Článek
Kancelář prezidenta republiky podle Nejvyššího kontrolního úřadu chybovala, když bývalému prezidentovi Miloši Zemanovi hradila obhajobu v jeho soukromém soudním sporu.
Za advokáta Marka Nespalu platila Zemanovi zhruba dvacet měsíců v souvislosti s případem, kdy na něj podal žalobu jeho bývalý vládní poradce a člen Rady České televize Zdeněk Šarapatka.
Podle usnesení podepsaného prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslavem Kalou porušila zákon o rozpočtových pravidlech.
„Kancelář prezidenta republiky nepostupovala v souladu s právními předpisy, pokud hradila ze svého rozpočtu výdaje na právní zastupování Miloše Zemana jako soukromé osoby v civilním soudním řízení, neboť takovéto výdaje nelze považovat za výdaje na obstarávání věcí spojených s veřejnou činností prezidenta republiky,“ uvedl Kala v dokumentu, který Pražský hrad sám ještě před Zemanovým odchodem zveřejnil.
Podle Nejvyššího kontrolního úřadu závěr kolem Nespaly vyplývá z nálezu Ústavního soudu. Ten v únoru 2021 konstatoval, že v případě, kdy Zeman v televizi Barrandov nepravdivě řekl, že Šarapatku vyhodili z Úřadu vlády pro neschopnost, vystupoval jako soukromá osoba. A tudíž nese odpovědnost za tento výrok sám.
„Ústavní soud závazně určil, že tento výrok byl učiněn mimo rámec výkonu funkce prezidenta republiky,“ připomněl Kala. Podle něho tak nebyl žádný důvod, aby Kancelář prezidenta republiky obhajobu za Zemana platila.
Advokát Marek Nespala, který Zemana v této kauze zastupuje, s těmito závěry Nejvyššího kontrolního úřadu nesouhlasí.
„Právní názor Nejvyššího kontrolního úřadu, jakožto ryze kontrolního úředního aparátu, sice chápeme, ale v žádném případě s ním z hlediska komplexního právního pohledu nesouhlasíme,“ uvedl Nespala. Doplnil, že podle něho Nejvyšší kontrolní úřad během této kontroly pouze „otrocky vycházel z názoru Ústavního soudu“.
Kancelář prezidenta republiky přitom za zastupování Zemana ve sporu se Šarapatkou původně uhradila Nespalovi nejméně 148 tisíc korun. Vše započalo v březnu 2021, kdy Zeman podepsal Nespalovi plnou moc pro zastupování.
K obratu došlo teprve před pár týdny. Poté, co Nejvyšší kontrolní úřad své závěry vypracoval a navíc také pravomocně rozhodl soud, že se má Zeman Šarapatkovi omluvit, vyzval Hrad Nespalu k vrácení peněz.
Došlo k tomu letos na konci ledna, jak popsaly Seznam Zprávy. „V konečném důsledku za tuto právní službu Kancelář prezidenta republiky nic neplatila, neboli veřejné prostředky nejsou zkráceny,“ uvedl mluvčí Vít Novák z Kanceláře prezidenta republiky.
NKÚ upozornil na roli vlivného marketéra
Nejvyšší kontrolní úřad ve své zprávě upozornil také na to, že Hrad platil prostřednictvím advokátní kanceláře Marka Nespaly rovněž za služby Pavla Kočiše. Tento vlivný markéťák se podle dokumentů pro kancelář prezidenta věnoval přípravě mediálních výstupů k některým soudním kauzám. A to navzdory tomu, že Hrad má vlastní tiskový odbor, který vedl Jiří Ovčáček.
Podle dokumentů Nejvyššího kontrolního úřadu, které Hrad zveřejnil na webu, Kancelář prezidenta republiky firmě EMC, v níž je Kočiš předsedou správní rady, zaplatila nejméně 116 tisíc korun. K detailům této spolupráce se ale Nespala podle svých slov nemůže vyjadřovat. „Nejsem zproštěn povinnosti mlčenlivosti,“ uvedl.
Kočiš a jeho firma EMC v minulosti mimo jiné spolupracovali s poslancem ANO Jaroslavem Faltýnkem. Tato společnost získávala zakázky od státních či městských firem, na něž mělo hnutí ANO rozhodující vliv.
Také Nespala potvrdil, že peníze vrátil. O jakou částku šlo, ale říct nechce. „Nejsme v tomto rozsahu zproštěni mlčenlivosti,“ zdůvodnil Nespala.
Podle něho se o tom, kdo zda právní služby zaplatí, rozhodne až poté, co případ Zeman vs. Šarapatka ještě posoudí Nejvyšší soud. Právě k němu podal Zeman dovolání, protože s rozhodnutím nižších soudů nesouhlasí.
Nejvyšší soud zatím o dovolání nerozhodl. Pouze vyhověl Zemanovi s jeho žádostí, že se nemusí omlouvat Šarapatkovi, než bude o tomto dovolání rozhodnuto.
Zároveň s tím soud zastavil exekuční řízení, které bylo na návrh Šarapatky zahájeno, protože se Zeman v zákonné lhůtě neomluvil.
Mluvčí Nejvyššího kontrolního úřadu Hana Kadečková pak jen uvedla, že se k závěrům kontroly nemůže blíže vyjadřovat, protože se jimi zabývá policie.
Naše inventura Hradu:
Mynářova říše
Případ borovice: Náklaďák najezdil do Osvětiman 1819 kilometrů
Případ odměny: Odsouzenému správci z Lán šlo 10,8 milionu
Případ Katar: „Otevřel si to Vráťa a řeší peníze“
Případ prezidentských darů:
Zemanovy milosti
Případ Metrostav: Stavební kolos chce milost za korupci
Případ Mynář: Hrad utajnil dopis, který měl zajistit beztrestnost
Případ Nečasová: Milost pro J. N. je pošlapáním spravedlnosti
Případ podvodník: Podvedl dědice o 35 milionů, teď chce ven
Případ Balák: Další milost Balákovi? Ukázalo se, že už se to nestihne
Reakce Hradu: Kdo chce milost od Zemana? Nepočítáme to
Balákovy Lány
Případ film: Hrad dá půl milionu. Dostane je známá bývalého šéfa
Případ kámen: Mynářův lesní spustil plán na těžbu v oboře
Konec případu kámen: Plán lesního Baláka zatrhl nový šéf
Případ lovy zvěře: Mynář ve velkém lovil v lánské oboře
Na kolik lovy přišly stát: Účet za Mynářovy lovy zdarma: 3 664 820 korun