Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Nyní už bývalý člen představenstva pražského dopravního podniku (DPP) Matej Augustín byl sice před pěti týdny zadržen policií a skončil ve vazbě kvůli kauze Dozimetr, přesto se však bude v nejbližších dnech rozhodovat, zda mu zmíněná městská společnost vyplatí více než milionovou odměnu za loňský rok.
Augustín patří mezi hlavní podezřelé v kauze, kde se vyšetřuje systémová korupce a ovlivňování zakázek, zároveň má však jako někdejší ekonomický ředitel v dopravním podniku manažerskou smlouvu, s níž jsou Seznam Zprávy obeznámeny.
A v ní vedle platu nárok také na roční bonus, který by mohl při splnění všech stanovených cílů dosáhnout až do výše 1,368 milionu.
Jeden z úkolů, za něž by měl být honorován, souvisí s firmou, kterou policisté zmiňují v rozsáhlém usnesení o zahájení trestního stíhání.
Několik členů dozorčí rady Seznam Zprávám řeklo, že schválení odměny pro Mateje Augustina nepřipadá do úvahy. Podle zjištění redakce však věc tak jednoduchá není.
Matej Augustín a Dozimetr
Slovenský manažer Matej Augustín se dostal do managementu pražského dopravního podniku na konci roku 2019, když ho tam i přes nesouhlas části pražské koalice prosadil tehdejší primátorův náměstek a nyní obviněný Petr Hlubuček (tehdy STAN).
V éře vlády slovenského premiéra Roberta Fica vedl Augustín státní železniční společnost Cargo Slovakia, do pražského dopravního podniku byl však podle policejních závěrů účelově dosazen. Aby obviněným kolem Petra Hlubučka a Michala Redla otevřel přes ovlivňování zakázek cestu k úplatkům.
K jednotlivostem ilustrujícím Augustína a jeho roli v obviněné skupině patří historka, kterou také policie v dokumentech o případu zachytila – podle ní je Augustín autorem nápadu s papírovými vizitkami s číslem 508, jež podle policie obvinění rozdali mezi vybrané lidi, od nichž by mohla skupina korupcí získat peníze.
Žádnou odměnu nechtějí dát Augustínovi členové, kteří v dozorčí radě dopravního podniku zastupují Prahu.
„Je jasné, že panu Augustínovi, který dnes díky mně sedí ve vazební věznici, žádnou odměnu nedáme,“ napsal redakci v SMS zprávě předseda dozorčí rady a náměstek pražského primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě), který poznámkou „díky mně“ připomíná, že kvůli svým podezřením na korupci v dopravním podniku podal před více než dvěma roky trestní oznámení.
„Vyplacení jakékoli odměny člověku, který aktuálně sedí ve vazbě a který natolik zásadním způsobem poškodil dobré jméno Dopravního podniku hlavního města Prahy, si neumím představit a určitě bych pro podobný návrh nehlasoval,“ uvedl také další náměstek pražského primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě), který je v dozorčí radě místopředsedou.
„Já si myslím, že tady bude v uvozovkách nula,“ prohlásil i další místopředseda dozorčí rady Oldřich Schneider, který v ní zastupuje zaměstnance městského dopravce.
Právníci upozornili na rizika
Jenže nedat Augustínovi odměnu žádnou, nemusí být tak jednoduché.
Dozorčí rada toto téma podle informací Seznam Zpráv otevřela už na konci června, kdy už Matej Augustín byl z funkcí ve firmě odvolán a seděl s obviněním ve vyšetřovací vazbě.
Tehdy právníci dopravního podniku upozorňovali podle informací Seznam Zpráv dozorčí radu na to, že Augustín byl díky manažerské smlouvě v jiném postavení a kdyby žádnou odměnu nedostal, může se dopravní podnik vystavit riziku, že ho bude bývalý, byť nyní obviněný, manažer žalovat.
Právníci pražského dopravce tak dostali úkol zpracovat k této situaci analýzu. V dokumentu, který mají Seznam Zprávy k dispozici, se píše, že podle smlouvy nebo jiných právních předpisů by bylo možné odmítnout odměnu pro Augustína jen za výjimečné situace.
„Kdyby bylo doložitelné, že činnost člena představenstva Augustína zjevně přispěla k nepříznivému hospodářskému výsledku DPP; k tomu však aktuálně chybí dostatek důkazů,“ napsali právníci, kteří navrhli dozorčí radě několik možností, jak by mohli nyní její členové postupovat.
Upozornili také na to, že mu přísluší i poměrná odměna za splněné cíle za rok 2022 do doby, než byl odvolán.
Vyjádření Mateje Augustina se vzhledem k jeho vazebnímu stíhání nepodařilo získat. Jeho advokát v kauze Dozimetr Tomáš Gřivna pak uvedl, že se k případu bez svolení klienta nemůže vyjadřovat.
Jedním z úkolů, které Augustín jako manažer městské dopravní společnosti v roce 2021 dostal, bylo vypracování návrhu, jak financovat stavbu první části metra D, dále měl zajistit analýzu odbavovacího systému nebo vyřešit problematiku on-line systému dohledu tramvají.
V posledním případě jde o zakázku, kterou má více než sedmnáct let na starosti firma Xanthus Servisní. Jen mezi roky 2019 a 2022 této firmě vyplatil dopravní podnik podle serveru Hlídač státu přes 153 milionů korun. Zároveň jde o jednu z firem, o kterou se podle zjištění Seznam Zpráv také zajímá policie, i když firma ani nikdo z jejích lidí v Dozimetru obviněn není.
Zdroje obeznámené s případem však redakci řekly, že když minulý měsíc policie zasahovala v sídle pražského dopravního podniku, požadovala také všechny dokumenty o spolupráci právě se společností Xanthus Servisní.
V obvinění k případu pak navíc policie uvádí, že si Augustín ještě jako člen představenstva při jednání, které se týkalo společného záměru dopravního podniku a firmy Nové Holešovice Development na revitalizaci okolí Nádraží Holešovice, řekl o úplatek.
Podle policie se obrátil na šéfa developerské společnosti Serge Leona Borensteina, aby zaplatil skupině pět milionů.
„Za to, že se na nadcházejícím zasedání představenstva zdrží námitek proti uzavření smlouvy o vzniku shora uvedeného společného podniku, který byl po několikaletém jednání před konečným schválením právě na jednání představenstva,“ popisují kriminalisté v usnesení, jak Augustín věc zabalil.
Belgický podnikatel Borenstein to ale odmítl.
Případ STAN a operace Dozimetr
Ve středu 15. června ráno spustili detektivové z NCOZ rozsáhlou akci. Na desítkách míst v Praze i ve Středočeském kraji zatýkali podezřelé, prohledávali jejich kanceláře a důkazy hledali i v soukromí. Akce Dozimetr, jak ji popsali policisté v dokumentech, rozkryla skupinu politiků, manažerů a lobbistů, kteří ovlivňovali veřejné zakázky i chod veřejných firem – především pražského dopravního podniku. Vyšetřování otřáslo i politickou scénou, padl kvůli němu ministr školství a na hraně se ocitlo vládní hnutí Starostové a nezávislí.
- Jak probíhalo zatýkání podezřelých: Razie v Praze | Razie v Říčanech
- Policejní dokumenty: Svět Hlubučkovy party | Jak se dělily peníze
- Kdo je obviněný: Seznam obviněných
- Profily aktérů: Michal Redl | Pavel Kos | Petr Hlubuček | Zakaría Nemrah | Jiří Fremr
- Nová zjištění: Hlubuček odklonil majetek | O Redlově nesvéprávnosti | Problém TOP 09
- Ptám se já: Vít Rakušan
- Vlevo dole: Je Gazdík padouch, nebo naiva?
- Podcast 5:59: Pražská a brněnská stoka | Konec nevinnosti STAN | Klíčové svědectví kauzy