Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Od příštího roku nebude možné psa nechat dlouhodobě uvázaného venku ani doma. „Jde hlavně o uvázání na řetězu. Je celá řada případů, kdy bylo zvíře takto týráno,“ říká poslanec Michal Kučera (TOP 09), který návrh změny zákona předložil.
Úvaz je podle stávajícího zákona protiprávní, jen když přímo způsobuje týrání zvířete. Tedy když je řetěz nebo provaz například moc krátký nebo z nevhodného materiálu. Podle novely bude trestné jakékoliv dlouhodobé uvázání. Krátkodobě psa chovatel uvázaného nechat může jen pod dohledem. Výjimku pak mají ozbrojené a bezpečnostní složky.
Zákaz dlouhodobého uvazování psů
- v domácnosti i venku, například na dvoře
- výjimka při krátkodobém uvázání pod dohledem chovatele, například během čištění chovného prostoru nebo krmení psa a také pro výcvik a plnění úkolů ozbrojených a bezpečnostních složek
Dlouhodobé uvázání psa na něj může mít zdravotní, ale i psychologické negativní účinky. „Toho psa to jednoznačně degraduje, je to proti vší přirozenosti. Často to souvisí i s nějakou špatnou péčí. Zejména špatná strava, nedostatek smyslových vjemů a pohybu,“ vysvětluje psycholog psů Pavel Bradáč.
„Ten stereotyp je pro ně psychicky ničící a psi se pak mohou například sebepoškozovat. Někteří se potom kvůli tomu musí i utratit. Zažil jsem jednoho, který sám sobě ukousal tlapky,“ doplňuje.
Ochranáři zvířat novelu uvítali. Podle nich pomůže k řešení případů dlouhodobého uvázání psů na řetězu s nedostatkem vody, jídla a přístřeší, ke kterému někdy dochází i v řádu let. Mají však i výhrady.
„Definice opravdu není jasná. Jak dlouho a za jakých podmínek se bude úvaz považovat za trestný čin? Dalším problémem bude kontrola a vymáhání postihů, což je problém většiny zákonů,“ říká Pavla Dorničová z Nadace pro ochranu zvířat.
Návrh novely zákona byl schválen Poslaneckou sněmovnou a nyní míří do Senátu. Konkrétní podoba novely spadá pod Ministerstvo zemědělství. „Bude se jednat o přestupek. Každý případ je nutné posuzovat individuálně, vzhledem ke zdravotnímu stavu zvířete. Nová pravidla pomohou postihovat dlouhodobý problém vyskytující se v chovatelské praxi některých majitelů psů. Tyto skutečnosti bude nutné prokázat ve správním řízení,“ řekl mluvčí Ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.
Kritika nejasnosti novely
Novela zákona čelí kritice, například i ze strany Svazu měst a obcí. Podle něj konkrétně nedefinuje, v jakých případech jde o dlouhodobé uvázání a krátkodobé podmiňuje přítomností chovatele.
„Problém je ve formulaci, že lze psa krátkodobě uvázat pod dohledem chovatele. Takže když vám přijedou příbuzní a vy toho psa přivážete, aby je nepokousal, tak nemůžete s nimi do baráku, protože toho psa musíte hlídat,“ komentuje Dan Jiránek, předseda legislativně právní sekce Svazu měst a obcí.
Podle Jiránka bude Svaz měst a obcí s Ministerstvem zemědělství při tvorbě vyhlášky dále spolupracovat.
Někdy je uvázání psa nutné
Podle odborníků je přivázání psa v některých případech dobře. „Jsou případy, kdy úvaz může zabránit úniku zvířete, a tím jeho zranění či smrti, případně zranění dalších zvířat či lidí,“ uvádí Petr Majer, tiskový mluvčí Státní veterinární správy.
„Pravidelní psí útěkáři ohrožují kolemjdoucí nebo přinejmenším ostatní psy. Toto je problém, který by si rozhodně také zasloužil systémové řešení, protože ani v případě opakovaných útěků útulkům podle platné legislativy obvykle nezbývá nic jiného než zvíře vrátit majiteli,“ říká Jakub Ghanem, mluvčí brněnské městské policie.
Anketa
Podle poslance Kučery, který návrh předložil, je potřeba zakotvit zákaz úvazu v zákoně proto, že se k případům týrání policie dostane, až když pes dojde k újmě. „Zvíře se sice podaří zachránit, ale má nějaké zdravotní následky. Společnost se posouvá k větší spokojenosti zvířat a musí na to reagovat i zákonodárci,“ dodává.
Zdůrazňuje taky, že pes může nadále být umístěný v kotci, kde ho úvaz žádným způsobem neomezuje. „Pokud je pes na klec dobře naučený, tak tam netrpí ničím. Pokud ho tam jen dám a nacpu ho šunkou, tak se to tam sám nenaučí,“ komentuje psycholog psů Bradáč.
Někde zakazují i uvazování u obchodů
Bradáč upozorňuje i na přivazování psa před obchodem. „Není to bezpečné nejen vůči lidem, ale i vůči tomu psovi. Nějaké děti mu tam můžou začít strkat prsty do očí, do uší,“ vysvětluje.
Novela zákona na ochranu zvířat se na přivazování psa před obchodem vztahovat nebude. Některá města už ale uvazování psů před obchodem mají zajištěno vyhláškami. Například v Jihlavě a Brně.
„Je zakázáno mít uvázaného psa bez dohledu, nejčastěji na to narážíme před nákupním centrem. Když lidé zůstanou třeba půl hodiny v obchodě. S tímhle se setkáváme každodenně, hlavně u starších lidí,“ vysvětluje Zdeněk Krčál, mluvčí jihlavské městské policie.
Takovéto uvázání psa mohou lidé vyřešit s policií domluvou. V některých případech jim ale hrozí pokuta až do výše deseti tisíc korun.