Hlavní obsah

Hejtman Půta je vinen v korupční kauze. Dostal podmínku a peněžitý trest

Foto: Profimedia.cz

Martin Půta u soudu.

aktualizováno •

Soud uložil Martinu Půtovi roční podmínku a peněžitý trest 50 000 korun. Podle obžaloby dostal úplatek 830 tisíc, soud za prokázaný považuje úplatek 30 000 korun. Hejtman Libereckého kraje už uvedl, že se odvolá.

Článek

Krajský soud v Liberci uznal v korupční kauze libereckého hejtmana Martina Půtu (Starostové pro Liberecký kraj) vinným. Udělil mu roční podmíněný trest a peněžitý trest 50 000 korun. Podle obžaloby dostal úplatek 830 tisíc, soud za prokázaný považuje úplatek 30 000 korun.

V kauze bylo obžalováno dalších osm lidí a pět firem včetně Metrostavu. Kromě hejtmana, který je stíhán od roku 2014, soud shledal vinu u všech dalších obžalovaných i u všech firem. Soudní jednání v případu začala v roce 2018.

„Soudce právě řekl, že jsem vinen. Nemůžu tomu uvěřit. Odvolám se. Nikdy to nevzdám. Nic špatného jsem neudělal. Nyní čekáme na odůvodnění rozsudku,“ reagoval Martin Půta na rozhodnutí soudu.

Kolegové stojí za hejtmanem

Hnutí STAN se vyjádřilo prostřednictvím mluvčí Sáry Beránkové. „Rozhodnutí soudu nás mrzí, Martin Půta už byl ve stejné věci jednou zproštěn obvinění, předpokládáme, že se proti rozsudku odvolá, a věříme, že svou nevinu nakonec prokáže. Jaké budou teď jeho další kroky coby hejtmana, nebudeme komentovat, je to rozhodnutí, které musí udělat on sám,“ uvedla Beránková.

Kolegové ze STAN i Starostů pro Liberecký kraj (SLK) jsou přesvědčeni, že to není konec případu. A za Martinem Půtou stojí.

„Nadále věřím, že je Martin Půta nevinen a že se mu to podaří prokázat v rámci odvolacího řízení. Po přečtení zdůvodnění rozsudku se dozajista otevřeně k tomu vyjádří i Martin Půta,“ řekl Seznam Zprávám poslanec z Libereckého kraje Jan Berki (SLK).

Podobně se vyjádřil i poslanec Petr Gazdík (STAN). „Už jednou v té věci byl zproštěn obvinění a myslím si, že se proti tomu rozsudku odvolá,“ říká Gazdík.

Oba se pozastavují nad tím, že se případ táhne již deset let. O tom, zda by měl Půta zůstat ve funkci hejtmana, nechtějí zástupci strany spekulovat – minimálně ne do chvíle, kdy bude jasné znění rozsudku.

Půta korupci dlouhodobě odmítá

Kauza je spojena se dvěma projekty společnosti Geotermální energie pro občany (GEPO) v Liberci z let 2012 až 2014 téměř za 100 milionů korun. Obecně prospěšná společnost na ně chtěla čerpat evropské dotace, vyplaceno nebylo nic. Státní zástupce pro obžalované žádal tresty od podmínek po sedm a půl roku vězení, obhájci navrhli zproštění obžaloby. Půtovi státní zástupce navrhl trest tři a půl roku vězení a zákaz činnosti na pozicích spojených s rozhodováním o veřejných zakázkách na pět let. Hejtman od počátku odmítal, že by se dopustil korupčního jednání.

Půta je jediným politikem mezi obžalovanými, další jsou dva bývalí pracovníci liberecké pobočky ROP Severovýchod, žadatelé o dotaci i pracovníci stavebních firem. Soudy se kauzou zabývají sedm let, aniž by ji dokázaly pravomocně uzavřít. Za prodlevami je i změna trestního senátu v Liberci či státního zástupce a také čekání na verdikty v jiných případech, které se týkaly některých obžalovaných.

Obžaloba viní Půtu z toho, že v roce 2013 po nástupu do funkce hejtmana přijal úplatek a zneužil pravomoc veřejného činitele v souvislosti s rekonstrukcí kostela za 65 milionů korun. Podle spisu ho upláceli dva pracovníci firmy Metrostav, která rekonstrukci kostela pro GEPO prováděla. Podle státního zástupce měl Půta dostat 830 000 korun s tím, že mu bylo vyplaceno 530 000 korun.

Obžaloba také tvrdí, že hejtman dostal peníze za to, že jako předseda Regionální rady ROP Severovýchod zajistí zachování rekonstrukce kostela v dotačním programu a změnu financování na průběžné, původně měly být evropské peníze vyplaceny až po dokončení oprav. Půta u soudu od začátku uváděl, že o žádný úplatek nežádal ani ho nepřijal.

Liberecký soud se případem zabývá podruhé. Poprvé státní zástupce Půtovi navrhoval pětiletý trest, v květnu 2020 ale krajský soud všechny obžalované včetně hejtmana zprostil viny. Vrchní soud pak rozsudek zrušil a vrátil k novému projednání.

Související témata:

Doporučované