Článek
Podnikatel a lobbista Roman Janoušek a jeho dlouholetý obchodní partner Luboš Pašek by se mohli po řadě let dostat ke svému majetku, který jim zajistila policie.
„Soud vydal usnesení, kterým rozhodl o zrušení zajištění majetku klienta. Šlo o finanční prostředky, cenné papíry a investiční zlato v hodnotě zhruba 80 milionů korun,“ řekl Seznam Zprávám advokát Prokop Beneš, který zastupuje Luboše Paška. Pokud se připočte i majetek zajištěný Janouškovi, celková hodnota se pohybuje kolem 145 milionů korun.
Informaci, že Městský soud v Praze takto rozhodl, potvrdili Seznam Zprávám kromě Paškova právníka ještě další dva aktéři případu.
Majetek úřad oběma mužům zajistili kvůli vyšetřování kauzy, v níž byli Janoušek a Pašek obžalováni za neoprávněně vysoké úhrady, které od zdravotních pojišťoven inkasovala laboratoř Chambon.
Letos v březnu byli oba podnikatelé u Městského soudu v Praze zatím nepravomocně osvobozeni a stejná soudní instituce nyní rozhodla o uvolnění zajištěného majetku.
Ten jim policie původně zablokovala na případné pokrytí způsobené škody. Jenže to, že by nějakou škodu způsobili, se vyšetřovatelům u soudu prokázat nepodařilo.
V případě Luboše Paška jde o majetek zajištěný už v červnu 2013 v rámci známého zásahu na Úřadu vlády, který vedl k pádu kabinetu Petr Nečase.
Majetek Romana Janouška, jenž si nyní odpykává 4,5letý trest vězení za dopravní nehodu, pak byl zajištěn v březnu 2017. A to poté, co byl v kauze Chambon obviněn. Policisté mu zajistili bankovky v české i zahraniční měně, akcie a zlaté cihly v hodnotě zhruba 65 milionů korun.
Janouškův advokát Lukáš Trojan se k rozhodnutí soudu o majetku nechtěl vyjadřovat. „S ohledem na mlčenlivost nemohu nic komentovat,“ napsal Trojan Seznam Zprávám v SMS zprávě.
Případ laboratoře Chambon
- Laboratoř Chambon zajišťovala pro řadu nemocnic genetické krevní testy. Podle verze vyšetřovatelů však tato laboratoř mezi roky 2009 až 2011 inkasovala za testy neoprávněně velké úhrady od zdravotních pojišťoven.
- Před soudem kvůli tomu stanulo pět lidí, včetně Romana Janouška, Luboše Paška nebo lékařky Soni Pekové. Část byla obžalována z podvodu a nedovoleného podnikání. Roman Janoušek pak čelil obžalobě za podílnictví. V obvinění policisté uvedli, že Janoušek byl zapojen do trestné činnosti tím, že od června 2009 do října 2010 pobíral plat jako zaměstnanec společnosti Chambon. Celkově šlo o 62,5 milionu korun.
- Podle Městského soudu v Praze však nebylo prokázáno, že tyto peníze pocházely z trestné činnosti. Všech pět lidí bylo v březnu 2022 nepravomocně zproštěno obžaloby. Státní zástupce se odvolal. Pražský vrchní soud však v únoru 2023 potvrdil, že jsou všichni nevinní.
Zda se Roman Janoušek a Luboš Pašek k zajištěnému majetku skutečně dostanou, se rozhodne v příštích dnech či týdnech. Žalobce Alexandr Dadam z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, které dozoruje kauzu Chambon, podal proti usnesení soudu stížnost.
„V tomto případě ještě nebyl vynesen pravomocný rozsudek, a tak je podle našeho názoru předčasné i usnesení soudu, podle něhož bylo zajištění majetku zrušeno,“ zdůvodnil ředitel odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Petr Šereda z olomouckého vrchního státního zastupitelství.
Případem se tak kvůli stížnosti žalobce bude nyní zabývat pražský vrchní soud.
Jak bylo zmíněno, Janoušek si v současné době odpykává ve vězení trest za vážnou dopravní nehodu, kterou způsobil. Za několik týdnů však stráví za mřížemi více než polovinu ze 4,5letého trestu, a bude tak moci požádat o podmíněné propuštění na svobodu.
Janoušek měl kvůli svému zdraví v minulosti opakovaně trest přerušen. A to přesto, že se objevily vážné pochybnosti o jeho zdravotním stavu. Policisté ho například v létě 2019 zastihli při letní cyklistice v okolí Prahy a Seznam Zprávy pak loni zveřejnily fotografie odsouzeného lobbisty a jeho přátel při sáňkování na dovolené v Alpách.