Článek
Soud otevřel cestu k získání informací o tom, jaké odměny inkasovala od pražské městské firmy advokátní kancelář Květoslava Hlíny, právníka, kterého do Prahy přivedl poslanec ANO Jaroslav Faltýnek a který v minulosti také pracoval mimo jiné pro Agrofert.
V éře, kdy v Praze vládlo hnutí ANO, Hlína úzce spolupracoval s tehdejším ředitelem dopravního podniku Martinem Gillarem. Účastnil se přitom důležitých obchodních jednání, která tato městská společnost vedla. Spolupracoval rovněž s firmou Pražská strojírna, která pod dopravní podnik rovněž spadá. Jenže tato společnost přes tři roky odmítá říct, jaké odměny Hlínova společnost inkasovala a kolik smluv s ní podepsala.
Pirátský poslanec Jakub Michálek tak před koncem roku 2019 podal žalobu k soudu. Pražský městský soud ovšem nejprve dospěl k závěru, že se na Pražskou strojírnu nevztahuje zákon o svobodném přístupu k informacím.
Nyní přišel zlom. Nejvyšší správní soud posoudil případ znovu a vynesl zcela opačný verdikt. Soudce Tomáš Rychlý dospěl k závěru, že Pražská strojírna je veřejnou institucí. „Je povinna při vyřizování žádostí o informace postupovat podle procesních pravidel obsažených v informačním zákoně,“ uvedl Rychlý ve svém rozhodnutí.
Firma musí o žádosti tohoto poslance znovu rozhodnout. „Po třech a půl letech konečně začne stoprocentně vlastněná firma poskytovat informace tak, aby byla možná její rozumná veřejná kontrola,“ komentoval Michálek rozsudek.
Přesto není jisté, zda Michálek požadované informace získá. Pražská strojírna nechtěla dříve informace o odměnách pro Hlínovu kancelář říct z důvodu, že šlo podle ní o obchodní tajemství. Pokud to bude chtít firma tvrdit i nyní, musí to podle soudce Rychlého prokázat a řádně zdůvodnit.
Seznam Zprávy už v dubnu 2019 zjistily, že v uplynulých třech letech vyplatil magistrát a pražský dopravní podnik Hlínově kanceláři HSP & Partners více než osm milionů korun. A jen v roce 2019 poslala advokátní kancelář pět faktur na částku 941 tisíc korun.
Odměna 2 400 korun za hodinu
Peníze inkasoval Hlína také za to, že se účastnil jednání představenstva nebo že zastupoval vedení dopravního podniku na obchodních jednáních. Za každou hodinu inkasoval 2 400 korun. Své právní služby poskytoval také bývalé primátorce za hnutí ANO Adrianě Krnáčové.
Poté, co se před čtyřmi roky změnila vládnoucí koalice na pražském magistrátu a ANO skončilo v opozici, skončila i spolupráce s Hlínou. Jedním z důvodů bylo i to, že Hlína pracoval také pro společnost Huawei. Tuto firmu přitom považoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost za bezpečnostní riziko.
Hlína v roce 2019 uvedl, že si za svou prací pro dopravní podnik stojí. „V této souvislosti jsme nezaznamenali ze strany kompetentních manažerů dopravního podniku, ale ani ze strany kompetentních manažerů jiných našich klientů, jakoukoliv kritiku naší práce,“ prohlásil Hlína.
V poslední době podepsala jeho kancelář smlouvu na poskytování právních služeb například s městy Jeseník nebo Přerov.
Hlína zastupoval také Faltýnka, když si k němu domů v březnu 2019 přišla policie pro důkazy kvůli vyšetřování zakázky na mýto, v níž figuruje i firma Kapsch. Oba jsou v úzkém kontaktu dodnes, což dokládá to, že Hlína před několika dny přišel oslavu šedesátých narozenin Faltýnka.