Článek
Pražský městský soud se bude muset podrobněji zabývat svědectvím bývalé náměstkyně ministryně školství Simony Kratochvílové.
Ta je obžalována v kauze rozdělování sportovních dotací z ministerstva školství společně s fotbalovým bossem Miroslavem Peltou. Po pěti letech letos poprvé promluvila a mimo jiné řekla, že jen dodržovala pokyny tehdejší ministryně školství Kateřiny Valachové.
Došlo k tomu poté, co byla nepravomocně odsouzena k šesti a půl letům ve vězení. Pelta pak měl podle tohoto rozsudku strávit za mřížemi šest roků.
Jenže Vrchní soud v Praze tento verdikt zrušil a případ vrátil zpět. V usnesení, které čítá 162 stran a Seznam Zprávy ho mají k dispozici, přitom soudce Vladimír Král popisuje, proč takto rozhodl. Uvádí v něm třeba, že se prvoinstanční soud musí zabývat slovy Kratochvílové o tom, že plnila jen pokyny a příkazy Valachové.
„Významné je zejména zjištění, jakou cestou předávání informací probíhalo a zda v sobě obsahovalo i pokyn ke způsobu vyřízení. K objasnění uvedených skutečností bude třeba dokazování doplnit výslechem obžalovaných Kratochvílové a Pelty, výslechem svědkyně Valachové a pokud to bude potřebné, výslechem dalších svědků, jak je obžalovaná Kratochvílová uvádí ve svém odvolání,“ napsal soudce Král.
Vedle svého odvolání pak Kratochvílová konkrétní podrobnosti svého případu popsala letos na jaře také v podcastové minisérii Služebná mocných, kterou publikovaly Seznam Zprávy. Mimo jiné reportérům předložila seznam dvaceti lidí, kteří měli podle ní s nimi skončit před soudem.
„Své svědectví ráda doplním. A také doložím. Požádala bych o to soud i sama vzhledem k nehorázným útokům obžalovaných. Sportovní kauza se odehrála za mými zády a bez mého vědomí. Naopak v ní vystupuji jako klíčový svědek,“ uvedla bývalá ministryně Kateřina Valachová.
Podcast pořad – Služebná mocných
Klíčová postava dotační kauzy promluvila. Reportér Seznam Zpráv Janek Kroupa pátrá po nových souvislostech v kauze „Pelta“.
Není to však jediná věc, ve které se Vrchní soud v Praze Kratochvílové a Pelty zastal.
Pražský městský soud ve svém rozsudku uvedl, že obžalovaní způsobili škodu ve výši zhruba 175 milionů korun. Soudce Král má však pochybnosti o tom, zda byla taková škoda způsobena.
„Na přiznání dotace není právní nárok, je tedy otázkou, zda samotná skutečnost, že určitému žadateli o dotaci nebylo vyhověno, lze označit za jemu vzniklou škodu,“ napsal Král.
Podle pražské městské soudkyně Lenky Cihlářové, která bude nyní tento případ řešit znovu, bylo v březnu 2017 na seznamu padesáti dotací v celkovém objemu 454 milionů korun i osmnáct, které preferovali Pelta s Kratochvílovou.
Jenže odvolací soud se i nad tímto závěrem pozastavil. Soudce Král v této souvislosti konkrétně zmínil, že Pelta měl ve svém odvolání pravdu, když uvedl, že u těchto osmnácti dotací nedošlo k úpravě bodového hodnocení. „Je proto otázkou, v čem byly preferovány, protože odůvodnění napadeného rozsudku na to nedává odpověď,“ napsal Král.
Byl voucher úplatek?
Na druhou stranu se ale Vrchní soud v Praze postavil i na stranu státního zástupce Ondřeje Trčky. Ten do svého odvolání napsal, že Pelta Kratochvílovou uplácel. A to tak, že jí dal voucher na dovolenou. Kratochvílová díky němu pár týdnů před tím, než ji v roce 2017 zadržela policie a poté skončila ve vazbě, odletěla s rodinou na deset dní na Seychely.
Právě když byla ve vazbě, tak cestovní kanceláři její advokát za tento zájezd zaplatil v hotovosti. Podle soudce Krále to, že došlo k zaplacení voucheru se zpožděním a když byla Kratochvílová ve vazbě, spíše dokládá, že mezi ní a Peltou existovala jiná dohoda.
A jak dále píše Vladimír Král, pražský městský soud bude muset znovu posoudit, zda Pelta neuplácel Kratochvílovou i tím, že jí poskytl pronajatý byt v centru Prahy. Kratochvílová u soudu uvedla, že se právě s Peltou dohodli, že mu bude za byt hradit měsíčně 39 400 korun.
Nájem podle svých slov hradila z našetřených peněz za leden až duben 2017. Podle soudce Krále ale pražský městský soudce chyboval, protože si tohle její vyjádření nijak neověřil.
Tento případ se vedle Pelty a Kratochvílové ještě týká předsedy České unie sportu Miroslava Jansty, sekretáře České unie sportu Jana Boháče a exředitele ministerského odboru sportu Zdeňka Břízy. Ti byli zproštěni obžaloby. Ale ani v jejich případě tento rozsudek neplatí.