Článek
Ministerstvo zemědělství od půlnoci z pondělí na úterý ruší kontroly na hranicích s Rakouskem zavedené kvůli rozšíření slintavky a kulhavky. Skončí také zákaz vstupu do obor v Moravskoslezském, Zlínském a Jihomoravském kraji. V platnosti naopak zůstávají všechna veterinární opatření přijatá vůči Slovensku a Maďarsku, řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
Uvolnění opatření ve vztahu k Rakousku zdůvodnil Výborný opatřeními, která tato země přijala vůči Maďarsku. „Rakousko výrazně zpřísnilo kontroly na rakousko-maďarských hranicích, tudíž je nadbytečné, aby tyto zpřísněné režimy byly ještě na hranicích rakousko-českých,“ řekl ministr. Rakousko, na rozdíl od Slovenska a Maďarska, žádné ohnisko slintavky a kulhavky nezaznamenalo.
Agrární komora uvolnění opatření ve vztahu k Rakousku respektuje, zároveň se vyslovila pro co nejdelší zachování zbývajících veterinárních opatření. „Slintavka a kulhavka je jedním z nejnakažlivějších onemocnění na světě a virus může za optimálních chladírenských podmínek přežívat týdny až měsíce. V těchto dnech, kdy lidé využívají volných dnů k přesunům v rámci republiky i například na Slovensko, je riziko stále vysoké. Požadujeme dál situaci sledovat a pružně reagovat na případné změny. Zároveň apelujeme na chovatele, aby nadále dodržovali zásady biologické bezpečnosti v chovech,“ uvedl prezident Agrární komory Jan Doležal.
Kontroly na hranicích se Slovenskem budou pokračovat, stejně jako dezinfekční opatření. „K žádné změně nepřistupujeme, pořád je nebezpečí zavlečení nákazy do České republiky velmi vysoké, situaci neradno podceňovat. V platnosti zůstává zákaz dovozu živých vnímavých zvířat ze Slovenska a Maďarska a také sena, slámy a zelené píce. Zde je riziko zavlečení nákazy nejvyšší,“ uvedl Výborný.
Zmírňují se ale pravidla pro dovoz potravin do Česka. Od půlnoci je bude možné dovážet ze Slovenska a z Maďarska bez omezení. U produktů živočišného původu ale bude nutné doložit certifikát původu, aby bylo dohledatelné, z jakého chovu tyto výrobky pochází. Živá zvířata z obou zemí nadále nebude možné dovážet.
Výborný dále oznámil, že pro nákladní vozidla nad 3,5 tuny se otevře také hraniční přechod se Slovenskem Makov. Nebude však možné přes něj převážet komodity živočišného původu, pro jejich převoz nadále platí dříve vyhrazené hraniční přechody. Do Makova se přesunou veterináři z hraničních přechodů s Rakouskem, na kterých kontrolní opatření skončí.
Od půlnoci také skončí zákaz vstupu do chovů pro pracovníky externích firem, kteří zajišťovali stříhání paznehtů nebo vlny, uvedl ředitel veterinární sekce Státní veterinární správy Petr Šatrán. Podle Výborného takové uvolnění žádali i samotní farmáři. Ministr nicméně apeloval na zemědělce, aby nadále přistupovali k ochraně chovů zodpovědně, jako to dělali dosud.
Do minulého týdne zkontrolovali veterináři s policisty na hranicích zhruba 280 tisíc vozidel, nějakou formou dezinfekce projelo 155 tisíc automobilů. Náklady na veterinární opatření zatím nejsou vyčísleny, Výborný je odhadl na desítky milionů korun.
Ohniska slintavky a kulhavky byla letos potvrzena v Německu, poté v Maďarsku a na Slovensku. Poslední ohnisko se objevilo 17. dubna na farmě na severozápadě Maďarska.
Slintavka a kulhavka jsou velmi nakažlivé virové onemocnění sudokopytníků, včetně skotu, prasat, ovcí či koz. Nevyhýbá se ani volně žijícím zvířatům. Přenáší se kontaktem s nemocnými zvířaty, vzduchem i na povrchu člověka, nástrojů či dopravních prostředků. V Česku byla nákaza naposledy zjištěna v roce 1975. Riziko přenosu na člověka je velmi nízké, až zanedbatelné.