Hlavní obsah

Lékaři nově uvidí, jestli má pacient zbrojní průkaz

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační foto.

Lékaři budou mít více možností, jak dohlédnout na své pacienty, kteří mají zbraně. Pokud zdravotníci zjistí, že se u pacienta například vyvíjí vážná psychická nemoc, budou moci účinněji zasáhnout. Ani tak ale systém není ideální.

Článek

Jméno, datum narození, ale také zbrojní průkaz. Mezi základními informacemi, ke kterým budou mít do budoucna lékaři přístup, automaticky přibude také informace, jestli má pacient právo držet zbraně.

Sice s tím počítá nový zbraňový zákon, dosud ale nebylo úplně jasné, jak bude systém fungovat.

Lékař hned uvidí, zda má pacient zbrojní průkaz

„Záznam jako takový se musí stát součástí registrů,“ vysvětlil během nedávné senátní konference Digitalizace zdravotnictví Petr Foltýn, ředitel Národního centra elektronického zdravotnictví.

Nejen praktičtí lékaři, ale i ambulantní specialisté by tak v počítači měli okamžitě vidět, jestli je jejich pacient držitelem zbrojního průkazu. V případě, že se u něj rozvine například duševní nemoc, která by ohrozila jeho zdravotní způsobilost, bude muset lékař začít jednat.

Zatím se ale neplánuje, že by doktoři mohli do systému sáhnout napřímo a spustit kroky směrem k odebrání zbrojního průkazu.

„To by opravdu nebylo technicky jednoduché,“ doplňuje Foltýn.

Kdo chce, tak se schová

Debata o zbrojních průkazech se rozvinula nejen v rámci diskuze o legislativních změnách, ale také na pozadí tragédie na pražské filozofické fakultě. Vrah tam legálně drženými zbraněmi zavraždil loni v prosinci 14 studentů a učitelů.

Zatímco praktici většinou vědí, jestli jejich pacienti mají zbrojní průkaz, protože vydávají k tomu nutné posudky, lékaři v ambulancích to nemusí tušit. Pokud jim tedy takovou informaci nesdělí sám pacient.

„Tak se schová obrovské množství pacientů, kteří nechtějí, aby se jejich léčba a diagnóza, konkrétně třeba psychiatrická, znala,“ říká lékař a předseda senátního zdravotnického výboru Roman Kraus (ODS).

Na druhou stranu ani praktici nemají často všechny informace, které potřebují. A to především ve chvíli, kdy se jejich pacient například u psychiatra začal léčit, ale taková zpráva k nim nedoputovala. Přitom každý lékař má ze zákona povinnost předat registrujícímu praktikovi informaci o jeho pacientovi, pokud o něj pečuje.

„Ne vždy se tak ale děje a dodržování nařízení nikdo nevymáhá,“ vysvětluje Cyril Mucha, místopředseda Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP.

„Jak ale můžeme udělat skutečně kvalifikované rozhodnutí, když nevíme, že se nám pacient léčí u psychiatra s psychickou poruchou a neřekl nám o tom,“ ptá se Mucha.

Odebrání je problém

Navíc, informace je jedna věc, odebrání zbrojního průkazu úplně jiná. I v případě, že lékař nabyde přesvědčení, že by pacientovi měl být zbrojní průkaz odebrán, musí se člověk nejprve dostavit k lékařské prohlídce.

Mimochodem, přesně tenhle proces se spustil i v případě druhého nejtragičtějšího případu masové střelby v moderní české historii. Než ale přezkoumání mohlo proběhnout, připravil vrah v Uherském Brodě o život osm lidí.

„Postup je poměrně složitý a proces odebrání průkazu trvá řádově týdny, což může být problém,“ dodává Mucha.

Lékař hned informuje policii

Podle nového zbraňového zákona bude mít ale ošetřující lékař povinnost policii neprodleně oznámit, že jeho pacient trpí nemocí, vadou nebo stavem, které omezují jeho zdravotní způsobilost. Pokud se nepodrobí mimořádné prohlídce, o zbrojní průkaz přijde.

Nový zbraňový zákon už podepsal prezident Petr Pavel. Kvůli digitalizaci a propojování systémů ale nabyde účinnost až od roku 2026.

Doporučované