Článek
Rozhovor si také můžete poslechnout v audioverzi.
Při nočním požáru restaurace U Kojota v Mostě zemřelo šest lidí. Dalších osm lidí je zraněných, z toho šest těžce. Zásah hasičů zatím neskončil - staticky zajišťují přístavek budovy. Právě v něm zřejmě celá tragédie začala - došlo k převržení plynového ohřívače a oheň se následně rozšířil po celém objektu.
Následně mělo podle vyjádření policie, které zveřejnila na svém profilu na X, dojít k výbuchu propanbutanové lahve. Mluvčí krajských hasičů Petr Pelikus, který byl u zásahu po celou dobu přítomen, nicméně upozorňuje, že tuto informaci zatím vyšetřování nepotvrdilo. Stejně tak ji však nemůže ani vyvrátit.
Více o nešťastné události čtěte zde:
Hasiči podle něj měli informaci, že propanbutanové lahve se v objektu nachází, a museli tak postupovat se zvláštní opatrností. Přesto uvádí: „Velitel i všichni další zasahující hasiči nicméně říkají, že do objektu prostě šli a zachraňovali, koho se dalo.“
Celé řadě hostů restaurace se povedlo před požárem utéct, jednoho, který byl na toaletě, museli vynést hasiči. Detaily zásahu Pelikus popisuje v rozhovoru pro Seznam Zprávy.
Jak vypadala situace, když hasiči dojeli na místo?
Když hasiči přijeli k restauraci, která byla zasažená požárem, z oken budovy šlehaly plameny, požár již zasáhl celý objekt.
Část lidí stačila sama utéct, již přímo na ulici se nacházeli dva těžce zranění lidé. Hasiči tedy v první řadě poskytli pomoc těmto zraněným, nicméně záchranná služba přijela obratem. My jsme tedy zraněné předali záchranné službě a začali hasit.
Říkáte, že část lidí stačila sama utéct. Někdo další byl v objektu?
Měli jsme informaci o tom, že uvnitř hořícího objektu na toaletě je člověk, který potřebuje zachránit. Jedna průzkumná skupina hasičů tedy šla pro tohoto člověka.
Když jsem hovořil s velitelem zásahu (Zdeňkem Bláhou, pozn. red.), říkal, že tuto restauraci místní hasiči znají, že do ní chodí, a tudíž věděli přesně, kam mají jít. Tohoto člověka se podařilo vynést ven a zachránit jej. Přesto byl ovšem ve velmi vážném stavu.
Jak probíhala záchrana dalších lidí?
Jak jsem říkal, lidem se vesměs dařilo utéct okny - tedy těm, kteří byli v samotném objektu restaurace. Šest lidí, kteří byli v části toho přístavku k restauraci - takové zastřešené pergole -, tam bohužel zůstalo. Zmíněný člověk, který zůstal na toaletě, byl jediný, kterého jsme vynesli.
Podle dostupných informací se požár rozšířil právě ze zmíněného přístavku od hořáku, který měl toto místo vyteplovat, teprve následně došlo k explozi. Byl hlášený již tento původní požár nebo až ona exploze propanbutanové lahve?
Ano, došlo tam k převržení plynového ohřívače. Co se ovšem výbuchu týče, vyšetřování zatím ještě explozi nepotvrdilo, jen jsme věděli, že tlakové lahve se v tom objektu nachází. Výbuch není potvrzen, ale zároveň ho ani nevylučujeme. Vyšetřování zatím stále probíhá.
Zásah probíhá, kdy se ovšem podařilo eliminovat největší nebezpečí?
Největší hoření hasiči dokázali srazit zhruba během třiceti minut. Lokalizaci požáru velitel zásahu nahlásil sedm minut po jedné hodině ranní. Zároveň na místo dorazil statik, který objekt prošel. Jeho závěr byl ten, že přístavba hrozí pádem.
My jsme tedy na místo povolali kontejner a do rána jsme tady prováděli statické zajištění, aby zde následně v devět hodin ráno mohlo začít vyšetřování.
Měli jste podezření, že by výbuch propanbutanové lahve mohl hrozit i během samotného zásahu? Musí se v takové situaci postupovat nějakým speciálním způsobem?
To jsou samozřejmě rizika, která v podobných případech hrozí a velitel zásahu je musí zvážit.
A konkrétně ten postup vypadal jak, když bylo možné, že třeba dojde k další explozi?
Velitel zásahu musel podle svého úsudku rozhodnout s patřičnou opatrností a obezřetností - v první řadě tak, aby neohrozil zasahující hasiče. Velitel i všichni další zasahující hasiči nicméně říkají, že do objektu prostě šli a zachraňovali, koho se dalo. Riziko je u podobného zásahu jednoduše vždycky.