Hlavní obsah

Kojenecké ústavy skončily. Pro 30 dětí se hledalo řešení do poslední chvíle

Foto: Purd77, Shutterstock.com

Ilustrační snímek.

Kojenecké ústavy na konci roku skončily. Část z nich se změnila v dětská nebo rodinná centra. U některých dětí do tří let se ještě na poslední chvíli řešilo, komu se oficiálně svěří do péče.

Článek

Ještě během listopadu soud svěřil dvě děti –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ sourozence –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ do dětského centra spadajícího pod pražskou Fakultní Thomayerovu nemocnici.

Fakticky je tak poslal do kojeneckého ústavu v době, kdy se naopak intenzivně pracovalo na tom, aby v nich žádné děti nezůstávaly.

Od roku 2025 totiž dětské domovy pro děti do tří let, jak se ústavy přesněji označují, ze zákona přestaly existovat.

„Je to strašně pozdě. Řešíme, aby se to přesoudilo,“ vysvětlovala v posledním předvánočním týdnu náměstkyně Thomayerovy nemocnice Jitka Soukupová, která má dětské centrum v gesci.

Od roku 2025 už sourozence totiž nemohou mít svěřené do péče, což si lze představit tak, že dětské centrum přestane suplovat rodiče. V předvánočním shonu se tak řešilo i to, aby u sourozenců soud rozhodl o jiném zákonném zástupci.

„Pokud budou splněny zdravotní podmínky hospitalizace, mohou být zde děti hospitalizované,“ popisovala náměstkyně, za jakých okolností je možné, aby sourozenci v centru dál zůstali i po Novém roce.

V dětském centru Thomayerovy nemocnice se v předvánočním období starali o 22 dětí a šest matek. Z toho jen čtyři děti byly fakticky v centru umístěné právě jako do kojeneckého ústavu.

Dvě z nich přitom byly starší tří let a mohly se tak umístit do klasického dětského domova.

Sto listopadových dětí

Poslední ucelená úhrnná data o počtu dětí v kojeneckých ústavech jsou z jara 2024. Vyplývalo z nich, že se v ústavech nacházelo 107 nejmenších dětí a dalších 202 čtyřletých nebo starších.

Jde o data z monitorovací zprávy za rok 2024, na které se podílelo Ministerstvo práce a sociálních věcí ve spolupráci s iniciativou 8000důvodů Nadace J&T.

Jenomže situace měla před koncem ústavů překotný vývoj. Redakce Seznam Zpráv má k dispozici neveřejnou souhrnnou zprávu vypracovanou Ministerstvem práce a sociálních věcí, která situaci v „kojeňácích“ zachycovala v polovině listopadu. V ten moment se řešila situace posledních 100 dětí, z toho jen v třetině případů mělo jít o děti do tří let.

„U 33 dětí je s ohledem na jejich zdravotní stav plánováno zůstat v režimu dlouhodobé lůžkové péče, kterou mají stávající dětské domovy pro děti do tří let věku již zaregistrovanou nebo o tuto registraci žádají,“ stojí v dokumentu.

Intenzivně se ovšem jednalo o situaci 30 dětí, u nichž bylo podle dokumentů nutné najít do konce roku řešení a zajistit pro ně nové zákonné zástupce namísto kojeneckých ústavů.

„Je ale jasné, kam tyto děti po 1. lednu budou směřovat a platí tedy, že se nemůže stát, aby ze dne na den nějaké dítě přišlo o péči,“ popisoval pro Seznam Zprávy mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí Jakub Augusta.

Specifické zařízení v Brně

Zbylá třetina dětí byla umístěna do zařízení Chovánek v Brně. Jejich situace byla podle dokumentu zcela specifická – nejde totiž fakticky o dětský domov pro děti do tří let. „Jedná se převážně o velké sourozenecké skupiny dětí různého věku a převážně bez postižení. Všechny tyto děti mohou setrvat v zařízení do vyřešení své situace,“ popisuje ministerský dokument.

Chovánek měl v předvánočním týdnu 46 dětí v ústavní péči, z toho byla pod hranicí tří let jen jedna holčička, pro kterou ovšem platí výjimka, že může zůstat se starším bratrem. Navíc se pro sourozeneckou dvojici prověřují pěstouni, kteří by si po případném schválení děti mohli přebrat v lednu.

Nejpočetnější skupinu tvoří děti v mladším školním věku mezi sedmi a 10 lety, ubytované tam však jsou děti až do 16 let.

„Funguje to tady v podstatě stejně jako doma. Děti bydlí v bytech po třech až šesti, záleží na tom, kolik mají sourozenců,“ popisovala reportérce na chodbě jednoho z bytů ředitelka Chovánku Eva Spáčilová.

Reportérka mohla do pokoje nahlédnout s domluvou, že nebude pořizovat žádné fotografie. Uvnitř jednoho z obýváků byly čtyři děti –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ nejmenší z nich ředitelku vítá zpoza dřevěné ohrádky a další tři si u stolu kreslí, zatímco Eva Spáčilová popisovala, že ke každému bytu jsou přidělené tři pracovnice –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ tety, které se střídají po dvanáctihodinových směnách.

V rámci bytu je i koupelna, záchod a ložnice. Na stěnách bylo vidět různé samolepky zvířátek a pohádkových bytostí a nechybí ani vánoční výzdoba na dveřích. V každé místnosti bylo před svátky až překvapivě úhledně uklizeno.

Chovánek se drží zásady, že všechny umístěné děti spolu běžně netráví čas, mohou se ale vzájemně navštěvovat, pokud chtějí. „Nechci, aby se pravidelně shromažďovaly dohromady. Tak to v životě nefunguje. Jdete třeba na návštěvu, ale nejste pořád v nějaké skupině,“ ujasňuje Spáčilová.

Brněnské zařízení je ovšem příkladem toho, kdy děti nadále zůstanou na svých místech, jenom se změní status zařízení. Aktuálně jde o zdravotní, zažádali si ovšem o status dětského domova, protože kvůli úpravě zákona už nebude možné, aby děti v ústavní výchově pobývaly ve zdravotnickém zařízení, pokud nebudou důvody k hospitalizaci.

V novoroční tiskové zprávě MPSV popsalo, že 41 procent dětí, které zůstaly v kojeneckých ústavech, se vrátilo do vlastní, již bezpečné, nebo náhradní rodiny. Dalších 58 procent přešlo na jiný typ zařízení nebo zůstalo v kojeneckém ústavu, který se transformoval do jiného typu zařízení. A zbylé jednotky případů se řešily individuálně.

Doporučované