Článek
Komentář si také můžete poslechnout v audioverzi.
Mnozí makléři ještě i dnes nabádají: Nebuďte zkoprnělí a zasekaní v zastaralém socialistickém módu myšlení, kde vlastnictví je nejvyšší metou, a místo vlastního bytu na hypotéku jděte do pronájmu.
Což možná platilo ještě před dvěma třemi lety. Dnes už nikoliv.
Hypotéky i nájmy jsou srovnatelné. Potíž je v tom, že pokud nevyděláváte nad průměr, hypotéku nemusíte dostat.
Abych neargumentoval do značné míry výjimečnou Prahou.
Kupříkladu v „mém“ periferním Liberci říká realitní portál Sreality.cz toto: Za běžný sedmdesátimetrový byt 3+1 v panelovém domě tady zaplatíte 5,9 milionu korun. Inzerát nabízí i orientační výpočet hypotéky. Činí 22 896 korun měsíčně.
Politický „humor“ místo řešení
Budete-li si chtít v Liberci v paneláku pronajmout stejně velký byt, vyjde vás na 19 tisíc. Plus služby ve výši pěti tisíc korun. A elektřina, kterou si nájemci přepíší na sebe. Může jít, dejme tomu, o další tři tisíce. Jsme na 27 tisících.
Tedy na sumě přibližně stejné, kterou s poplatky za energie, fond oprav a podobně zaplatí i ti šťastnější, kteří na hypotéku dosáhnou.
Mohlo by vás zajímat:
Tvrdím, že drahota bydlení se stane v příštích letech zdrcujícím problémem pro mnoho Čechů. Průšvihem, který může eskalovat až do masových demonstrací, jak je známe z evropských velkoměst.
Pokud jej tedy politici nezačnou účinně řešit.
V rozjíždějících se kampaních před podzimními volbami ovšem zatím vidíme mnoho tiktokových „humorů“ , leč z ideově vyprázdněných – nebo snad frustrovaných – štábů jinak slyšíme jen fráze. Slogany. „Zajistíme bydlení.“
Jak přesně? Na to už odpověď nenajdete.
Politici, zdá se, nemají radikální řešení.
Žel, jiná než radikální nepomohou.
Náš svět je drcen mnoha problémy. Žádný není tak naléhavý jako otázka, kde a jak budu každý den žít. Do jakého prostředí přivedu svoje dítě. Kolik mi zbude z výplaty na jeho vzdělání a kroužky, až povyroste. A co já sám? Budu ještě někdy cestovat, chodit na koncerty, do kina, divadla, na výstavy? Zvládnu uspořádat rodinnou večeři v restauraci, až bude mít můj otec kulaté narozeniny? Budu už napořád přežívat, místo abych žil?
Nestane-li se zázrak, přežívání se jeví jako pravděpodobnější varianta pro průměrného Čecha.
Jak uvádí časopis Českého statistického úřadu Statistika & My, náklady na bydlení loni meziročně vzrostly průměrně o 21,7 procenta.
Počítejme proto s manifestacemi nejen vyloženě mladých rozhněvaných lidí.
Věřme, že společenští lídři přijdou konečně s praktickým řešením.
Neboť v otázce bydlení je dosavadní selhání elit v posledním dvacetiletí až skandální.