Hlavní obsah

Jurečka: V 67 letech začnou lidé odcházet do penze až v roce 2056

Foto: Renata Matějková, Seznam Zprávy

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Odchody do penze v 67 letech se budou naplno týkat lidí narozených po roce 1989. Povinný příspěvek zaměstnavatelů na penzijní spoření pracovníků v rizikových profesích bude od roku 2026.

Článek

Věkovou hranici pro odchod do penze zvýší vládní důchodová reforma na 67 let v roce 2056, řekl senátorům ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Dvouleté zvýšení bude podle něj nabíhat postupně o měsíc ročně, naplno se bude týkat lidí narozených po roce 1989. 

Povinný příspěvek zaměstnavatelů na penzijní spoření pracovníků v rizikových profesích, který má nahradit vyřazení části z nich na nekrácený předčasný důchod, bude zavedený od roku 2026, uvedl ve středu ministr při obhajobě reformy v horní parlamentní komoře.

„Této hodnoty dosáhneme v roce 2056,“ řekl ministr ke zvýšení hranice pro odchod do penze na 67 let věku. Změna je podle Jurečky výrazně zásadní pro stabilizaci salda systému důchodového pojištění, který skončil loni v dosud nejvyšším deficitu 72,8 miliardy korun. Beze změn by se propad do poloviny století dostal na pět procent hrubého domácího produktu, v loňských částkách tedy kolem 350 miliard korun. Po zpřísnění pravidel pro předčasné penze, zpomalení valorizací a po reformě by se schodek mohl pohybovat kolem 1,5 procenta.

Mezi nejspornější změny reformy patří koaliční rozhodnutí omezit ze 125 000 na přibližně desetinu okruh pracovníků v náročných profesích s nárokem na dřívější odchod do penze bez jejího krácení. Týkat se to tak má zhruba 12 000 lidí v nejrizikovější čtvrté kategorii. Za ostatní vybrané pracovníky ze třetí kategorie rizikových profesí, kteří jsou vystaveni nadměrné fyzické zátěži, vibracím, velkému chladu či teplu, by měli zaměstnavatelé podle chystaného návrhu koalice povinně přispívat čtyřmi procenty mzdy do třetího penzijního pilíře na individuální účty.

Vyšší odvod by se měl podle ministra týkat aktuálně zhruba 112 000 lidí, jimž zaměstnavatelé neměli přispívat do státního průběžného pilíře, ale na jejich individuální účty. Nárok na příspěvek by podle Jurečky měli tito pracovníci již po odpracování jednoho měsíce. Mohli by si pak zvolit, zda by tento příspěvek mohli využít jako předčasný důchod už pět let před dosažením standardní hranice pro odchod do penze.

Doporučované