Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Mateřské školy a dětské skupiny během letošního roku doplní ještě sousedské skupiny. Nejčastěji se lidé ve své domácnosti budou moci starat až o čtyři děti ve věkovém rozmezí šesti měsíců až po zahájení povinné školní docházky.
Odměnu za hlídání přitom budou moci inkasovat jak od státu, tak od rodičů.
Něco jako dávka
„Je to vlastně podpora státu, je to dávka, která má pomoc, aby si lidé navzájem mohli hlídat děti,“ popsal Daniel Krištof, generální ředitel Úřadu práce ČR, jak bude stát přistupovat k vyplácení příspěvků.
Při péči o čtyři děti po všechny pracovní dny by hlídající osoba mohla od úřadu práce čerpat bezmála 23 tisíc korun. Částka vychází ze státem stanovených příspěvků na dítě v soukromé mateřské škole.
„Státní příspěvek se nedaní. Ale je možná i úhrada od rodiče, a ta se daní,“ dodává Markéta Fejfarová z úřadu práce, kde má na starosti agendu dětských skupin.
Úhrada od rodičů pak představuje druhý díl odměny. Ze zákona nesmí překročit 319 korun za den, tedy 6380 korun za dvacet pracovních dní a při plné kapacitě čtyř dětí 25 520 korun.
Daniela Celerýnová, zakladatelka projektu Vše pro dětské skupiny, který poskytuje poradenství mimo jiné i ohledně sousedských skupin, popisuje, že potenciální zájemci se rozkoukávají a panuje nadšení. „Ale jsou tam věci, které ne každý člověk bude schopný splnit. Je tam spousta povinností a administrativy,“ zmiňuje Celerýnová.
Mimo jiné upozorňuje, že od příjmu bude nutné odečíst výdaje na pojištění odpovědnosti nebo nutného kurzu pro chůvy.
Generální ředitel Krištof popsal, že vzniknout by mohlo až pět tisíc sousedských dětských skupin. „Zájem by mohl být vysoký. Samozřejmě uvidíme,“ uvedl.
Zájemci musí nejdříve podat žádost na úřad práce. To bude možné elektronicky od května.
Zakryté topení, tekoucí teplá voda
Aktuálně se schvaluje i návrh vyhlášky, který detailně popisuje, jaké podmínky budou muset splnit prostory, kde bude sousedské hlídání probíhat.
Jde o soubor poměrně obecných podmínek, které zkontrolují pracovníci úřadu práce. Jde například o zabezpečení elektrických zásuvek v dosahu dětí proti úrazu elektrickým proudem nebo odstranění nebezpečných chemikálií.
„Pečující osoba si může vymezit prostory v domácnosti, kde službu bude poskytovat. Nemusí ji poskytovat v celém obydlí,“ řekla Markéta Fejfarová z úřadu práce s tím, že se tak zájemci nemusí obávat, že by se kontrolovala například ložnice.
Nemoc v sousedské skupině
Citlivou otázkou u sousedských dětských skupin je onemocnění. V zásadě totiž přicházejí v úvahu hned tři scénáře:
- onemocní docházející dítě,
- onemocní hlídající osoba,
- onemocní jiný člen v domácnosti, kde probíhá hlídání.
Podle Ministerstva práce a sociálních věcí, pokud onemocní hlídající osoba, musí co nejdříve informovat rodiče. Dítě pak může navštěvovat jinou dětskou skupinu, ovšem ne jinou sousedskou skupinu. Zároveň dle portálu ministerstva nemá rodič v takovém případě nárok na ošetřovné.
Pokud onemocní dítě, poskytovatel nadále čerpá státní příspěvek na provoz sousedské dětské skupiny.
Pokud onemocní člen domácnosti, kde se hlídání odehrává, je o tom nutné informovat rodiče a omezit nebo pozastavit službu po dobu „ohrožení zdraví dětí“.
Nutné očkování
I na sousedské dětské skupiny dopadá povinnost přijímat pouze řádně očkované děti. „Poskytovatel je povinen si vést evidenci dětí, která mimo jiné musí obsahovat doklad vystavený pediatrem, že se dítě podrobilo stanoveným pravidelným očkováním nebo je proti nákaze imunní anebo se nemůže očkování podrobit pro kontraindikaci,“ konstatuje portál Ministerstva práce.