Hlavní obsah

Milionové odměny pro vedení UK: Odpovídá to dosaženým výsledkům, říká rektorka

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková čelí kritice za odměny, které si s vedením vyplatila.

Už dva roky se snažíme o jasná pravidla ohledně odměňování, tvrdí rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková. Sama teď čelí kritice, že si spolu s vedením univerzity vyplatila za loňský rok odměny ve výši 11,5 milionů korun.

Článek

Rozhovor si také můžete poslechnout v audioverzi.

Rektorka největší české univerzity Milena Králíčková si loni ke svému platu 175 tisíc měsíčně přilepšila na odměnách v květnu o 400 tisíc, v listopadu pak o 576 tisíc korun. Vedení školy si takto celkem vyplatilo přes 11 milionů korun. „Konkrétní výše odměn managementu odpovídá dosaženým výsledkům v daném období,“ říká Králíčková v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

V akademickém prostředí jsou podle ní podobné odměny normální. Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) uvedl, že veřejné vysoké školy hospodaří s obrovskými rozpočty a jejich vedení má vysokou míru zodpovědnosti. „Když se podíváme do korporátní sféry, tak bychom ve srovnatelné pozici při srovnatelné zodpovědnosti určitě našli mnohem vyšší míru odměňování,“ podotkl.

K podrobnému vysvětlení udělování odměn rektorku Univerzity Karlovy vyzvali studenti a zaměstnanci univerzity prostřednictvím otevřeného dopisu. Ten podepsaly stovky z nich. Králíčková v rozhovoru tvrdí, že vše vysvětlí v březnu na zasedání akademického senátu.

Vy a členové kolegia jste si přiznali za rok 2024 odměny ve výši 11,5 milionů korun. Nebylo manipulativní dávat to do souvislosti s tragickými událostmi na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy?

Výraz „manipulativní“ bych nepoužila. Bylo to nešťastné. Již jsem se za to omluvila a omlouvám se znovu. Vyjádření, které v této souvislosti zaznělo, nebylo vhodné.

Vy osobně jste získala na odměnách za rok 2024 celkem 1,13 milionu korun. Je ale patrné, že vysoké odměny jste dostala i v roce 2023, kdy jste za listopad měla ke svému platu dalších 455 tisíc. Za co konkrétně jste měla tyto odměny?

Odměňování vedení UK plně odráží jeho výkon a výsledky, které jsou dle mnoha hodnocení kvalitní. Jsme jednou z největších univerzit ve střední Evropě, s 50 tisíci studenty a 13 tisíci zaměstnanci. Výše odměňování odpovídá dlouhodobě ustálené úrovni manažerských pozic v českém akademickém prostředí i velikosti, významné společenské roli a odpovědnosti naší instituce.

V uplynulém roce jsme se věnovali mnoha zásadním projektům v oblasti bezpečnosti, novely zákona o vysokých školách včetně návazné zásadní reformy doktorského studia, novým rozvojovým projektům i zajišťování rozsáhlého externího financování pro vzdělávací i vědeckou činnost jednotlivých fakult a ústavů univerzity.

V návrhu ministra školství jste měla za druhé pololetí 2024 navrženou odměnu 226 tisíc. Vy jste si ale celkem vyplatila 576 tisíc. Chápu, že stačí podle předpisů univerzity, aby tuto odměnu navrhl váš podřízený, kvestor. Nicméně, proč jste měla o tolik víc, než pro vás navrhoval ministr školství?

Konkrétní výše odměn managementu odpovídá dosaženým výsledkům v daném období. Pan ministr nemusí znát všechny detaily, zatímco vedení univerzity má z povahy své role přesnější informace.

Proč jste místopředsedovi akademického senátu, který činí dohled nad hospodařením UK, neposkytli informace o výši odměn? Proč musel podávat žádost podle zákona 106, aby se k těmto informacím dostal?

Akademickému senátu jsem vždy poskytla veškeré informace, u nichž nebyla otázka, zda nenesou citlivé osobní údaje. U takových jsem pak musela dbát i potřeby a povinnosti ochrany osobních údajů.

Proti vám a vedení univerzity se zvedla vlna odporu od části studentů a zaměstnanců. Chtějí přesné vysvětlení odměn. Vysvětlíte je?

Vysvětlila jsem to už ve svém veřejném prohlášení i nyní vám. Předpokládám, že se otázkou budeme zabývat společně s členy akademického senátu na březnovém zasedání.

Zveřejníte jmenovitě, kteří členové kolegia dostali odměny? Proč jste jména u odměn odmítli zveřejnit?

Odměňování každého zaměstnance se řídí nejen interními, ale i právními předpisy, které mimo jiné klasifikují výši mzdy konkrétních zaměstnanců jako osobní údaj, který je zaměstnavatel povinen chránit jako důvěrný.

Nedomníváte se, že systém, kdy vy vyplácíte odměny kvestorovi a kvestor vám, by zasloužil změnu?

V kontextu současné diskuze je to určitě myšlenka, která stojí za úvahu. Téma odměňování na akademické půdě je složité a také dlouho diskutované. Snažíme se tento problém řešit. Už dva roky jsme součástí projektu, na kterém společně pracují vysoké školy napříč Českou republikou pod vedením kolegů z brněnské Masarykovy univerzity. Naším cílem je, aby vznikla jasná a transparentní pravidla pro odměňování na akademické půdě.

Neměl by odměnu schvalovat minimálně akademický senát, aby byl proces transparentní?

Kdo přesně by měl stanovovat konkrétní výši odměňování, musí být výsledkem odpovědně vedené diskuze. Jak jsem říkala, již dva roky české vysoké školy tuto debatu vedou v projektu vedeném Masarykovou univerzitou s cílem navrhnout jasná pravidla odměňování.

Kdy předloží univerzita, jak přesně se hospodaří s fondem zřízeným po útoku na FF UK, za což také padla kritika od tvůrců otevřeného dopisu?

Univerzita Karlova dlouhodobě a otevřeně informuje o činnosti Nadačního fondu ke sbírce, jež byla vyhlášená v souvislosti s tragédií na FF UK. Sbírka fungovala na transparentním účtu, který je samozřejmě stále dohledatelný a její hospodaření je tudíž veřejné. Podpora z prostředků Nadačního fondu UK byla alokována na pomoc pozůstalým rodinám, zraněným a těm, kteří potřebovali psychosociální podporu.

K polovině února bylo z fondu vyplaceno pozůstalým 48,9 mil. a 12,45 mil. zraněným a 2,285 mil. na psychosociální pomoc. Konkrétní částky v dalších etapách třetí fáze rozdělování prostředků nadačního fondu najdete na webových stránkách fondu.

Členové senátu, profesoři a studenti vyjadřují nad vaším konáním zklamání. Nevyvodíte pro sebe nějaké personální důsledky?

Proti takto zobecněnému tvrzení mohu postavit podobné o tom, že mi řada akademiků i odborníků zvenčí vyjadřuje v této chvíli značnou podporu. Já i vy víme, že paušalizovat je snadné, nemá to ale velkou hodnotu. Celé vedení Univerzity Karlovy i já osobně jsme si vědomi odpovědnosti, kterou neseme. I nadále chceme pracovat společně s vedeními všech fakult na dalším rozvoji univerzity a zlepšování podmínek pro všechny členy naší akademické obce tak, abychom společně mohli být hrdi na výsledky, kterých Univerzita Karlova dosahuje a v budoucnu zcela jistě ještě dosáhne.

Doporučované