Článek
Komentář si také můžete poslechnout v audioverzi.
„Dosavadní právní úprava se jeví jako nedostatečná, pokud jde o zajištění ochrany zdraví lidí a zvířat, veřejného pořádku a ochrany životního prostředí.“ To stojí černé na bílém v důvodové zprávě, se kterou vláda do parlamentu poslala novelu zákona o pyrotechnice. Řeč je o zábavní pyrotechnice. Odpalované lidovými, amatérskými pyrotechniky.
Člověk by skoro řekl, že když jde o zdraví, tak něco s tím alarmujícím zjištěním udělat by měla být pro politiky priorita prvního řádu. Ale zjevně tomu tak není. Když vláda v létě návrh schválila, ministr Síkela pevně pravil, že zvolila „přísnější variantu“. Od té doby přísnější varianta čeká, až ji poslanci vezmou alespoň do prvního čtení. Na předvánoční schůzi se na ni zase nedostalo.
Jako každý rok touhle dobou, pyro sezona je v plném proudu. Hlasy, že zrovna zábavní pyrotechnika nemusí být pravlastí tuzemského liberalismu, sice postupně sílí. Ale reálně se mění jen málo. Místní vyhlášky (věděli jste, že v centru Prahy je pyro zakázané i na silvestra?), apely zdravotníků a hasičů ani kontroly, dokonce ani Tesco a Billa, které zábavní pyrotechniku přestaly prodávat, toho moc nezmohou proti statu quo: a tím je kultura rachejtlí a jejich snadná dostupnost.
Tyhle nemožné a zdraví škodlivé poměry panují už řadu let a v důsledku toho si je i řada lidí vykládá jako takzvaně normální svět. Kdo ho chce měnit, ten „kazí zábavu“ a volá po „zbytečném nařizování, co se smí“, místo toho, aby to „jednou dvakrát do roka vydržel“.
Ani zákon, i kdyby ho poslanci a senátoři odvážně schválili, to samozřejmě sám nevytrhne. Ale změnu k lepšímu by založil: Už tím, když pravidla pro nákup a odpalování pyrotechniky přiblíží těm, jaká platí v Německu a Rakousku.
Takže by mohla odpadnout i tradiční (nejen prosincová) mediální ostuda, kdy o nás tamní noviny píší jako o dělobuchovém ráji (Kronen Zeitung) a kdy německá a rakouská policie pořádá zátahy na ty, kdo přes hranice převážejí na Západě nedostupný a zakázaný sortiment jako třeba ohňostrojové boxy Mafioso a Brutus. To jsou ale po 35 letech paradoxy, o které až tak nestojíme.
Anebo ani nepřevážejí a pyrotechniku zažehnou ještě na českém území, na což si stěžují kupříkladu v Chebu a okolí. Vloni takhle začalo hořet v Českém Švýcarsku. Přes svobodu rachejtlí u nás nejede vlak… místo abychom vyspělejší země usilovně doháněli i v zábavně pyrotechnických předpisech.
Ona vládní důvodová zpráva cituje i expertizu Akademie věd, která se místy čte jako zpráva o použití zbraní hromadného ničení. Například: Pyrotechnický smog je plný škodlivých sloučenin. Mimo jiné se jedná o velké množství toxických plynných produktů (oxidy síry, fosforu, dusíku) a dále organických sloučenin jako formaldehyd, acetaldehyd, butylacetát nebo rozličné organické hydroperoxidy. Mohou vznikat i chlorované toxické látky a polycyklické aromatické uhlovodíky, které jsou prokázanými karcinogeny a některé z nich způsobují i vrozené vývojové vady. V životním prostředí se velmi obtížně rozkládají a hromadí se v přírodě i v živých organismech.
Akademická studie nese název „Ohňostroje: toxická show s neúnosnými zdravotními riziky“.
Na jiném místě důvodové zprávy - podtrhněme: Jde o dokument vlády podepsaný premiérem - se dočteme: Na odpalování pyrotechniky doplácí místa jako například Brno-Dětská nemocnice, kde se nachází jedna z monitorovacích stanic Českého hydrometeorologického ústavu. Nemocnice leží přibližně jeden kilometr od centra Brna. Podle dat ze silvestrovských oslav konce roku 2023 se hodnota o půlnoci zvýšila trojnásobně. V některých letech dosahovaly koncentrace částic PM10 i hodnoty 272 µg.m-3, což byla ten rok nejvyšší hodnota naměřená na silvestra v celé republice.
Anebo: U hospodářských zvířat dochází ke splašení nebo i ke zraněním od petard a raket, které dopadnou na pastviny. Zvířata jsou v šoku a následkem toho pak několik dní nejí a jen leží. Šok z výbuchů může způsobit infarkt. U koní je nejčastějším projevem pokusu o útěk běh v důsledku stádové paniky.
Česká fauna na silvestra: U samiček březích savců někdy výbuchy způsobují potraty. Vodní ptáci a ryby jsou ohrožené na životě, jelikož se mohou otrávit zbytky pyrotechniky, která dopadne na vodní hladinu. Vyplašené ryby opouští své úkryty a jsou sežrány predátory. Vodní živočichové a ptáci v zimě mohou zahynout i v důsledku přílišného výdeje energie. Husy během silvestrovské noci uletí stovky kilometrů a překonají tak vzdálenosti, které by normálně uletěly pouze během migrace.
Návrh zákona, který má pomoci dostat zábavní pyrotechniku do civilizovanějších mezí, doprovází i tato lakonická věta: Zatímco rizika poranění spojená s používáním zábavní pyrotechniky jsou veřejnosti dobře známá (například utržené prsty, končetiny, fatální poranění hlavy apod.), toxické účinky emisí jsou podceňovány, a to i přesto, že mohou mít závažné, a někdy i dlouhotrvající následky.
Pochopitelně, existují i hlasy typu, že „zákazy nic nevyřeší“, že se velké rachejtle budou místo toho vyrábět podomácku nebo prodávat podloudně, že je třeba myslet i na poctivé podnikatele a že to hlavní je osvěta. Pyrotechnická a ohňostrojová lobby existuje stejně tak jako ta protipyrotechnická.
Ale zrovna zábavní pyrotechnika je sférou, ve které bychom si měli sáhnout do svědomí, jak moc se cítíme být kulturní zemí. Nic míň.