Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Pražská policie definitivně uzavřela prověřování případu, který souvisí s milostí udělenou prezidentem republiky.
Několik měsíců se kolem ní prověřovalo podezření, zda podnikatel Pavel Podroužek, který milost dostal ze zdravotních důvodů, nezfalšoval některé lékařské zprávy nebo potvrzení o pracovní neschopnosti.
Seznam Zprávy nyní získaly policejní dokument, podle něhož policisté mezi vznesenými podezřeními žádný důkaz o trestném činu nenašli. A možnost, že by Pavel Podroužek lékařské zprávy zfalšoval, označil vyšetřovatel v dokumentu za konspirační teorie.
„Podezření, že by Pavel Podroužek za účelem získání prezidentské milosti zfalšoval lékařské zprávy několika lékařů i laboratorní výsledky moči i krve z odběrů od několika lékařů a několika zdravotnických zařízení, by bylo v rovině konspiračních teorií, kdy pro takové podezření nejsou žádné přímé a ani nepřímé důkazy,“ uvedl policista v dokumentu.
Ten zdůvodňuje, proč nakonec policie rozhodla o odložení případu. Její závěr už potvrdila i státní zástupkyně.
Případem se policie začala zabývat poté, co bylo podáno kvůli milosti pro Pavla Podroužka trestní oznámení. Jeho autor vznesl podezření, že lékařské zprávy, jež byly předloženy jako zdůvodnění žádosti o milost, nebyly pravé.
Lékaři přitom v předložených dokumentech uváděli, že podnikatel má trpět závažným chronickým onemocněním několika životně důležitých orgánů. Což ho podle nich dokonce ohrožuje na životě.
A právě s odůvodněním zdravotními důvody udělil Miloš Zeman loni 9. září v Podroužkově případu milost. Už o patnáct dní později byl však Pavel Podroužek zapsán podle obchodního rejstříku jako prezident ve společnosti EPI Private Bank. A policie také napsala, že byl v té době v dalších jedenácti funkcích a působil v sedmi firmách. Na což v minulosti upozornil server iRozhlas.cz.
Podle dalšího ze vznesených podezření si podnikatel Podroužek pozměnil potvrzení o pracovní neschopnosti, aby mařil trestní řízení, které proti němu probíhalo u Okresního soudu v Olomouci.
Jenže rozhodnutí policie bylo jednoznačné. „Závěrem lze říci, že předložené lékařské zprávy nebyly pozměněny ani falšovány. Stejně tak nebyla zfalšována ani pozměněna pracovní neschopnost a předložené doklady,“ uvedl policista, jenž se případem zabýval.
Policejní vyšetřovatel v této souvislosti získal zejména ty lékařské zprávy, které byly předloženy v žádosti o udělení milosti. Vypracovali je lékaři z Vojenské nemocnice Olomouc a Fakultní nemocnice Olomouc a další dva praktičtí lékaři.
Doklady o pracovní neschopnosti se podle vyšetřovatele shodují s tím, v jaké zdravotním stavu v té době byl, a nejde tak o žádné falzum. Ve zprávách se také – jak dále píše policie – často uvádí, že Podroužek i přes naléhání lékařů odmítl hospitalizaci a podepsal reverz. Ani to však podle policie nepotvrzuje, že by nějaké zprávy zfalšoval.
Podle lékařů může omilostněný pracovat
Před udělením milosti se případem Pavla Podroužka zabývala Kancelář prezidenta republiky i Ministerstvo spravedlnosti. Podle policie pracovníci těchto úřadů neměli do udělení milosti pochybnosti o pravosti lékařských zpráv a o tom, že jeho stav není dobrý.
Na druhou stranu podle závěru vyšetřovatele z těchto dokumentů od lékařů nevyplývá, že Podroužkovi jeho zdravotní stav neumožňuje či znemožňuje pracovat jako jednatel ve svých firmách.
Na samém konci policejní vyšetřovatel uvedl, že bez nejmenších pochybností dospěl k tomu, že v tomto případě nejde o podezření z trestného činu, a tak kauzu odložil.