Článek
Rozhovor si také můžete poslechnout v audioverzi.
Z farem s kravami či prasaty se stávají „opevněná místa“. Zaměstnanci se převlékají do speciálního oblečení, auta projíždějí dezinfekcí a zemědělcům se vracejí nepříjemné vzpomínky, kdy Česko zasáhla covidová opatření. Obávají se nákazy slintavky a kulhavky, která se blíží k hranicím a ohrožuje hospodářská zvířata.
Státní veterináři postupně zpřísňují opatření, farmář Svatopluk Müller ze Zemědělského svazu ČR ale volá po ještě striktnějších kontrolách na hranicích. „Mělo by se dezinfikovat každé auto,“ zdůrazňuje v rozhovoru pro Seznam Zprávy farmář, který má největší chov krav na Hodonínsku.
Tedy v oblasti, která leží asi jen 20 kilometrů od posledního zjištěného ohniska na Slovensku.
„Plavecký Štvrtok je pouhých 1,5 kilometru od dálnice D2 do Česka. Tím, že se nemoc šíří vzduchem, je to velmi vážný problém a nikdo by jej neměl podcenit,“ opakuje po pondělním jednání s vládními politiky.
Pracovníci Státního veterinárního ústavu nově budou testovat mléko s pomocí PCR testů. Jsou za vás nastavená opatření dostatečná?
Pokud by se nákaza objevila na našem území, tak PCR testování pomůže tomu, že se nákaza odhalí včas. Nicméně za mě musíme napnout všechny dostupné síly k tomu, abychom virus přes hranice k nám nepustili. Když se tak stane, opatření budou daleko dramatičtější. A v takové situaci by mohlo dojít k zákazu vývozu masa a mléka. Denně se musí vyvézt z republiky milion litrů mléka. Nedokážu si představit, jak bychom si s tímto problémem poradili.
Takže kontroly na hranicích mají být přísnější?
Intenzivně jednáme s politiky. Německo dokáže kontrolovat každý nákladní automobil při vjezdu. Pokud toho u nás nejsme schopní na každém hraničním přechodu, měli bychom některé uzavřít. A kde bude průjezd zachován - třeba v Lanžhotě - mělo by se kontrolovat každé auto a projet přes dezinfekční rámy či rohože.
Od státních veterinářů zaznívá, že opatření přestávají kapacitně zvládat. Co s tím?
Pokud to státní správa přestává zvládat, je namístě uvažovat o povolání armády. Chceme být o krok napřed. Je mi jasné, že vyhlášení jakéhokoli krizového stavu není jednoduchá věc. Raději vynaložme nižší stovky milionů než miliardy, pokud by se to sem zavleklo.
(Ministryně Jana Černochová oznámila, že to vláda projedná - detaily čtěte ZDE, pozn. red.)
Zákaz cestování do sousedních zemí
Provozujete také farmy na Hodonínsku, kterým riziko bezprostředně hrozí.
Náš chov je vzdálený asi 20 kilometrů vzdušnou čarou od slovenských hranic. Bytostně se mě to týká. Udělali jsme velkou investici v nižších stovkách milionů korun a postavili novou farmu na zelené louce. Nedokážu si ani představit, pokud by k něčemu mělo dojít. Když se nákaza naposledy vyskytla v Británii, nedivím se některým farmářům, že si možná sáhli na život.
V Násedlovicích máte vysokokapacitní kravín s 1500 kusy skotu. Jak se změnil chod na farmě?
De facto jsme farmu uzavřeli. Někteří zaměstnanci doma chovají nějaký dobytek, tak jsme je museli přeřadit do rostlinné výroby. Naskládali jsme betonové panely do příjezdové cesty. Auta projedou jen přes dezinfekční jámu. I přesto všechny vozy parkují před bránou. Dovnitř se dostane jen to nejnutnější. Tedy svoz mléka a krmení.
Od úterý budeme dezinfikovat i podvozky aut. Jsme největší dodavatel na svozové lince. Zajistili jsme speciální linku, v níž půjde mléko jen od nás, aby se případně nenakazilo z menšího chovu.
Jak se to týká zaměstnanců?
Mají od nás zákaz cestování do Rakouska, Maďarska a na Slovensko. Jde nám o přežití. Vzali jsme si úvěry. Někteří zaměstnanci této práci obětovali celý život. O to víc apelujeme na stát, aby udělal, co je v jeho silách. Poslední ohnisko Plavecký Štvrtok je pouhých 1,5 kilometru od dálnice D2 (hlavní tranzit ze Slovenska do ČR). Tím, že se nemoc šíří vzduchem, tak je to velmi vážný problém a nikdo by to neměl podcenit.

Pracovníci v ochranných oblecích v Lanžhotě.
Kolik vašich pracovníků se ke zvířatům na farmě dostane?
Asi dvacítka lidí. Osazujeme speciální buňky. Přijdou z domu, převlečou se takzvaně do oblečení přechodných. Přejdou do stáje, tam se převlečou do pracovního. Oblečení zvenku se vůbec nesmí dostat do kontaktu s věcmi z farmy.
Když to tak poslouchám, bohužel vám ožívají vzpomínky na covid?
Na jednání s panem ministrem Výborným jsem řekl jednu věc. Zavření hranic nebo omezení pohybu není příjemné pro nikoho, ale v covidu to šlo. Ten se šířil na vzdálenost několika metrů. Slintavka a kulhavka na vzdálenost několika kilometrů. Šíření je násobně vyšší, tomu by měla odpovídat opatření. Jedná se o celé hospodářství v České republice. Je potřeba lidem zdůrazňovat, že je nemoc prakticky nepřenosná na člověka, ale pokud bychom měli vybíjet chovy zvířat, je to pro spoustu z nás likvidační. Chov hovězího není chov drůbeže, kde může obnova proběhnout za pár měsíců. Odchov krávy trvá roky.
Od úterý se má testovat mléko z jihomoravských farem. Jaké máte pokyny?
Odběr bude zajišťovat krajská veterinární správa. Nyní se minimálně čtyřikrát měsíčně vyhodnocují složky v mléce. Má to být dvakrát týdně. Svozové linky s cisternami jsou vybavené zařízeními, která umožňují bezpečný odběr vzorků. V pondělí se řešilo, že se to dotkne chovů nad sto kusů. Na můj popud se podařilo zajistit, že to budou všechny chovy v ohrožených částech na Hodonínsku a Břeclavsku. Nejsme asi schopni zkontrolovat chovy s jednou dvěma kravičkami. Ale jak se v minulosti ukázalo v Británii, největší riziko spočívá ve svozu z různých chovů. Aerosolem se to může zpětně dostat do potrubí a nádrže v chovu a nákaza se může roznášet.