Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
S černým kašlem se do 1. září v Česku letos léčilo téměř 29 400 lidí, nakažených je ale podle odborníků mnohem víc. Vyplývá to z údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ). V srpnu přibývalo kolem 700 případů za týden, což je podle SZÚ mírně klesající trend. Na jaře byly týdenní počty i dvojnásobné.
Letos nahlášené počty nakažených jsou na území dnešní ČR nejvyšší od roku 1958, kdy se v tehdejším Československu proti černému kašli začalo očkovat.
„Nové případy onemocnění se stále vyskytují ve všech věkových skupinách a počty hlášených případů pertuse potvrzují, že v populaci je dostatečné množství vnímavých jedinců, mezi kterými může původce onemocnění, bakterie Bordetella pertussis, cirkulovat,“ uvedl SZÚ.
Skutečný výskyt nákazy v populaci tak bude podle SZÚ vyšší než 29 399 případů nahlášených lékaři do Informačních systému infekčních nemocí (ISIN). „Vzhledem k tomu, že předpokládáme značnou podhlášenost onemocnění a že řada případů nákazy se do ISIN z nejrůznějších důvodů nedostane, bude skutečný výskyt nákazy v populaci pravděpodobně mnohem vyšší,“ doplnil ústav.
Od posledního hlášení 28. července přibylo do statistik další úmrtí, šlo o tříměsíční dítě. „U holčičky ve věku tří měsíců spolu s pertusí byla přítomna infekce bakterií Streptococcus pneumoniae spojená se zánětem plic, potvrzen rodinný výskyt,“ uvedl SZÚ.
Celkem tak letos eviduje devět úmrtí, z toho dvě u nejmenších dětí a ostatní u dospělých ve věku 48 až 84 let.
Právě tyto skupiny nemoc, která se projevuje nejprve rýmou, teplotou, bolestí v krku a chrapotem, později záchvaty dusivého kašle, může ohrožovat nejvíc.