Článek
Úpravu českých azylových a migračních pravidel podpořila ve středu vláda, řekl po zasedání novinářům vicepremiér Vít Rakušan (STAN). Koaliční novelu připravilo Ministerstvo vnitra a podepsala skupina poslanců ze všech vládních stran včetně premiéra Petra Fialy (ODS) a ministra vnitra Rakušana.
Sněmovna by mohla o předloze začít jednat v dubnu. Opoziční hnutí ANO a SPD ohlásila, že zablokují navrhované schválení zrychleně v úvodním kole. Chtějí podávat pozměňovací návrhy. Rakušan chce s opozicí jednat.
Novela reaguje na unijní migrační pakt, který ANO a SPD odmítají. Podle Rakušana jde o zpřísnění, které fakticky naplní povinnost převést do české legislativy nejdůležitější části paktu. „Nemáme čas čekat v zablokované Sněmovně a nechat se předběhnout všemi sousedními i jinými evropskými zeměmi, které se také různým zpřísněním azylové politiky zabývají,“ uvedl Rakušan. Na předchozí schůzku s opozicí nedorazili zástupci ANO, ministr chce opozici ještě jednou představit naléhavost tématu a vyslechnout si jejich návrhy.
O návrhu jsme napsali:
Přísnější pravidla pro žadatele o azyl
Předloha například předpokládá, že pokud bude cizinec vyhoštěn, nebude už moci žádat o azyl, čímž by se mělo zamezit podávání účelových žádostí o mezinárodní ochranu. V případě, že o vyhoštění rozhodne jiný členský stát, v Česku už se znovu rozhodovat nebude.
Do jednoho se spojí řízení o neudělení mezinárodní ochrany a o rozhodnutí o návratu cizince do země původu. Soudy budou muset zvážit, zda v případě, kdy bude cizinec odsouzen za trestnou činnost, je namístě uložit také trest vyhoštění.
Nahlížení do telefonů
Migranti by měli procházet i novým epidemiologickým screeningem. Policie a úřady budou moci u migrantů použít informace z jejich mobilních telefonů k jejich identifikaci. Žadatelům o azyl budou moci úřady podle Ministerstva vnitra také určit místo pobytu nebo nařídit povinnost pobývat v azylových zařízeních.
Úřady budou moci omezit sociální standardy žadatelů o azyl na ubytování a stravu i omezit jejich přístup na pracovní trh. Ministerský odbor azylové a migrační politiky má rozhodovat v kratších lhůtách. Rychleji budou muset postupovat v případě odvolání soudy, podle konkrétního typu případu budou mít na verdikt pět týdnů až rok.
Loni zaznamenala Česká republika podle zprávy Ministerstva vnitra 1363 žádostí o mezinárodní ochranu, meziročně o 62 méně. Nejčastěji o ochranu žádali lidé z Uzbekistánu, Ukrajiny a Vietnamu. Azyl Česko loni udělilo v 54 případech, dalších 149 lidí získalo doplňkovou ochranu. Získávají ji lidé, kteří nesplňují podmínky pro udělení azylu, ale v domovském státě by jim mohla hrozit vážná újma.