Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Dva hasiči v bílých skafandrech a s obličejovými maskami přicházejí ke kamionu, který do Česka přiváží šunku. Speciální dezinfekčním roztokem postupně nastříkají kompletní nápravu. „Používají vysokotlaké čističe a dezinfekční roztoky. Nanáší je ve formě pěny. Na návěsy, kabiny vozidel,“ vysvětluje mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.
Je pondělí dopoledne. Také na vytíženém hraničním přechodu Lanžhot-Brodské, po němž přes dálnici D2 směrem od Bratislavy vede část tranzitní dopravy do Česka, ještě zpřísnila mimořádná preventivní opatření. Slintavku a kulhavku totiž slovenští veterináři zaznamenali méně než 50 kilometrů od českých hranic. Páté ohnisko evidují v obci Plavecký Štvrtok na západě Slovenska
Riziko, že se vysoce nakažlivé onemocnění hospodářských zvířat dostane i do Česka, narůstá. Slintavka a kulhavka je jednou z nejnakažlivějších infekčních chorob. Virus se může šířit i mechanicky, tedy i dotekem kontaminovaného předmětu.

Podívejte se, jak hasiči dezinfikují některé náklaďáky.Video: Tomáš Svoboda, Seznam Zprávy
Hasiči ve spolupráci s veterináři v neděli večer umístili na nejvytíženější hraniční přechod speciální dekontaminační vanu. Vytipovaný náklaďák vjede do ohraničeného prostoru, na němž je položená textilie. Po chvíli se celý ponoří do bílé pěny. Kompletní dezinfekce u jednoho auta trvá do deseti minut. „Na jedno auto spotřebujeme asi 25 litrů roztoku. V tom je půl litru dezinfekčního činidla. Dostáváme je centrálně,“ upřesňuje Jaroslav Mikoška. Voda se jímá do kontejneru, pak se bude odvážet k likvidaci.
Dopravní policisté přímo z dálnice stahují vytipované kamiony. Zaměřují se na auta, která běžně převážejí hospodářská zvířata nebo živočišné produkty, včetně masných potravin nebo krmiv.
Většina z náklaďáků projede jen přes dezinfekční pásy, kde roztok omyje pouze pneumatiky. „V neděli zkontrolovali policisté na hraničních přechodech v Lanžhotu, Mikulově a na Hatích celkem 820 vozidel. Hospodářská zvířata převáželo 10 z nich. Policisté s pracovníky Státní veterinární správy nezjistili žádné nedostatky a žádné vozidlo tedy nebylo vráceno zpět na území Slovenska či Rakouska,“ vysvětluje krajský policejní mluvčí Bohumil Malášek.
Na hranici mají také nonstop službu pracovníci veterinární správy. Právě ti od neděle rozhodují, u kterých aut nestačí jen dezinfekce kol a musejí projít ještě zevrubnějším očištěním. „Přes dekontaminaci projíždějí všechna auta, kterých se týká přeprava nějakých živočišných produktů. Nebo prázdných dobytčáků,“ upřesňuje šéfka krajské pobočky Státní veterinární správy Jana Kozáková.
Státní veterinární správa naposledy aktualizovala mimořádná opatření v pátek. S okamžitou platností zakázala vozit ze Slovenska a Maďarska přes české hranice seno, slámu a zelenou píci určené pro hospodářská zvířata. Už dříve zakázala dovoz vnímavých hospodářských zvířat, jako jsou krávy, prasata či drůbež. Od neděle pak platí zákaz převážení vnímavých zvířat také ze dvou spolkových zemí sousedního Rakouska.
Při porušení mohou veterináři s policií poslat vůz nazpět. „Přeprava vnímavých zvířat je redukovaná také u sousedů, takže se hodně omezila. Už delší dobu jsme nevraceli kamion zpátky,“ podotýká Kozáková.
Vedle dekontaminační vany hasiči umístili také speciální červené kontejnery s potřebným vybavením. Na tomto přechodu je nyní devět členů sboru, kteří se tam střídají. „Jsme připravení zůstat, jak dlouho bude potřeba,“ dodává Mikoška.
Vysoce nakažlivý virus se vylučuje slinami, močí, trusem a mlékem. Přenáší se kontaktem s nemocnými zvířaty, vzduchem i na povrchu nástrojů, dopravních prostředků či oděvů. Na člověka je onemocnění nepřenosné. V Česku se nákaza naposledy objevila v roce 1975.
Teď se ohniska čím dál víc blíží Česku. „Máme koncentrovaná zvířata ve velkochovech. Riziko je obrovské. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet,“ varuje Kozáková. Při výskytu nákazy musí veterináři hubit celé chovy v rizikových oblastech a na řadu přicházejí další přísná preventivní opatření.