Článek
Premiér Petr Fiala (ODS) a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš spolu jednali o chystané transformaci společnosti. Cílem je získat větší státní kontrolu nad energetickými zdroji, napsal dnes předseda vlády na twitteru. Tématem diskuze byly také aktuální ceny elektřiny a konkrétní kroky k jejich snížení.
Fiala v minulém týdnu na brífinku ve Sněmovně řekl, že kabinet má na stole několik variant transformace energetické skupiny ČEZ a že předpokládá, že brzy bude moci oznámit řešení. Bude ale fungovat nejdříve příští rok, nikoli letošní zimu. „Naším cílem je získat výrobu a cenotvorbu elektrické energie pod kontrolu státu,“ řekl v minulém týdnu.
Dnes se uskutečnila další jednání. „S generálním ředitelem ČEZ Danielem Benešem jsem jednal zejména o aktuálních cenách elektřiny a o konkrétních krocích k jejich snížení. Bavili jsme se také o chystané transformaci společnosti s cílem získat větší státní kontrolu nad energetickými zdroji,“ napsal dnes premiér.
S generálním ředitelem ČEZ @daniel_benes jsem jednal zejména o aktuálních cenách elektřiny a o konkrétních krocích k jejich snížení. Bavili jsme se také o chystané transformaci společnosti s cílem získat větší státní kontrolu nad energetickými zdroji. pic.twitter.com/Hv7jcfpMx6
— Petr Fiala (@P_Fiala) August 30, 2022
Podle Fialy je třeba směřovat k zastropování cen energií. Řešení je ale podle něj nutné dosáhnout na evropské úrovni. Na nutnosti nalezení celoevropského řešení snížení cen elektřiny se v pondělí na jednání v Praze shodl s německým kancléřem Olafem Scholzem. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) svolal na 9. září mimořádnou evropskou radu pro energetiku. Bude projednávat návrh na stanovení maximální ceny plynu, který se využívá pro výrobu elektřiny.
List El País dnes napsal, že Španělsko se chystá na schůzce ministrů energetiky v Praze navrhnout, aby byl jeho systém zastropování cen elektřiny rozšířen na celou Unii. Systém platí ve Španělsku a sousedním Portugalsku od poloviny července a podle prvních výsledků vedl ke zpomalení růstu cen pro koncové spotřebitele. Španělská ministryně Teresa Riberová chce také navrhnout omezení cen emisních povolenek.
Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová však dnes odmítla polskou výzvu, aby Evropská unie dočasně pozastavila svůj systém obchodování s emisními povolenkami, a pomohla tak snížit vysoké ceny elektřiny. Informovala o tom agentura Reuters.
Von der Leyenová uvedla, že náklady spojené s tímto systémem přispívají k cenám elektřiny jen zhruba šesti procenty, zatímco za 94 procenty stojí jiné faktory, především vysoké ceny plynu. „Potřebujeme systém obchodování s emisními povolenkami, abychom snížili emise oxidu uhličitého,“ dodala. Namísto pozastavení tohoto systému podle ní EU pracuje na nouzovém opatření a strukturální reformě trhu s elektřinou, aby zajistila pokles cen.
Evropské ceny energií dnes na základě náznaků, že Evropská unie zvyšuje úsilí jak zmírnit energetickou krizi, která by s blížící se zimou mohla uvrhnout region do recese, výrazně klesaly. Velkoobchodní cena elektřiny pro německý trh s dodáním v příštím roce, která je pro Evropu klíčová, klesla dopoledne až o 26 procent a nizozemský plyn o 11 procent, uvedla agentura Bloomberg. V pondělí přitom cena německé elektřiny poprvé přesáhla 1000 eur (zhruba 24 600 Kč) za megawatthodinu (MWh). Podle Fialy už na trh působí slovní intervence, která vede ke snižování ceny. Pokus o celoevropské řešení je úspěšný, vůle dalších evropských kolegů roste, řekl dnes premiér televizi Nova.