Článek
Od září se chystá Česká pošta zvýšit poplatek za výplatu důchodu v hotovosti. Z aktuálních 29 korun na 35 korun.
Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) uvedla, že na České poště vyplacená hotovost se rovnou o tento poplatek snižuje.
Šestikorunové zdražení se ovšem nedotkne důchodců, jimž byla penze přiznána před rokem 2010 a trvá jim nepřetržitý nárok na alespoň jeden důchod.
„Jelikož výdaje za hotovostní výplatu důchodu v tomto případě hradí ČSSZ. U důchodů přiznaných od 1. 1. 2010 hradí náklady příjemce důchodu, kdy je částka odečtena z důchodu,“ upozorňuje česká správa v tiskové zprávě.
„Byť je to hloupých šest korun, tak když si to rozpočítáte v rámci roku, tak to pro lidi úplně malé peníze nejsou. A v době, kdy se zdražuje absolutně všechno, mi to přijde nešťastné,“ reaguje Lenka Desatová, předsedkyně Rady seniorů ČR.
Ministr vnitra Vít Rakušan v nedávném rozhovoru pro Seznam Zprávy uvedl, že vybírání důchodů na poště může být nebezpečné.
Mluvčí České pošty Matyáš Vitík vysvětluje, že naposledy se poplatek zvyšoval v dubnu 2020 z 21 na 29 korun. „Reálné náklady před nedávným nárůstem inflace byly 35 korun. Od 1. září, kdy se poplatek nově zvyšuje, tak budeme v ideálním případě na nule,“ zmiňuje mluvčí České pošty.
Zvažte výplatu na účet
Česká správa sociálního zabezpečení doporučuje zvážit změnu výplaty důchodu na bankovní účet.
„Díky čemuž ušetříte a důchod bude vyplacen bezhotovostně, a tedy operativnějším způsobem. Jedná se o bezpečný způsob výplaty, který využívá stále více klientů,“ stojí v tiskovém prohlášení.
Pro změnu výplaty je nutné zažádat a vyplnit tiskopis, který je potřeba podepsat a mít potvrzený od banky a následně podat u kterékoliv správy sociálního zabezpečení.
Další možností je nechat zasílat důchod na účet manžela/manželky. V takovém případě stačí podpis obou manželů a opět je možné žádost podat u kterékoliv správy.
Že senioři čelí tlaku, aby si důchody nechávali posílat na bankovní účet, potvrzuje Jan Vobořil, ředitel Iuridicum Remedium, nevládní neziskové organizace prosazující základní svobody člověka v digitálním i skutečném životě.
„Tlačí je do toho, aby si platili nějaký produkt, nebo se museli učit s bankovnictvím a ověřováním přes klíče a kupovali si chytré telefony a tak dále. To ale pro mnohé nedává smysl,“ uvedl.
Zda je zdražování motivované tím přimět více seniorů k digitalizaci, nebo růstem nákladů, nedokázal posoudit.