Článek
„Budu dělat všechno pro to, aby Senát nadále byl důstojnou institucí, která hájí lidská práva a svobody, která je pojistkou české demokracie a našeho parlamentního zřízení,“ řekl staronový předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) na jeho první schůzi.
Instituce má přitom v Česku řadu kritiků, kteří ji považují za nadbytečnou a volají po jejím zrušení. Prezident Miloš Zeman nebo předseda hnutí ANO Andrej Babiš jsou v současnosti nejhlasitějšími z nich, podobná zpochybňování ale Senát provází už od jeho vzniku v roce 1996.
Senát je v českém politickém systému významnou součástí zákonodárné moci, protože schvaluje návrhy zákonů, které prošly Poslaneckou sněmovnou, a může k nim přidávat pozměňovací návrhy.
Je důležitý také v době, kdy je Poslanecká sněmovna rozpuštěná, protože Senát na rozdíl od ní rozpustit nelze. V takovém případě může přijímat zákonná opatření ve věcech, které nesnesou odklad a vyžadovaly by jinak přijetí zákona. Noví poslanci je pak potvrdí, nebo zruší.
Horní komora Parlamentu ČR má i další pravomoci nejen v legislativním procesu, ale i v oblasti zahraniční politiky a obrany nebo při jmenování do mnoha politických a justičních funkcí.
Podrobnosti najdete v následujícím kvízu.