Hlavní obsah

Minimálně o osm tisíc více. Černochová prosazuje zvýšení platů vojáků

Foto: René Volfík, Seznam Zprávy

Ministryně obrany Jana Černochová a náčelník generálního štábu Karel Řehka.

Měsíční plat vojáků by se měl podle Černochové zvýšit minimálně o 8300 korun hrubého. Peníze na to najde Ministerstvo obrany ve svém rozpočtu. Větší příspěvky na bydlení umožnila novela zákona o vojácích z povolání.

Článek

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) chce vojákům zvýšit platové tarify i příspěvek na bydlení. Měsíční plat vojáků by se měl zvýšit minimálně o 8300 korun hrubého, řekla na tiskové konferenci. Peníze na zvýšení platů vojáků podle ní Ministerstvo obrany najde ve svém rozpočtu. Návrhy půjdou podle Černochové v nejbližších dnech do meziresortního připomínkového řízení a následně se jimi bude zabývat vláda.

Navýšení příspěvku na bydlení umožnila dle ministryně obrany novela zákona o vojácích z povolání, kterou na konci března podepsal prezident. V platnost vstoupí začátkem července. „Služební příspěvek na bydlení by měl podle návrhu vzrůst minimálně o 100 procent,“ uvedla Černochová. Jeho základní výše je nyní podle náborového webu armády 3000 korun. Zvýší se podle ní i některé další příplatky.

Platové tarify by se měly podle návrhu zvýšit o 15 procent pro hodnosti od svobodníka po štábního praporčíka, pro vyšší hodnosti pak o deset procent. Právě lidé v nižších hodnostech podle Černochové častěji z armády odcházejí například proto, že založí rodinu a potřebují ji uživit.

Na náborovém webu armády je nyní minimální hrubý měsíční plat vojáka 38 810 korun. Kromě něj vojáci dostávají také stabilizační příspěvek ve výši minimálně 7000 korun a příspěvek na bydlení. Průměrná mzda v Česku v loňském roce dosáhla 46 165 korun.

Rozpočtové náklady pro letošní rok jsou podle Černochové kalkulovány ve výši kolem dvou miliard korun, na rok 2026 pak zhruba 4,3 miliardy korun. „Finanční prostředky jsme s panem náčelníkem generálního štábu našli v našem rozpočtu,“ řekla. Cílem opatření je podle Černochové získávat nové vojáky, ale hlavně udržet ty stávající. „Cílem toho celého souboru opatření je samozřejmě stabilizace a motivace vojáků, a to jak těch současných, tak budoucích,“ řekla.

Podle náčelníka generálního štábu Karla Řehky se dnes řada vojáků zejména v nižších hodnostních sborech dostala do ekonomicky neúnosné situace. „A pokud by nedošlo k citelnému zlepšení ekonomických podmínek vojáků, dostaneme se do kritického bodu a armáda bude velmi destabilizovaná,“ řekl. Změny podporuje a doufá, že vláda návrhy schválí.

Navýšení by se vztahovalo i na Vojenskou policii a Vojenské zpravodajství, uvedla Černochová. „Kdy projdou ty změny vládou, já v tuto chvíli neumím říct. Budeme se snažit, aby to bylo co nejdřív,“ odpověděla na dotaz, odkdy by platy vojáků mohly vzrůst.

V souvislosti s novelou zákona o vojácích z povolání chce ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) více peněz také pro příslušníky bezpečnostních sborů. Novelou podle něj vzniká konkurenční výhoda při náboru do armády, řekl minulý týden senátorům. Vyplývá to podle něj z analýzy, kterou chce dnes předložit vládě spolu s opatřením, které by ji zohlednilo. „Pokud by takový materiál byl schválen, tak na jedno místo policisty by připadalo od července o 4000 korun navíc,“ řekl senátorům.

Doporučované