Hlavní obsah

Jourová dočasně převezme agendu prorektora pro vnější vztahy Univerzity Karlovy

Foto: David Neff, Seznam Zprávy

Bývalá eurokomisařka Věra Jourová bude dočasně prorektorkou pro vnější vztahy Univerzity Karlovy.

Článek

Agendou prorektora pro vnější vztahy Univerzity Karlovy bude od 1. května dočasně pověřená bývalá eurokomisařka Věra Jourová. ČTK to v úterý sdělila zastupující vedoucí oddělení komunikace rektorátu školy Šárka Bukvajová.

Současný prorektor pro vnější vztahy UK Martin Vlach rezignuje na svou funkci k 30. dubnu, oznámil v březnu na jednání akademického senátu školy. Uvedl, že nechce být součástí volební kampaně rektorky Mileny Králíčkové. Jourová na univerzitě zastává od ledna funkci prorektorky pro rozvoj lidských zdrojů a nové technologie.

Jourová byla evropskou komisařkou od roku 2014 do loňska, v prvním období byla eurokomisařkou pro spravedlnost a ochranu spotřebitele, od roku 2019 eurokomisařkou pro hodnoty a transparentnost. Vystudovala Filozofickou fakultu UK, později i práva. Loni v červnu se rozhodla ukončit členství v hnutí ANO, do kterého vstoupila v roce 2013. V letech 2003 až 2006 byla členkou tehdejší ČSSD.

Jako prorektorka se Jourová na UK věnuje rozvoji lidských zdrojů, novým technologiím či zahraničnímu vměšování. Mnoho výzkumů má podle ní strategický a bezpečnostní význam, věnovat se proto chce nastavení účinného obranného systému. Jejím cílem je také učinit Univerzitu Karlovu institucí, která bude mít silný hlas v nastavování politiky podpory vědy a výzkumu v Evropě, uvedla dříve pro magazín UK.

Vlach je prorektorem pro vnější vztahy UK od roku 2022. V letech 2012 až 2022 byl proděkanem pro propagaci Matematicko-fyzikální fakulty. Na MFF UK vystudoval učitelství pro střední školy. Jeho vědecká práce se zaměřuje zejména na vlastnosti hliníkových slitin, stojí na webu školy.

Za poslední tři roky se podle Vlacha na univerzitě udělala spousta dobré práce, ale také se na mnoho věcí zapomnělo, uvedl v březnu. Dobré jméno univerzity je podle něj tak pošramocené, že je potřeba udělat velkou reflexi napříč mnoha plény, zmínil kolegium rektorky či akademický senát. Podle Vlacha existují na univerzitě střety zájmů, které je potřeba řešit.

Na možný střet zájmů bývalého poradce rektorky a bezpečnostního experta Otomara Slámy upozornila loni Mladá Fronta DNES. Sláma byl po předloňské střelbě na Filozofické fakultě UK vedoucím krizového štábu. Zároveň podle MF DNES jeho firma Crowd Safety získala zakázku na ostrahu budovy fakulty, která po útoku zůstala do začátku letního semestru uzavřena. Při útoku na fakultě předloni 21. prosince zemřelo 14 lidí a dalších 25 bylo zraněno. Pachatel po útoku spáchal sebevraždu. V minulých týdnech upozorňovali akademici i média na vysoké odměny, které si vedení univerzity rozdělilo v minulém roce.

Králíčková vede univerzitu od února 2022, čtyřleté funkční období jí končí příští rok. Volba kandidáta na rektora školy pro další funkční období bude v pátek 31. října 2025. Návrhy na kandidáty mohou fakulty a oprávněné osoby podávat do středy 1. října. Králíčková již dříve uvedla, že se bude o funkci znovu ucházet.

Doporučované