Hlavní obsah

Ikonický stadion čeká demolice. Spor o miliardové parcely pokračuje

Nová vizualizace z dílny města Brna. Takto má vypadat hala pro atlety a cyklisty za Lužánkami.Video: Kancelář architekta města Brna, Youtube.com

Brno na podzim zbourá jeden z nejslavnějších stadionů v historii Česka. Město přitom nemá jasno, jak s miliardovou lokalitou naloží. Justice nyní znovu oživila vleklý spor o chodníky či parkoviště v okolí stavby.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

V centru Brna už 25 let leží „ladem“ miliardové pozemky. Do území za lužáneckým parkem, kde letos půjde k zemi proslulý fotbalový stadion, politici v novém územním plánu umístili i byty.

Rozvoji místa i celého brněnského sportu však brání letitá soudní tahanice o vlastnictví zámkové dlažby, chodníků či parkovišť v okolí zchátralého stadionu. Aktéry jsou město a společnost Czechcity podnikatele Libora Procházky. Teď navíc padl nový rozsudek, když dovolání firmy vyhověl Nejvyšší soud a spor vrátil prakticky na začátek. O rozhodnutí ve středu informoval na úřední desce.

Vedení města dlouhodobě tvrdí, že zmíněné komunikace patří k jeho pozemkům, protistrana si na ně také klade nároky. Městský soud v Brně i odvolací krajský soud už dříve konstatovaly, že je „podloží pod zpevněnými plochami promíchané“ a není zřejmé, kde končí hlína a začíná štěrk, nejde tak o samostatné stavby. Daly tak za pravdu městu.

Jenže dle aktuálního stanoviska Nejvyššího soudu je potřeba posoudit více faktorů. „Zřetelnost hranice stavby nelze bez dalšího dovozovat jen z nepravidelného proniknutí stavebního materiálu do zemského povrchu pod stavbou,“ napsal soudní senát v čele s předsedou Davidem Havlíkem. Jmenoval kritéria jako vymezitelnost stavby vůči okolí, stavebně-technické provedení nebo funkce zpevněných ploch a pozemků, na nichž jsou chodníky a vozovky umístěny.

„Není to tak, že bychom prohráli. Spor je zase otevřený. S rozhodnutím Nejvyššího soudu se neztotožňujeme, ale respektujeme ho,“ sdělil radní pro oblast majetku Jiří Oliva (SOCDEM). Věří, že bude město u nižší instance znovu úspěšné.

Firma v písemném stanovisku vyjádřila spokojenost, že soud vyhověl jejímu dovolání. „Důvodem zrušení předmětného rozsudku Krajského soudu v Brně bylo, že tento spočíval na nesprávném právním posouzení projednávané věci,“ reagoval právní zástupce Czechcity Vítězslav Jíra.

Zůstává optimistický i k dalšímu řízení. „Společnost věří, že krajský soud v tomto dalším řízení věc posoudí správně v souladu se závěry Nejvyššího soudu a rozhodne v souladu s právem,“ doplnil.

Město se dle Olivy v daném sporu s Czechcity soudí asi o hektar pozemků, ale svazuje to i další lukrativní parcely. Koalice v čele s ODS a hnutím ANO schválila nový územní plán, platný od února, jenž v lokalitě mimo jiné vymezuje plochu „PO-4“ pro bytovou výstavbu. „Má rozlohu 4,88 hektarů,“ upřesnila mluvčí města Zdeňka Obalilová. Jde o území zbouraného zimního stadionu nebo někdejšího supermarketu.

Dle realitních makléřů mají jen tyto parcely tržní hodnotu jednotek miliard korun. Je to však pouhá část celého území. „Směřování lokality Ponava budeme znát po ukončení soutěže na územní studii. V tuto chvíli je předčasné spekulovat o dalším určení jednotlivých ploch,“ reagovala mluvčí.

Město chce najít zpracovatele územní studie formou soutěžního dialogu. Smlouvu s vítězem plánuje uzavřít ve druhé polovině letošního roku.

Nejisté přesuny hal

Soudní pře zároveň dál znejišťuje brněnský sport. Radní Tomáš Aberl (TOP 09) minulý týden prezentoval novou vizualizaci atleticko-cyklistické haly, jež má vyrůst za Lužánkami vedle plaveckého stadionu. „Kluby tady budou v nájmu,“ naznačil radní. Jenže financování ani smlouvy v dohlednu nejsou.

Spor s Czechcity se sice přímo netýká pozemků pod plánovanou halou, těžko však stavět, když město nemá vypořádané sousední parcely, na nichž mohou stát parkoviště či jiná doprovodná infrastruktura.

Jak Seznam Zprávy opakovaně upozornily, současná koalice loni překopala dříve schválenou koncepci rozvoje sportu pro roky 2018 až 2030. Původní strategický dokument, vypracovaný i ve spolupráci s univerzitními odborníky, počítal s úplně odlišným rozmístěním sportovišť.

Politické rozhodnutí umístilo nový fotbalový stadion na výstaviště, atlety s cyklisty přesouvá právě do Lužánek. „Změna směru“ připravila Brno o další desítky milionů z veřejných peněz, které město zaplatilo za přípravy a projektování virtuálních staveb. Pravidelně však končily v koši.

Mimochodem, na místě pro cyklisty a atlety exprimátor Petr Vokřál (dříve ANO) plánoval parkoviště pro fotbalový stadion, později pak exnáměstek primátora a současný ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) wellness a teď město znovu změnilo plány. „Za všechny ty projekty utratilo město peníze,“ kritizoval postup bývalý radní pro kulturu a sport a dlouholetý podporovatel fotbalového stadionu za Lužánkami Marek Fišer (Piráti).

„Jsem obecně velkým zastáncem investic do sportovní a kulturní infrastruktury, ale k tomu, že by se povedl v dohledné době vybudovat nový velodrom za Lužánkami a pak fotbalový stadion na Výstavišti, jsem velmi skeptický,“ řekl.

Nejistota u cyklistů a atletů

Město na přesunech není finálně dohodnuté s cyklisty ani atlety.

Současný velodrom na Výstavišti, který má v budoucnu ustoupit fotbalovému stadionu pro 20-25 tisíc lidí, stále hostí mezinárodní závody. Cyklistický klub TJ Favorit Brno na Výstavišti vlastní další nemovitosti, včetně restaurace, posilovny či tělocvičny. Přesun mají teprve odhlasovat jeho členové.

Chtějí také záruku, že město nejstarší velodrom na světě zbourá až ve chvíli, kdy bude stát nový stadion za Lužánkami. „Jeden z bodů v návrhu města je pro nás zatím nepřijatelný,“ nechtěl konkretizovat předseda TJ Favorit Brno Pavel Havránek. Město přitom v uplynulých dekádách slibovalo nový velodrom jinde - v lokalitě Hněvkovského.

Obezřetní jsou také atleti. Současná koalice jim totiž v roce 2022 odpískala stadion v kampusu, který už měl všechna stavební povolení. Projekt mimo jiné ustoupil plánům na kontroverzní lanovku. „K začátku stavby za Lužánkami máme ještě hodně daleko. Je to další výzva, jestli to bude, nebo ne. Když někam přijedu, tak už se nám trošku smějí, že máme další projekt. Začínáme zase od nuly,“ řekl šéf krajského atletického svazu Pavel Kotyza.

Doplnil, že atleti přišli o certifikát na pořádání větších závodů v areálu Pod Palackého vrchem. „Ohledně přesunu do Lužánek to bude boj a taky otázka dalších komunálních voleb,“ naznačil Kotyza.

Demolice stadionu

Sportovní „Lužánky“ tak mají nyní jistý jediný termín - demolici. Město připravuje výběrové řízení na firmu, která srovná se zemí fotbalový stadion. Ten stále drží historický rekord návštěvnosti, v roce 1996 tam přišlo na utkání Boby Brno - Slavia Praha 44 120 diváků. „S demolicí se počítá v termínu konec října letošního roku a maximálně do počátku března 2026. Tento termín je nutný s ohledem na hnízdění jiřiček,“ sdělila mluvčí města.

Pro porovnání, hokejový stadion za Lužánkami město nechalo zbourat v roce 2008. Trvalo 15 let, než se předloni na Výstavišti začala stavět nová aréna.

Doporučované