Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Co se v Mostě stalo?
V noci na neděli vypukl požár v restauraci U Kojota v severočeském Mostě. Došlo k němu přibližně čtvrt hodiny po jedenácté hodině večerní. Hasiči hlášení dostali ve 23:17.
Restaurace se skládá ze dvou částí - jedné v budově a druhé v přístavku k ní. Právě v této dřevěné trámové konstrukci celý příběh neštěstí začal. Podle dostupných informací se v tomto přístavku převrhl plynový ohřívač a plameny se následně rozšířily po celém objektu.
Situaci v Mostě sledujeme a aktualizujeme:
Policie ve svém příspěvku na sociální síti X dále uvádí, že v důsledku původního požáru následně explodovala propanbutanová láhev. Mluvčí krajských hasičů Petr Pelikus nicméně v rozhovoru pro Seznam Zprávy uvedl, že vyšetřování zatím tuto informaci nepotvrdilo. Stejně tak ji ale podle svých slov nemohl ani vyvrátit.
Kde leží restaurace?
Restaurace U Kojota se nachází v ulici Františka Halase v Mostě, která leží jen nedaleko centra. Na magistrát, k městskému divadlu nebo Obchodnímu centru Most je to jen několik minut chůze.
Z přilehlých budov byly hned v nočních hodinách pomocí autobusů evakuovány tři desítky osob. Křižovatka ulic Františka Halase a Zdeňka Fibicha bude celou neděli uzavřena. „Budeme rádi, když obyvatelé nechají hasiče a policisty pracovat,“ uvedl Krieger.
Co je podle předběžných zpráv o vyšetřování příčinou tragédie?
Příčinou tragédie by měl být právě převrhnutý plynový ohřívač. Jakým způsobem k tomuto došlo, však zatím jisté není. Policisté již vyloučili násilný vstup dovnitř a teroristický čin. „Případ prověřujeme jako obecné ohrožení z nedbalosti,“ prohlásil pro Seznam Zprávy regionální mluvčí policie Václav Krieger. Policie má několik verzí příčin požáru. „Pracuje se ovšem s nejpravděpodobnější příčinou, která je, že požár vznikl na terase od hořáku a následně od výbuchu propanbutanové lahve,“ řekl mluvčí.
Stejnou verzi potvrzuje i mluvčí hasičů Lucie Pipiš, která v tiskové zprávě uvedla, že „podle prvotních informací mohl být způsoben převržením plynového ohřívače, to pak vedlo k mimořádně rychlému šíření plamenů“.
Podle svědectví místních, které přiblížila reportérka Seznam Zpráv, byly ohřívací lampy velmi natěsno mezi lavicemi, což mohlo být příčinou neštěstí.
Více postřehů z místa v reportáži:
Redakce v této souvislosti oslovila znalce přes požární ochranu HZS hlavního města Prahy Václava Kratochvíla. Ten pohovořil o typické konstrukci plynových ohřívačů. „Z lahve, která je umístěna v těle u podlahy, se odebírá přes redukční ventil plyn, jenž se vtlačuje do trysek, které mají vesměs elektronické zapalování, aby to bylo uživatelsky přívětivé,“ popisuje.
Během neděle si vyhledal několik příkladů podobných lamp na internetu a u všech z nich našel, že mají bezpečnostní vzdálenost jeden metr. „V tomto jsou vždy velice důležité bezpečnostní podmínky výrobce, které jsou uvedeny v jeho technických dokumentech. Výrobci mají povinnost bezpečnostní vzdálenost určit,“ vysvětluje následně. „Jinými slovy: Splnil jste technické podmínky výrobce tím, že jste to dal aspoň metr od dřevěné stěny.“
Kolik má požár obětí?
Požáru podlehlo šest lidí. Jednalo se o osoby, které se nacházely ve zmíněném přístavku k restauraci. Ze samotné budovy restaurace se podle Pelikuse totiž vesměs podařilo návštěvníkům utéct okny. Hasiči museli vynášet pouze jednoho člověka, který byl na toaletě. „Restauraci hasiči znají, chodí do ní. Věděli, kam mají jít,“ líčí jeho záchranu Pelikus s tím, že i přesto byla tato osoba ve velmi vážném stavu.
Totožnost obětí zatím policie nezná „V současné době je na místě specializovaný tým, který bude identifikovat oběti, které na místě jsou,“ řekl novinářům na místě ředitel krajské policie Zbyněk Dvořák.
V jakém stavu jsou zranění?
Kromě obětí bylo na místě i osm zraněných, z toho šest ve vážném stavu. Jedním z nich byl i výše zmíněný zachráněný z toalety. Záchranáři měli na místě deset posádek, pomáhala jim letecká záchranná služba z Plzně. „Pomohla nám s transportem pacientů do nemocnice Královské Vinohrady v Praze na popáleninové centrum. My jsme celkem ošetřili osm pacientů, z toho pět bylo transportováno do Prahy, dva do nemocnice v Mostě a jeden na traumacentrum do Ústí nad Labem. Ta poranění nebo zranění jsou vážná,“ řekl novinářům krajský ředitel záchranné služby v Ústeckém kraji Petr Bureš.
Mluvčí nemocnice Královské Vinohrady Tereza Romanová ČTK informovala, že přijali pět pacientů s popáleninovými a inhalačními traumaty. „Tři z nich jsou v kritickém stavu, ostatní ve vážném. Ač byla situace velmi náročná - dva pacienti přiletěli naráz jedním vrtulníkem a operovalo se na třech sálech naráz - podařilo se ji perfektně zvládnout,“ dodala.
Na jednotce intenzivní péče pak zůstává po jedné osobě v ústecké i mostecké nemocnici. Jedna zraněná osoba byla podle mluvčí Krajské zdravotní Miloslavy Kučerové z nemocnice v Mostě po vyšetření propuštěna.
Podívejte se na fotografie z místa:
Jak probíhal zásah?
Když hasiči přijeli k restauraci, z oken budovy šlehaly plameny, požár již zasáhl celý objekt. Nejdříve ošetřili zraněné, kteří byli před restaurací. Následně je předali záchranné službě, která přijela obratem. Poté se dali do hašení.
Největší hoření hasiči dokázali podle Pelikuse srazit zhruba během třiceti minut. „Lokalizaci požáru velitel zásahu nahlásil sedm minut po jedné hodině ranní,“ uvedl.
Podle ČTK během samotného zásahu vybuchlo několik propanbutanových lahví. Další lahve hasiči z objektu vynesli.
Nicméně zásah ani s likvidací ohně nebyl u konce, jelikož bylo nutné zajistit statiku přístavby. Závěr statika totiž říkal, že objekt hrozí pádem.
Velitel zásahu Zdeněk Bláha novinářům řekl, že šlo o velice náročný zásah. „Samozřejmě z toho důvodu, že už při příjezdu celý prostor restaurace hořel, byl v jednom plameni, na místě i před restaurací byly těžce zraněné osoby a samozřejmě to ztěžoval sníh, velký mráz,“ uvedl.
Noční požár likvidovalo celkem 63 hasičů ze 13 jednotek.
Co se na místě děje nyní?
Poté, co hasiči zajistili statiku objektu a tedy bezpečný přístup do něj, zahájili kriminalisté v neděli v devět hodin vyšetřování.
O jeho průběhu zatím nebylo zveřejněno příliš informací. „Jsme na začátku. V současné době je na místě specializovaný tým, který bude identifikovat oběti, které na místě jsou. Takže naší prací je ohledání místa činu,“ prohlásil krátce poté Dvořák.
S identifikací šesti obětí nočního požáru v Mostě pomáhá i speciální DVI tým policie, který se skládá z antropologů, genetiků, daktyloskopů, dokumentaristů, soudních lékařů a stomatologů. Ten je určen ke zjištění totožnosti českých obětí. Podle serveru Novinky.cz je tento tým nyní v Mostě v ostrém nasazení teprve potřetí, podruhé u smrtelného požáru.
Jak silný může být výbuch propanbutanových lahví?
Propanbutan je směs dvou plynných uhlovodíků – propanu a butanu. Díky své schopnosti snadno se zkapalňovat při relativně nízkém tlaku je snadno skladovatelná a přepravitelná v tlakových nádobách. Propanbutan je plyn bez barvy a zápachu, ovšem kvůli bezpečnosti je do něj často přidávána odorizační látka.
„Pokud se tlaková láhev vystaví podmínkám požáru, jejím zahříváním se dosáhne destrukčního tlaku, kdy se ta lahev roztrhne. A plyn v ní, pokud je hořlavý nebo výbušný, tak hoří nebo bouchne v tom prostoru, kde se nachází,“ upozorňuje v rozhovoru pro Seznam Zprávy Kratochvíl.
Výbuch propanbutanu může být velmi silný. Kratochvíl ovšem upozorňuje, že samotná exploze není tím největším problémem. „Tady nejde ani tak o sílu výbuchu, tady jde o to, že teplota plynovzdušné směsi propanbutanu může být až 2000 °C,“ uvádí. Detaily poranění ani konkrétních příčin smrti z Mostu nezná, nicméně říká, že spíše než tlakovou vlnou z výbuchu bude jejich příčinou popálení - ne vnější na povrchu těla, nýbrž vnitřní na dýchacích cestách.
Přítomnost propanbutanových lahví vyžaduje i zvlášť obezřetnou práci hasičů. „Tam je taktika, že se postupuje za překážkami a dále bez ohledu na výbuch, nebo i jindy hasič postupuje u země,“ říká Kratochvíl. „Cílem je co nejdříve najít nevybuchlé lahve a co nejdříve je začít chladit.“
Jak tragický je požár v porovnání s podobnými událostmi?
Nejtragičtějším požárem na území ČR od roku 1990 byl oheň, který založil žhář v panelovém domě v Bohumíně v srpnu 2020. Z 15 lidí přítomných na rodinné oslavě přežili jen čtyři, přímo v bytě zemřelo šest obětí, pět lidí se zabilo, když z hořícího bytu v jedenáctém patře vyskočili. Do té doby byl nejtragičtější událostí tohoto druhu požár drážní budovy u pražského nádraží Florenc, při němž v říjnu 2010 zemřelo devět bezdomovců.
Více obětí než dnešní tragédie v Mostě již měly pouze tři další požáry, a ten se tak zařadil na šesté místo smutných tabulek samostatné české historie.
Mezi nejhorší požáry v historii českých zemí se pak řadí požár z listopadu 1984, při němž v Ústavu sociální péče v Měděnci v severních Čechách zahynulo 26 dívek.
Kdo na tragédii reagoval?
Veškeré reakce v tuto chvíli vyjadřují upřímnou soustrast pozůstalým obětí a děkují za včasný a profesionální zásah hasičů, záchranářů a policistů.
Mostecký primátor Marek Hrvol (ProMOST) uvedl, že jde o největší tragédii v novodobé historii města. „Já mohu samozřejmě vyjádřit hlubokou a upřímnou soustrast všem pozůstalým, je mi to hrozně líto. A na druhé straně musím poděkovat všem záchranným složkám, protože jsem byl přímo u zásahu v noci, a musím říct, že to bylo skvěle koordinované. Všichni dělali vše pro to, aby zachránili co nejvíce životů,“ řekl novinářům.
Upřímnou soustrast pozůstalým i brzké uzdravení raněným popřál i ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), který přijel na místo. Do Mostu dorazil i generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR Vladimír Vlček či ústecký hejtman Richard Brabec (ANO).
Jsem spolu s panem primátorem Mostu, panem hejtmanem Ústeckého kraje a představiteli zasahujících složek v Mostě, kde dál probíhá vyšetřování včerejší tragédie. Chci vyjádřit upřímnou soustrast všem, koho se tragédie dotkla, a popřát pokud možno brzké uzdravení všem zraněným.…
— Vít Rakušan (@Vit_Rakusan) January 12, 2025
Na svém profilu na X reagoval i premiér Petr Fiala (ODS). Požár nazval „velkou tragédií“ a vyjádřil upřímnou soustrast pozůstalým. Všem, kteří zasahovali na místě, poděkoval za jejich obětavou práci.