Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Smolné chvíle před odletem zažila matka samoživitelka Andrea, která do Egypta odcestovala se svými dvěma kamarádkami a pěti dětmi. Zpáteční let do Ostravy se jim ale o 25 hodin zpozdil. Cestovní kancelář jim náhradní pokoj ani prodloužení stávajícího nezajistila, protože na to ženy neměly peníze. Svůj pokoj jim na pár hodin propůjčili jiní hosté.
Jinou zkušeností si také prošla cestující Kateřina Šimčíková. Ta na let čekala 15 hodin. Cestovka jí all inclusive stravování v hotelu zařídila, ale na pokoj už s rodinou neměli nárok.
Za normálních okolností by podle zákona náklady za prodloužené ubytování měla hradit letecká společnost, která zpoždění letu způsobila. Jenže ukrajinská společnost Skyline Express Airlines má sídlo mimo EU, kde nařízení neplatí, tudíž ani nemá povinnost náklady uhradit.
„O daném problému víme, s ohledem na to, že se jedná o dopravce se sídlem mimo EU a odlet měl být z letiště mimo EU, neřídí se odpovědnost dopravce evropským nařízením 261/2004,“ vysvětluje právník a ředitel Online Mediatoru Tomáš Večl. Online Mediator je nezisková organizace, která je pověřena Ministerstvem průmyslu a obchodu k provádění mimosoudního řešení sporů a hromadných žalob.
Nicole Etemike, která je provozní ředitelkou Blue Style, dodává, že kancelář si ve smlouvě s přepravcem Skyline Express Airlines vymohla, že se přepravce „zavazuje klientům zpoždění kompenzovat za stejných podmínek jako musí poskytnout přepravci z EU.“
Blue Style po přetrvávajících problémech s ukrajinskou společností vypověděla smlouvu. Aktuálně spolupracuje s aerolinkami Smartwings.
Podle Večla se v tuto chvíli přesouvá celá odpovědnost za cestovní kanceláří. „CK by měla ubytování i stravu obstarat na vlastní náklady, pokud tak neučiní, měla by klientům uhradit vzniklé náklady, které případně v tomto směru spotřebitelé hradili sami,“ objasňuje Večl.
„My sami jsme klientům opožděných letů na naše náklady zajistili náhradní ubytování s all inclusive, nebo jim poskytli finanční narovnání. Všichni klienti samozřejmě mají také možnost zájezd u nás reklamovat a my jsme připraveni se k tomu postavit čelem,“ tvrdí Etemike.
PR manažer Blue Style Jan Kadeřábek ve čtvrtek tvrdil, že kompenzace cestovní kancelář řeší pouze v případě, kdy byla někomu dovolená zkrácena. „Návrhy kompenzací rozesíláme prakticky ihned, kdy ke zkrácení dojde, případně nabízíme i další řešení. Co se týče zpožděných odletů, tam se standardně řeší kompenzace s leteckým přepravcem,“ říká Kadeřábek.
Přesto CK Blue Style minulý týden na svém facebooku uvedla, že vzniklé náklady kvůli letovému zpoždění klientům CK vyplatila. Nyní je ale situace jiná.
Vážíme si Vaší důvěry. Když jsme zaznamenali průtahy v uplatnění nároků našich zákazníků za zpožděné lety Skyline...
Posted by CK BLUE STYLE on Wednesday, March 26, 2025
„Toto nařízení upravuje nároky cestujících v letecké společnosti, a to dle preambule nařízení i v případě, že byl let součástí zájezdu. Přejete-li si nárokovat kompenzaci za zpoždění letu, prosíme, abyste se obrátili přímo na leteckého přepravce. Ve Vašem případě tedy na leteckou společnost Skyline Express Airlines,“ stojí v e-mailu, který klientce Andree poslala CK Blue Style.
Zájezd reklamujte, radí právník
Cestovní kancelář tedy podle právníka Večla obchází pravidla. Na špatnou komunikaci s ní si také stěžovaly matky samoživitelky. Náklady při čekání na poslední lety ze strany ukrajinské společnosti na přelomu března a dubna totiž podle jedné z klientek Blue Style už neproplatila. „Delegátka byla nekompetentní a ve všem nám slibovala, že to bude vyřešeno, ale žádné konkrétní kroky se nikdy neuskutečnily. Po celou dobu jsme byli v nejistotě a ve stresu,“ uvádí Andrea.
Dodala, že hotel jim stravu a pití zajistil. Ale při telefonátu delegátce, zda by jim mohla alespoň na pár hodin sehnat nějaký pokoj na náklady cestovní kanceláře, delegátka údajně odpověděla, že si mají pokoj zaplatit samy s tím, že to Blue Style možná proplatí. Klientka delegátce opakovaně říkala, že na další prodloužení pokoje nemá finance.
„CK má povinnost řešit případné reklamace. A myslím, že to dobře ví, jen se prostě snaží odpovědnosti zprostit,“ zdůrazňuje Večl a doporučuje lidem, aby si všechny dokumenty a účty zachovali. V případě, že jim CK s reklamací nevyhoví, se mají zdarma obrátit na OnlineMediator.cz.
Místopředseda asociace cestovních kanceláří Jan Papež rovněž navrhuje, aby se klienti obrátili na právní kanceláře, které se situací zaobírají. Podle něj je to v tuto chvíli z hlediska mentálního klidu lidí nejlepší variantou.
„Je to takový začarovaný kruh. Chudák klient si žádnou reklamací vůči cestovní kanceláří nepomůže, pokud ta cestovní kancelář nechce vyplácet ze svého věci za leteckou společnost,“ uzavírá Papež.
Aktualizace: Doplnili jsme vyjádření Nicole Etemike, provozní ředitelky Blue Style.