt bez zvýšeného rizika, kontroly na něj primárně necílí.
Provozovatelé musí dodržovat návody výrobců
Naopak u shromažďovacích prostorů, zdravotnických zařízení nebo objektů, které slouží chemickému průmyslu, může docházet i k periodicky se opakujícím kontrolám. Valouch nicméně upozorňuje, že kompetence hasičů jsou omezené. Většinou se zabývají především správným užíváním výrobku na základě návodu výrobce, jehož předložení si většinou vyžádají.
„Může to být rychlovarná konvice, trouby nebo například zmíněná lokální topidla na předzahrádkách, což také kontrolujeme. Provozovatel se musí chovat tak, aby nezavdal možnost vzniku požáru. Pak se zabýváme tím, jestli má stavba vhodné únikové cesty, zda jsou nainstalovaná požárněbezpečnostní zařízení v pořádku,“ přibližuje Valouch. Hasiči se zabývají i skladováním propanbutanových lahví.
Hasiči se tak mohou zabývat i bezpečnou vzdáleností umístění hořáků nebo tím, zda provozovatelé neumisťují lampy určené pro venkovní použití dovnitř. „Ale že bychom kontrolovali vlastní funkčnost, nějaký ventil nebo podobně, to nám nepřísluší,“ dodává. V případě, že hasiči odhalí pochybení, hrozí provozovatelům sankce v řádu jednotek až desítek tisíc.
Pokud na nedostatky přijde během kontroly přímo stavební odbor, může ve vážných případech vydat rozhodnutí o zastavení užívání stavby. Většinou ale vyzývá provozovatele, aby zjednali nápravu. „Do doby zjednání nápravy zcela nebo zčásti pozastavit výkon činnosti, při níž dochází k porušování povinností,“ stojí ve stavebním zákoně. Stavební úřad zároveň určuje lhůtu, rozsah, způsob a podmínky provedení nápravy.
Jestliže se majitelé či provozovatelé chovají v rozporu se stavebním zákonem a dopouštějí se přestupků – například užívají prostory k jinému účelu, než k jakému jsou zkolaudovány –, hrozí jim až statisícové pokuty. U vážnějších přestupků se pak pokuty mohou vyšplhat až k milionovým částkám.
Klíčové je i zajištění odpovídajícího větrání
Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) pak připomíná, že mezi klíčové faktory zajištění bezpečného provozu pergol, přístřešků či jiných přístaveb patří každoroční kontroly požární bezpečnosti. Vedle nich je pak stěžejní i zmíněné zajištění projektové dokumentace a striktní dodržování návodů k instalaci a provozu tepelných zařízení. A to včetně vyvarování se použití hořlavých materiálů.
Fotogalerie z Mostu:
V případě přístřešků, zahrádek či pergol dochází totiž hned k několika rizikovým faktorům, které ve výsledku mohou ohrozit požární bezpečnost. Josef Král, předseda profesního aktivu ČKAIT pro požární bezpečnost staveb a autorizovaný inženýr v oboru požární bezpečnosti, proto upozorňuje, že každá taková přístavba musí splňovat přísná pravidla. Jedním z nich je splnění parametrů únikových cest s ohledem na způsob využití objektu.
„Dále je nutné zajistit bezpečné používání plynových ohřívačů, které musí být instalovány podle předepsaného návodu, včetně dodržování bezpečných vzdáleností od hořlavých materiálů, umístění na pevný základ a opatření proti převržení nebo zhasnutí plamene,“ popisuje s tím, že důležité je i odpovídající větrání.