Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Pražští zastupitelé loni v prosinci odhlasovali změnu územního plánu Kasáren Karlín, a nasměrovali tak toto kulturní centrum s několika bary k obnově. Rozhodnutí vešlo v platnost na začátku února, žalobou se proti němu ale ohradili místní lidé.
Úprava územního plánu změnila status tohoto objektu z vojenské plochy na smíšené městské jádro. Právě kvůli tomu, že dřívější status objektu neodpovídal skutečnému využívání areálu někdejších kasáren, byl prostor stavebním úřadem loni v červnu uzavřen. Dalším důvodem uzavření objektu bylo, že prostory nebyly řádně zkolaudovány.
Podnět k uzavření areálu dali stavebnímu úřadu místní rezidenti. Ti si dlouhodobě stěžovali na hluk a neklid.
„Hlasitá hudba, dunění, někdy až do rána. Pravidelně jsme museli poslouchat, jak provozovatel po půlnoci několik minut vyhazuje odpad do kontejnerů na sklo,“ zaznělo na prosincovém zasedání zastupitelstva od Zuzany Kozákové, obyvatelky Karlína a jedné z odpůrkyň znovuotevření Kasáren Karlín.
Odpůrci jsou vedeni Milošem Závorou, aktivistou, který dlouhodobě vystupuje na obranu obyvatel zasažených hlukem. Založil například iniciativy Česko proti hluku nebo také Hluk z Prahy 4, která bojuje proti hlučným koncertům v Ledárnách Braník.
„Praha potřebuje více míst, kde se lidé mohou setkávat“
Navzdory aktivitám odpůrců byla změna územního plánu zastupiteli schválena. Pražský radní pro majetek Adam Zábranský (Piráti) krok odůvodnil tím, že s obnovou kulturního centra nemá rozhodnutí nic společného. „Změna území se řeší už několik let, a to z jednoduchého důvodu, že nám prostě nedává smysl, aby tam nadále bylo zařízení pro armádu,“ uvedl na jednání zastupitelstva Zábranský.
Nespokojeným obyvatelům Karlína ale toto vyjádření nestačilo, a sáhli tak k právním krokům a hlavní město se rozhodli zažalovat.
„Ze žaloby a její formulace je znatelná snaha zablokovat využívání areálu karlínských kasáren na co možná nejdelší dobu, a obstruovat tak právo Prahy smysluplně nakládat se svým majetkem,“ reagoval na žalobu na sociálních sítích náměstek primátora pro oblast územního a strategického rozvoje Petr Hlaváček (za STAN).
Na Prahu byla podána žaloba ve věci změny územního plánu karlínských kasáren!
— Petr Hlaváček (@Hlavacek_P) February 18, 2025
Ze žaloby a její formulace je znatelná snaha zablokovat využívání areálu karlínských kasáren na co možná nejdelší dobu a obstruovat tak právo Prahy smysluplně nakládat se svým majetkem. Praha se proti… pic.twitter.com/1BaW808B0v
Hlaváček již krátce po uzavření objektu v červnu 2024 tvrdil, že kasárny se otevřou do dvou až čtyř měsíců. I téměř devět měsíců po uzavření jsou prostory prázdné.
„Naše město potřebuje více míst, kde se lidé mohou setkávat, vzdělávat se a tvořit místní komunity,“ uvedl dále ve vyjádření náměstek primátora. „Samozřejmě za dodržování pravidel společného soužití,“ doplnil.
Příznivci kasáren uspořádali happening
Aktivní v posledních dnech nebyli pouze odpůrci objektu, ale také jeho příznivci. Ti uspořádali happening před městským úřadem Prahy 8.
V rámci této události poklidně protestovalo před městským úřadem minulou středu několik desítek lidí. Protestující sestávali hlavně z místních obyvatel, kteří kulturní objekt v minulosti často navštěvovali. A to ať už kvůli koncertům, letním kinům, nebo besedám, které byly v objektu často pořádány.
„Žádný levárny, vraťte lidu kasárny,“ měli například na transparentech protestující.
K happeningu se vyjádřil i městský úřad Prahy 8, nicméně uvedl, že se záležitostí nemůže nic dělat. Situaci podle osmé městské části může řešit pouze vlastník objektu, tedy hlavní město Praha.
„Odbor výstavby Prahy 8 od roku 2021 vedl s provozovatelem v Kasárnách Karlín řízení a žádal, aby odstranil protiprávní jednání a uvedl své působení do souladu se zákonem a s příslušnými předpisy. Jelikož provozovatel na opakované výzvy i místní šetření v minulosti nereagoval a svou činnost do souladu se zákonem neuvedl, musel obor výstavby podle zákona reagovat a rozhodl o zákazu činnosti,“ odůvodnil městský úřad své rozhodnutí objekt uzavřít.
Po obnově objektu volají kromě účastníků happeningu i signatáři online petice. Ta má momentálně téměř 24 tisíc podpisů.