Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Po jednomyslném souhlasu Bezpečnostní rady Olomouckého kraje v pátek hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) vyhlásil stav nebezpečí pro okolí města Hustopeče nad Bečvou na Přerovsku. Reaguje tak na únorovou havárii dvou cisteren, která kontaminovala benzenem okolí města. Nařízení má platit do 27. dubna.
Co znamená vyhlášení stavu nebezpečí? Proč ho kraj vyhlásil?
„Stav nebezpečí primárně umožňuje flexibilnější a rychlejší zásah integrovaného záchranného systému a správních úřadů,“ vysvětlila mluvčí Ministerstva životního prostředí Veronika Krejčí. To podle ní znamená méně byrokracie, rychlejší nákup vybavení a služeb nutných k řešení krizové situace nebo také možnost omezit pohyb v postižené oblasti a zavést krizová opatření bez zbytečných průtahů.
Hlavním důvodem, proč kraj stav nebezpečí vyhlásil, je podle Krejčí především urychlení a zjednodušení všech činností spojených s řešením havárie. Olomoucký kraj se rozhodoval také na základě doporučení vlády a krizového štábu Ministerstva životního prostředí.
Jak přesně bude sanace vypadat a jak dlouho bude trvat?
Kontaminovaná zemina musí být co nejrychleji odtěžena, případný nedostatečně rychlý zásah by mohl znamenat vážné ohrožení pro zdraví obyvatel, místní ekosystém a infrastrukturu, benzen je totiž schopen v podzemních vodách přetrvat několik let.
„Odtěžení zemin je stále v řešení mimo jiné kvůli zajištění bezpečnosti zaměstnanců jak při těžbě, tak i při následném odvozu kontaminované zeminy a její likvidaci,“ sdělila ČT24 mluvčí České inspekce životního prostředí Miriam Loužecká.
Práce s kontaminovanou zeminou podle ní budou velmi rizikové a náročné vzhledem k hořlavosti benzenu, riziku výbuchu jeho par a jeho nebezpečným vlastnostem pro lidské zdraví. „V ohnisku kontaminace je možné pohybovat se pouze s dýchací maskou,“ dodala Loužecká.
Přesná doba, po kterou budou sanační práce probíhat, zatím není známá. Podle mluvčího Správy železnic Martina Kavky by to mohlo být v řádu několika týdnů. Informaci potvrdila také Loužecká, ani ona však přesný čas nezná. Celkovou dobu trvání stanoví až sanační firma.
Kolik budou sanační práce stát?
„Odhady, se kterými se v současné době pracuje, jsou v řádech vyšších stovek milionů korun,“ sdělila Loužecká. Finální částku podle ní sdělí až vybraná sanační firma, o které by mělo být jasno začátkem dubna.
Benzen se dál šíří, prokázán byl už v jedné ze studní v chatové oblasti. Co hrozí?
Pitná voda ve veřejném vodovodu zásobujícím okolní obce není podle hejtmana Oklešťka kontaminací ohrožena, protože její zdroje jsou daleko od místa nehody. Nezávadná je i pitná voda z vodovodu v Hustopečích.
„Jediná kontaminovaná studna je v chatové oblasti u štěrkového jezera. Tam jsou hodnoty vysoké. Voda z této studny ale není ani z předchozího období schválena jako pitná, tu si lidé dlouhodobě zabezpečují z jiného zdroje,“ řekl Okleštěk pro ČTK.
Vdechování malého množství benzenu může způsobit bolest hlavy, pocit únavy, zrychlení srdečního tepu, chvění a ztrátu vědomí. Velká koncentrace benzenu ve vzduchu může mít za následek i smrt. Benzen poškozuje kostní dřeň a způsobuje chudokrevnost. Je klasifikován jako karcinogen skupiny 1, přičemž způsobuje zejména leukémii a rakovinu plic.
Znečištění se šíří směrem k Bečvě, která je od místa vzdálená několik desítek metrů. Co by znamenalo, kdyby se dostalo až do řeky?
Kontaminací Bečvy benzenem by došlo k ohrožení vodních organismů a jejich možnému úhynu. Benzen je těkavý, může se vypařovat do ovzduší a způsobit znečištění vzduchu, ohrožená by tak byla další místa v okolí toku řeky. Kontaminovat by se mohla další půda a podzemní vody, ve kterých toxická látka může přetrvávat několik let.
Bečva se potýkala s úniky chemikálií již v minulosti, v září 2020 řeku kontaminovala toxická látka kyanid, kvůli čemuž rybáři vylovili 40 tun otrávených ryb. Případ začala vyšetřovat policie jako podezření ze spáchání trestného činu poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti. Podle soudu ale trestný čin spáchán nebyl a případ postoupil České inspekci životního prostředí jako možný přestupek.