Hlavní obsah

Senioři, chceme vás, hlásí firmy. Z lidí 55 plus je nově žádané zboží

Foto: Shutterstock.com

Dříve byli lidé ve věku 55 plus na trhu práce nejzranitelnější, nově si je firmy začínají předcházet (ilustrační snímek)

V následujících deseti letech má do důchodu odejít více jak milion pracovníků. Nedostatek pracovní síly proto donutil zaměstnavatele, aby si je začali předcházet.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Dříve představovali lidé ve věku 55 plus jednu z nejohroženějších skupin na českém trhu práce. S tím, jak populace stárne, jsou ale teď firmy stále častěji ochotnější se právě na pracovníky v tomto věku zaměřovat. A dokonce se jim začínají i přizpůsobovat.

„Pamatuji si doby, kdy jsme o člověku kolem šedesáti let říkali, že už pro firmu nemá žádnou budoucnost. To se úplně změnilo. Jsme ve fázi, kdy se snažíme přesvědčovat kolegy, aby s námi zůstávali daleko déle, i když jsou v důchodovém věku,“ popisuje výkonný ředitel pro lidské zdroje Komerční banky Ctirad Lolek, jaký se odehrál na českém trhu práce obrat.

Zároveň přiznal, že tím zaměstnavatelé reagují na „totální nedostatek pracovní síly“.

Trend, že se z lidí v seniorním věku stávají žádaní zaměstnanci, potvrzují i další oslovené odbornice.

Firmy se musí naučit s lidmi pracovat, aby neodcházeli do důchodu. Je to teď spíše o tom, jak s lidmi pracovat, aby s nimi neodešlo jejich know-how a jak je v práci udržet co nejdéle,“ potvrzuje Kateřina Musilová, která jako koordinátorka projektu Zlatá práce pod hlavičkou Nadace Krása pomoci podporuje uchazeče o zaměstnání ve věku 50 a více let.

„Spíše menší firmy se na mě začínají obracet, že by měly zájem o tuto skupinu zaměstnanců,“ dodává koordinátorka s tím, že jde o loajální a zkušené pracovníky.

Poslední data o uchazečích o zaměstnání dokládají letitý obrázek: Nejvíce práci shánějí lidé ve věku 55 až 59 let.

Podobně to vidí také Ludmila Fatková z personálně poradenské společnosti mBlue Czech. „Majitelé firem vidí kandidáty kolem 50 let jako stabilní. Jsou to lidé, kteří jsou rádi za hezkou práci a nebudou mít ambici po dvou letech zase odcházet,“ říká.

Změny v chování firem

Ludmila Fatková zároveň popisuje, že firmy se i začaly přizpůsobovat starším zaměstnancům - alespoň v tom smyslu, jak se prezentují.

„Nedávno jsem mluvila s manažerkou jedné obrovské nadnárodní firmy a ta mi popisovala, že už o sobě neříkají, že jsou mladá a perspektivní firma, ale že jsou stabilní firma. Přizpůsobují se tomu, jak populace zaměstnanců stárne,“ říká partnerka ze společnosti mBlue Czech.

Ovšem podle Kateřiny Musilové české firmy lidem v seniorním věku zatím příliš nevycházejí vstříc, pokud jde o úpravu pracovní doby.

„Se zkrácenými úvazky jsme pořad na štíru a firmy je nabízejí především rodičům malých dětí. Pořád to ještě není vztaženo ke starším pracovníkům. A když s klienty hledám, chtějí zkrácený úvazek, ať už kvůli péči o někoho nebo ze zdravotních důvodů. Těch nabídek není moc,“ říká koordinátorka Zlaté práce.

Popisuje, že do budoucna bude pro firmy důležité udržet balanc, aby nedocházelo k mezigeneračním konfliktům. Tedy aby starší pracovníci neměli pocit, že si zaměstnavatel předchází mladé a mladí zase, že si předchází seniorní.

Jaroslava Rezlerová, prezidentka Asociace personalistů ČR a generální ředitelka personální společnosti ManpowerGroup, zase zmiňuje, že firmy se sice o starší zaměstnance více zajímají, ale jenom 19 procent firem v průzkumech uvádí, že má pro starší zaměstnance nějaký program podpory. Konstatovala, že to není vysoké číslo.

Milion lidí odejde do důchodu

Důležitost seniorních pracovníků pro český trh práce zdůrazňuje i ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle dat jeho resortu má totiž do roku 2035 z trhu odejít zhruba 1,2 milionu pracovníků.

„Bude potřeba tyto lidi maximálně udržet, aby zůstávali pracovat a neodcházeli ze dne na den,“ zmiňuje Jurečka.

Právě u osob ve věku nad 55 let by si ministr dokázal představit ještě výraznější podporu na sociálním pojištění jako motivaci, aby pracovali na zkrácený úvazek. A to nad rámec pětiprocentní slevy u zkrácených úvazků, kterou lidé v tomto věku mohou využít od února 2023.

Podle dat Českého statistického úřadu po posledním sčítání lidu v roce 2021 deklarovalo, že pracuje přes 560 tisíc z 2,8 milionu důchodců - tedy každý pátý. Jde o údaje včetně různých forem dohod.

Další data, která v lednu letošního roku prezentovalo samotné Ministerstvo práce a sociálních věcí, zase zachycují, že v roce 2022 bylo zaměstnáno 163,5 tisíce seniorů a dalších 34 tisíc pracovalo jako OSVČ. V těchto datech dohody zahrnuté nejsou.

Ministr práce proto zmiňuje, že v Česku pracuje až půl milionu lidí v důchodovém věku. „Takže to číslo nám narůstá. Je vidět, že lidé se snaží podle svých schopností a možností na trhu práce zůstávat. Ale je potřeba firmy ještě více podpořit,“ dodává Marian Jurečka.

Doporučované