Článek
Komentář si také můžete poslechnout v audioverzi.
Představte si situaci: v ulici hoří panelák, před ním postávají velitelé hasičů a dohadují se, jestli není problém, že mají v týmu nějak moc hasiček. Vždycky přece hasili chlapi, jsou silnější, ženské chtějí pořád nějaké úlevy a vůbec. Má to ale jeden malý háček. Hasiči-muži na místě prostě nejsou. A panelák hoří dál.
Absurdní? Tak přesně takhle vypadalo jednání poslaneckého výboru pro zdravotnictví, který ve středu řešil narůstající krizi v pediatrické péči.
Poslanci si pozvali ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška, aby jim na datech ukázal rozsah problému a predikce do příštích let. Čísla to nejsou úplně nová, ostatně sám Dušek upozorňoval na to, že o bobtnajícím problému se ví dávno. A že se měl začít řešit nejpozději v roce 2010.
Ale přece jen rychlé opáčko: Půlce dětských praktických lékařů v Česku je přes 60 let, třetině pak více než 65 let. Zatímco lékaři nezadržitelně stárnou, nových v praxi nepřibývá ani zdaleka dost na to, aby je nahradili.
Třetina ordinací dětských lékařů může klidně ze dne na den zavřít. Což se už postupně děje – jen od roku 2018 v Česku bez náhrady ubylo 392 ordinací dětských praktiků, což Dušek komentoval slovy, že „se mi to ani nechtělo věřit“.
Situace je bez debaty dramatická a podle Duška i přes jakákoli opatření, která se teď začnou dělat, budou muset v některých regionech přijít na řadu „krizová překlenovací opatření“.
Třeba byste si mysleli, že zákonodárce ze zdravotního výboru, často lékaře, taková věc zvedne ze židlí.
Co ale muže, kteří ve výboru mírně převažují, zaujalo nejvíc a o čem se také nejdéle diskutovalo? Že šéf zdravotnických statistiků v jedné části prezentace zmínil „feminizaci oboru pediatrie“. Obor studují a nastupují do něj převážně ženy. A pokud chceme blížící se kolaps alespoň zmírnit, míní Dušek, měli bychom tomu přizpůsobit organizaci práce. Rozuměj víc podporovat částečné úvazky, zajistit školky a přizpůsobit podmínky dalšího vzdělávání.
To ovšem bylo něco pro přítomné zákonodárce. „Víc feminizovat už nemůžeme!“ zlobil se poslanec David Kasal z hnutí ANO, dlouholetý primář dětského oddělení v Chrudimi. „Vždyť v některých okresních nemocnicích je jeden muž a samé ženy (…) Feminizace je problém, že tam ti chlapi nejsou.“
Dále na výboru zaznělo, že ženy přece zůstanou „šest až osm let doma s dětmi“, ztrácejí kontinuitu a pak se bojí rozhodovat. Nebo perly typu „holky mají zamotanou hlavu“ a „ony nechtějí školky, ony chtějí Montessori školky“.
Poslanci si ani neuvědomují, že svými komentáři v podstatě dávají Duškovi za pravdu. Společnost nejprve investuje nemalé peníze do vzdělání ženy, a systém ji následně tvrdě nutí vybrat si mezi rodinou a kariérou. Takový systém je dlouhodobě neudržitelný.
Je prostě potřeba přijmout realitu. Ženy v medicíně celkově a v pediatrii zvláště tvoří většinu. A ano, nějaká část těchto lékařek bude mít v průběhu života děti. Buď se tomu systém přizpůsobí, nebo se zhroutí.
Ani náznak řešení jsme se ale na zdravotním výboru nedozvěděli. Pokud tedy samozřejmě přítomní nechtějí navrhovat nějakou woke ošklivost, jako jsou třeba kvóty na lékařských fakultách pro muže.