Článek
Karpíšek od loňského podzimu tvrdí, že volby ovlivnily nepravdivé informace na letácích, podle kterých byla na Plzeňsku nejdražší voda v Česku. Letáky za to přičítaly zodpovědnost právě Karpíškovi. Volební senát Nejvyššího správního soudu (NSS) však dospěl k závěru, že informace nebyly výbušné, překvapivé ani zjevně nepravdivé, ale jen nadsazené a do jisté míry povrchní. Ve volebních kampaních jde o běžný jev, který podle NSS sice není ideální, ale nepředstavuje důvod ke zrušení voleb.
NSS původně ke Karpíškově stížnosti vůbec nepřihlížel a nezabýval se jí. Problém spočíval v tom, že podnět sice odešel z datové schránky advokáta, avšak prostým elektronickým podpisem jej opatřil jen advokátní koncipient. NSS tak nepovažoval návrh za řádně elektronicky podepsaný.
Karpíšek v tom spatřoval porušení práva na soudní ochranu, v čemž mu dal v lednu za pravdu Ústavní soud a nařídil věcné projednání u NSS. Poukázal na to, že návrh odešel z advokátovy datové schránky, koncipient měl řádné pověření, a nebyl tak důvod pochybovat o naplnění formálních náležitostí.
Aktuální podnět k Ústavnímu soudu je tedy druhý v téže věci. Soudcem zpravodajem se stal Jan Svatoň. Rozhodovat bude plénum, tedy sbor všech 15 ústavních soudců a soudkyň.
Starosta Vejprnic na Plzeňsku Karpíšek zasedal v Senátu v letech 2018 až 2024. Loni nepostoupil ani do druhého kola, ve kterém starosta Břas a místostarosta České obce sokolské Kroc porazil Petra Vanku (ANO). První kolo vyhrál Vanka, měl 12 126 hlasů, následovali Kroc s více než 8500 hlasy a Karpíšek s necelými sedmi tisíci. Senátní volby jako celek loni poprvé vyhrálo hnutí ANO, získalo v nich osm mandátů z 27 volených.