Hlavní obsah

Měl na oblečení zakázané symboly ruské agrese, soud mu uložil trest

Foto: Vít Šimánek, ČTK

Jakub Jašek měl na protivládní demonstraci na Václavském náměstí v polovině března na sobě písmeno Z a logo ruské žoldnéřské Vagnerovy skupiny.

Muž ve své výpovědi mimo jiné uvedl, že ruská vojska bojují na Ukrajině proti nacistům a považuje je za „osvoboditele“. Žalobkyně dodala, že není souzen pro své názory, nýbrž pro symboly, které nosil.

Článek

Za veřejné schvalování válečných zločinů dnes Obvodní soud pro Prahu 1 potrestal jednatřicetiletého Jakuba Jaška půlroční podmínkou s odkladem na dva roky. Činu se muž podle obžaloby dopustil tím, že měl na sobě na březnové protivládní demonstraci v Praze nášivky s písmenem Z a logem ruské Vagnerovy skupiny.

Soud muži navíc na rok zakázal pobyt na území Prahy, měl by také zaplatit 12 000 korun jako peněžitý trest. Jašek s obviněním nesouhlasí, uvedl, že odsuzuje válečné zločiny, „ať jsou páchány kýmkoliv“. Dnešní rozhodnutí není pravomocné.

Stejný trest uložil muži v březnu trestním příkazem, Jašek proti němu ale podal odpor, soud proto musel případ projednat v hlavním líčení. Za popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia mu hrozilo až tříleté vězení.

Jašek měl podle státní zástupkyně Kataríny Kandové na demonstraci 11. března na Václavském náměstí v Praze na zádech batoh opatřený nášivkou s písmenem Z, které se stalo symbolem ruské invaze na Ukrajinu. Na rukávu bundy měl také nášivku s logem ruské soukromé Vagnerovy skupiny, která se bojů na Ukrajině účastní. Jeho záměrem bylo podle žalobkyně vyjádřit podporu ruskému napadení Ukrajiny.

Jašek s obviněním nesouhlasí. „Měl jsem za to, že svým jednáním neschvaluji žádné genocidium či zločiny páchané kdekoliv, kýmkoliv a na komkoliv,“ řekl soudu. Uvedl, že má mezi Ukrajinci mnoho přátel. Vycházel údajně zejména z informací na sociálních sítích. Má za to, že ruská strana občany samozvaných separatistických republik na východě Ukrajiny chrání „před zločinným ukrajinským režimem“.

Na otázky soudu nechtěl Jašek kvůli své nervozitě odpovídat, soudce Lukáš Svrček proto přečetl jeho výpověď na policii. V té muž mimo jiné uvedl, že ruská vojska bojují na Ukrajině proti nacistům a považuje je za „osvoboditele“.

Žalobkyně v závěrečné řeči uvedla, že muž není souzen kvůli svému názoru na ruskou invazi, musel ale vědět, že symboly, které nosil, jsou vnímány jako symboly podporující agresi a s ní spojené válečné zločiny. Upozornila také na to, že zmíněná symbolika nebyla trestná do doby, než Rusko Ukrajinu napadlo. Podle Jaškova obhájce šlo o politický projev, který byl vyjádřením k nastalé situaci, a muž podle něj zločiny schvalovat nechtěl.

Jaška dnes k soudu přišlo podpořit asi 15 příznivců. Jednání také provázel velký zájem médií, kterým Svrček umožnil natáčet celé jednání.

Po protivládní demonstraci v polovině března se několik stovek účastníků pokusilo vniknout do budovy Národního muzea a strhnout z ní ukrajinskou vlajku. Policie se zabývala i případem dalšího muže, který podle ní vyzýval ke stržení vlajky. Soud mu uložil trestním příkazem za podněcování k trestnému činu podmíněný trest, s ním však obviněný ani žalobci nesouhlasili a podali proti němu odpor. Soud případ projedná v červnu.

Související témata:

Doporučované