Hlavní obsah

Jak ochránit děti před HHC? Starosta vyrazil do večerky na gentlemanskou dohodu

Foto: Magdalena Kulasová

Daniel Dvořák, starosta obce Klecany.

Některá města se pokouší eliminovat prodejní automaty, jinde se zase snaží o dohodu s majiteli obchodů. Prodej HHC zatím není zákonem regulován, a radnice proto hledají jiné cesty, jak zamezit tomu, aby se látka dostala k dětem.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

V reakci na zprávy o nárůstu hospitalizací – zejména u dětských a mladistvých pacientů – vláda ve středu projedná zařazení HHC na seznam zakázaných návykových látek.

Hlavní úskalí spočívá v tom, že design výrobků může být atraktivní i pro nejmladší generace. Nejen že se HHC prodává ve formě sušenek nebo gumových medvídků, ale současně děti láká i barevnými obaly s animovanými obrázky.

Starosta se domluvil s šéfem obchodu

Jedním z obchodů, který tyto produkty nabízí ke koupi, je prodejna potravin v Klecanech ve Středočeském kraji. To, že by se k látce touto cestou mohly dostat i děti, se ale nelíbilo starostovi obce Danielovi Dvořákovi (ODS). A tak se rozhodl zkusit omezit riziko spojené s volným prodejem HHC. Alespoň skrze domluvu s majitelem obchodu.

„Samozřejmě sleduji média, takže jsem se dozvěděl, že došlo k několika předávkováním dětí a mladistvých látkou HHC,“ vysvětluje svou motivaci. „To, že ta látka existuje, už vím delší dobu, ale že je tady riziko spojené s tím, že se prodává ve formě gumových medvídků a že třeba i obaly fakt vypadají, že cílí na děti, tak to se mi nelíbí.“

O rizicích spojených s HHC

„Já vím, že nespasím svět, že je možné si to koupit kdekoliv na internetu a nechat si to poslat domů na adresu nebo že ve větších městech na to fungují automaty, ale my jsme malé město a máme tady jeden obchod, kde to prodávají, tak jsem prostě cítil jako svoji povinnost zajít za majitelem večerky, protože chci chránit naše děti, ale i jejich rodiče od možných negativních zkušeností,“ popisuje.

O tom, že se v místní večerce prodávají produkty s HHC, se dozvěděl od známého. „Takže jsem přišel za majitelem obchodu a gentlemansky ho požádal, jestli by mi mohl slíbit, že to nebude prodávat mladistvým, že se k tomu bude chovat úplně stejně jako k alkoholu a k tabáku,“ přibližuje, na co si s prodejcem nakonec potřásli rukou.

Stojan s produkty s obsahem HHC sice v prodejně na klecanském náměstí nadále stojí hned u kasy, prodejce ale přitakává slovům starosty Dvořáka: pokud si zákazník chce tyto produkty koupit, bude se muset nejdřív prokázat občankou. Nikomu mladšímu osmnácti let výrobky neprodá, potvrzuje obchodník Quocq Cuong Pham.

Zájem o křiklavě barevné pytlíčky s rostlinami konopí nebo balení duhových gumových medvídků s HHC podle něj v Klecanech nebyl nikterak velký. O plánovaném zákazu látky navíc ví a dodává, že pokud by zboží nestihl do té doby prodat, vrátí ho zpět do velkoobchodu, kde ho nakoupil.

Starosta Dvořák dodává, že by se samotným prodejem HHC problém neměl, ale vadí mu, že se k látce mohou aktuálně poměrně lehce dostat i děti. Tomu by měl podle něj stát předcházet.

„Jsem jinak velmi liberální, jsem pro legalizaci THC pro rekreační užívání, protože nesouhlasím s tím, že je u nás naprosto legální koupit si láhev rumu a tu vypít, zatímco vypěstovat si na zahrádce rostlinu a pak vykouřit jointa – protože někoho to uklidňuje, někoho to může zbavit úzkosti, někdo to dělá jenom pro pobavení – je problém,“ říká. Vnímá v tom určité pokrytectví.

„Mladší dcera to zahlédla na YouTube“

Okolo jedné hodiny odpoledne stojí před základní školou v Klecanech jen několik rodičů s dětmi. Při otázce, zda se k nim dostaly informace o HHC a případech intoxikací u dětí, se odpovědi různí. Zatímco jeden z oslovených rodičů o látce dosud neslyšel, další už s dětmi téma diskutoval.

„Mě včera zarazila sedmiletá dcera tím, že ví, co to je – tak jsem se lehce vyděsila – a říkala, že to zahlédla někde na YouTube od asi hodného youtubera, který nedával slevové kódy, ale varoval před riziky té látky,“ říká Jiřina Holkupová. Zrovna vyzvedává před školou své děti. I na základě toho, že HHC a s ním spojená rizika už doma s dětmi diskutovali, věří, že by si produkty s touto látkou nekoupily.

Přitakává i na dotaz, zda ji aktuálně diskutované zařazení HHC na seznam zakázaných látek v tomto směru uklidňuje. Zároveň ale dodává, že v zákazu nevidí dlouhodobé řešení. „Zase se objeví nová látka, takže cesta je podle mě spíš v nějaké regulaci, nastavit pravidla trošku jinak. Ale jako dočasné řešení je to asi fajn, aspoň že to v těch večerkách nebude,“ konstatuje.

Pro dalšího z oslovených rodičů, Michala, se nejedná o palčivé téma kvůli nízkému věku dětí. „Moje děti jsou předškolního věku, takže si myslím, že za pár let budou ty hrozby zase jiné. Ale diskuze bude důležitá vždy. Doteď byl problém, že si místo oběda koupí třeba brambůrky,“ říká.

„Ale zrovna tohle ve formě medvídků je docela nešťastné. Chápu, že pro občasné uživatele to může být zajímavý experiment, ale horší je to, že se to může dostat ke starším dětem, které mají větší volnost. Každopádně myslím si, že je to odpovědnost nás všech ostatních, kteří bychom měli vědět, že podobné látky by neměly být tak snadno dostupné,“ míní. Zavedl by alespoň zákaz prodejních automatů.

HHC na seznam zakázaných látek

Klecany ale nejsou jediným městem, jehož vedení se rozhodlo proti volnému prodeji HHC zakročit. Například v Rožnově pod Radhoštěm, se radnice chystá vyzvat provozovatele a majitele ploch, kde jsou umístěny prodejní automaty, k odstranění nebo vypovězení smluv nájemcům, pokud nebudou dodržovat bezpečnostní standardy. Pořádat chtějí i kulatý stůl se zástupci škol.

Úplný zákaz prý není správná cesta

Ministerstvo zdravotnictví tento týden navrhlo zařadit HHC a další dva kanabinoidy (HHC-O a THCP, pozn. red.) na seznam zakázaných návykových látek. Tímto krokem chce resort podle důvodové zprávy reagovat na nárůst případů, kdy došlo k předávkování produkty s obsahem těchto psychomodulačních látek.

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil ale před časem pro Seznam Zprávy uvedl, že striktní zákaz podle něj do budoucna nepřestavuje efektivní řešení. „Ten den, kdy jednu látku zakážete, je už na trhu jiná. Doslova a do písmene. A to říkám s velkým rozmyslem, nechci mít samozřejmě na svědomí žádné problémy, ale takhle to funguje dlouhodobě a každý, kdo je do té věci zasvěcený, vám musí říct totéž,“ popsal svou zkušenost.

HHC jako extrakt konopí

Konopí obsahuje desítky látek zvaných kanabinoidy.

  • Tetrahydrokanabinol (THC) je hlavní psychoaktivní látkou v konopí a je v něm nejvíce zastoupeným kanabinoidem. V Česku je pěstování látek obsahujících více než 1 % THC zakázané.
  • Kanabidiol (CBD) je po THC nejvíce zastoupenou látkou v konopí. Není psychoaktivní. Jeho prodej je legální, syntetizuje se z něj i HHC.
  • Hexahydrokanabinol (HHC) je v malé koncentraci v konopí. HHC určené k prodeji se syntetizuje z kanabidiolu (CBD).

Doporučované