Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
V registru smluv se objevila faktura za vánoční večírek pražské Základní a mateřské školy Ohradní. A zastupitele tamní městské části Lukáše Zichu (STAN) překvapila částka – 309 tisíc korun za akci z 11. prosince v pražském Buddha-Baru.
„Máme ve středu zastupitelstvo, a tak bychom to tam chtěli řešit, případně potom také na kontrolním výboru a školské radě, 300 tisíc je opravdu vysoká částka,“ říká opoziční zastupitel Zicha.
Každý zaměstnanec měl v ceně welcome drink za 132 korun bez DPH, tříchodové menu za 1139 korun a k tomu alko a nealko v ceně 603 korun na osobu. Mimo jídla a pití dala škola ještě téměř 81 tisíc korun za doprovodný program – v tom byla kartářka za 7700 korun, dvě taneční vystoupení gejš v ceně 35 tisíc korun nebo malování hennou, a 12 400 korun za 10 vodních dýmek.
„Podporujeme, ať se kolektiv sdružuje a zaslouženě si odpočine a uvolní, ale přiměřenou částkou a zábavou. Myslím si, že břišní tanečnice, výklad karet a podobné záliby do sektoru školství ani nepatří,“ dodává Zicha.
Seznam Zprávy se na akci chtěly zeptat ředitelky školy Evy Smažíkové, když ale redaktor zmínil vánoční večírek, ředitelka zavěsila. Na otázky pak odpovídala jen ve zprávách. Zeptali jsme se tedy, jestli jí částka zpětně nepřijde za vánoční večírek přemrštěná vzhledem k tomu, že součástí akce byla i dvě taneční vystoupení nebo kouření vodních dýmek?
„Nepřijde, je nás 108,“ odpověděla ředitelka s odkazem na počet zaměstnanců své školy.
Budu se ptát
Stejný názor ale nesdílí místostarostka Prahy 4 Irena Michalcová (ANO), pod kterou spadá oblast školství.
„Jsem překvapená. Slyším to od vás poprvé. Nikdy jsem se s ničím podobným nesetkala,“ zarazila místostarostku částku, za kterou vánoční večírek škola uspořádala.
Podle ní je obvyklé, že učitelé si pořádají vánoční posezení ve školách sami. Za celé své pětileté působení v čele radnice se zatím s takovým výdajem některé z 21 základních a 23 mateřských škol nesetkala.
„Moje reakce bude taková, že budu kontaktovat paní ředitelku a budu se ji na to ptát,“ dodává Michalcová.
Na večírek ZŠ a MŠ Ohradní padla více než třetina celkových prostředků z jejího fondu kulturních a sociálních potřeb. Z právního pohledu to ale není žádný problém. Prostředky na vánoční večírek je možné z této kapitoly hradit. Naopak peníze z této hromádky nejde použít na dofinancování výuky nebo platy nepedagogů. Kvůli nedostatku peněz v těchto kapitolách školy před pár týdny protestovaly.
Pohled do registru smluv nenabízí příliš srovnání. Jen pár škol uspořádalo podobný vánoční večírek a zveřejnilo smlouvy. Například olomoucká ZŠ Heyrovského dala za vánoční party pro zaměstnance 203 tisíc korun, mají ale ještě o 30 pracovníků více než ZŠ a MŠ Ohradní. Bohumínská ZŠ a MŠ ČSA zaplatila za svou akci 110 tisíc korun.
Pro srovnání pak celé Ministerstvo práce a sociálních věcí vyšly náklady na vánoční setkání ministra se zaměstnanci na 400 tisíc korun, peníze navíc šly příspěvkové organizaci Ministerstva zemědělství. Olomoucký kraj dal za vánoční pohoštění pro 350 osob podle registru smluv 280 tisíc korun. Jídlo a pití ale zajišťovala krajská Střední škola gastronomie a služeb v Přerově.